در حال بارگذاری

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از مهم ترین تجهیزات ساختمانی در ساخت و نگهداری سقف، یعنی جک سقفی آشنا کنیم؛ تصور ساختمان بدون سقف غیرممکن است؛ اما، کمتر کسی هنگام تماشای یک ساختمان زیبا و مقاوم به تجهیزات به کار رفته در ساخت سقف فکر می کند. برای تحمل بار و فشار حاصل از سقف و به منظور جلوگیری از ریزش آن به ابزاری نیاز است تا با تحمل این شرایط، سقف را ثابت نگه دارد؛ به ویژه در سقف های ساخته شده با قالب های بتنی. انواع جک سقفی، با ثابت نگه داشتن سقف، مانع از ریزش و تخریب آن می شوند و این امکان را فراهم می کنند تا ساخت سقف نهایی شود.

جک سقفی ساختمانی چیست؟

جک سقفی، از تجهیزات ساختمانی موقتی است که به منظور حفظ و ثابت نگهداشتن سقف ساخته شده و همچنین، کفراژبندی سقف از هر نوعی که باشد، مانند وافل، تیرچه بلوک، یونولیت و … به کار می رود. جک سقفی با نام های جک صلیبی، شمع فلزی، جک تلسکوپی، جک فلزی نیز شناخته می شود و به دلیل کاربردهای متنوع و ضروری در ساخت و سازها، مورد توجه اکثر پیمانکاران و شرکت های فعال در عرصه ساختمان سازی قرار گرفته است؛ 

جک های سقفی از نیازهای اساسی در هر پروژه ساختمانی هستند؛ از جمله در ساخت یک خانه چند طبقه، برج های بلند یا آسمان خراش ها و … . در واقع، نمی توان کاربرد مؤثر انواع جک سقفی را نادیده گرفت. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است بدانید، سقف های بتنی را بدون وجود نگهدارنده و تکیه گاه نمی توان ساخت؛ در چنین شرایطی، سقف بتنی ریزش کرده و تخریب می شود؛ اینجاست که جک سقفی می تواند فرایند ساخت سقف را با نگه داشتن آن تکمیل کند.

اگرچه ممکن است در برخی پروژه ها از داربست ها برای ثابت نگه داشتن سقف استفاده شود؛ اما، استحکام، تحمل بار و قیمت جک سقفی از انواع داربست ها بهتر است. از طرف دیگر، به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن نصب و راه اندازی می شوند. می توانید با توجه به مکان و نوع پروژه خود، از مزایای آن بهره مند شوید. مشاوران شرکت قالب گستر سپنتا، می توانند با ارائه اطلاعات تخصصی شما را در انتخاب بهترین نوع جک سقفی، یاری دهند.

کاربردهای جک سقفی

در اکثر پروژه های عمرانی برای طراحی و ساخت سقف، به سازه یا ابزاری نیاز است که بتواند با تحمل بار سقف و نگهداری آن تا پایان پروژه، از ریزش سقف جلوگیری کند و شرایط لازم را برای تکمیل آن فراهم کند. تأکید می کنیم در ابتدای ساخت هر ساختمانی، هر چند کوچک، به تهیه جک سقفی مناسب فکر کنید. کاربردهای جک سقفی، با پایه های فلزی موقتی متناسب با نوع سقف و سازه مشخص می شود. کاربرد اصلی جک سقفی، پایدار نگه داشتن سقف و تحمل بار ناشی از آن و همچنین، کفراژبندی سقف تا انتهای پروژه و ساخت کامل سقف است.

با اتمام پروژه، جک سقفی از سقف جدا می شود؛ هر چند کاربرد این دسته از تجهیزات ساختمانی، دائمی نیست؛ اما، به دلیل ضرورت وجود آن ها در فرایند ساخت، باید از با کیفیت ترین و مقاوم ترین جک سقفی استفاده شود؛ زیرا، باید بتواند تا پایان پروژه ساخت، فشار و وزن سقف را تحمل کند. علاوه بر این، قابلیت استفاده در زمین های ناصاف و سست را داشته باشد و در خاک فرو نرود. بهترین شرکت تولید کننده جک سقفی در ایران، شرکت قالب گستر سپنتا، با تولید انواع جک های سقفی با کیفیت و مقرون به صرفه، متناسب با نیاز سازه شما، امکان طراحی، تکمیل و ساخت انواع سقف را فراهم کرده است.

اجزای جک سقفی

هر جک سقفی از اجزا و قسمت هایی تشکیل شده است که در کنار هم می توانند با مهار سازه و قالب مدولار، بار و فشار ناشی از سقف را تا انتهای کار تحمل کنند. قسمت های اصلی تشکیل دهنده جک سقفی عبارتند از: نری، مادگی و رزوه یا پیچ جک. البته، نباید وجود لوله ها را در جک سقفی و اهمیت آن ها را نادیده گرفت.

لوله های جک سقفی با قطرها و ضخامت متفاوت در قسمت بالا و پایین جک سقفی تعبیه شده اند. رایج ترین سایز لوله برای قسمت پایین جک سقفی با قطر 6 سانتیمتر و ضخامت 2 میلیمتر است؛ و لوله های موجود در قسمت بالای جک سقفی، با قطر 5 سانتیمتر و ضخامت 2/5 میلیمتر می باشد.

تنظیم ارتفاع جک سقفی، به وسیله سوراخ هایی با پین فنردار که در فاصله منظم از یکدیگر (معمولا ده سانتیمتر) بر روی قسمت نری تعبیه شده اند، امکان پذیر است. این سوراخ ها با پیچ و مهره های روی قسمت مادگی و انواع رزوه و گوه به هم متصل می شوند.

در میان اجزا ذکر شده، پیچ جک یا رزوه مهم ترین بخش تشکیل دهنده جک سقفی است و بالا بودن کیفیت آن بسیار مهم است؛ زیرا، این قسمت ضمن تنظیم ارتفاع جک، فشار ناشی از سقف به ویژه تحمل بار اضافی هنگام عملیات بتن ریزی را بر عهده دارد.

خرید جک سقفی

برای اطمینان از اینکه فونداسیون، تراشه ها یا سقف خانه شما به خوبی ساخته شده است، به بهترین جک های سقفی ساختمانی نیاز دارید. به دلیل تنوع موجود در جک های سقفی در هنگام خرید باید با توجه به اهداف سازه و پروژه خود، سایز و ابعاد جک سقفی یا به طور کلی، نوع آن را تعیین کنید و سپس، نسبت به خرید آن اقدام کنید. وجود قطعات با کیفیت مانند پیچ جک، در جک سقفی بسیار اهمیت دارد. در واقع، خرید جک سقفی از شرکت های تولید کننده نامعتبر خسارات جبران ناپذیری را رقم خواهد زد. بنابراین، جک سقفی موردنظر خود را تنها از بهترین شرکت تولید کننده جک سقفی در ایران، تهیه کنید.

توجه داشته باشید، برای حفظ وزن سازه بدون فرو رفتن در کف، جک سقفی باید متناسب با آخرین فناوری های به کار برده شده در صنعت تولید سازه های ساختمانی ساخته شده باشد. شرکت قالب گستر سپنتا بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش و نصب قالب های تونل فرم، قالب های مدولار، داربست مثلثی و خرید جک سقفی، قالب و جک دست دوم، همچنین خرید اینترنتی جک سقفی فعالیت دارد.

عوامل مؤثر در خرید جک سقفی

قبل از خرید جک سقفی ساختمانی، باید به چند عامل توجه کرد.

در اینجا چند مورد از مهمترین نکات خرید جک سقفی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

ظرفیت بالابر جک سقفی

این به احتمال زیاد مهمترین و اولین موردی است که باید در هنگام خرید جک سقفی به آن توجه کنید. جک های کف 2 تنی و 3 تنی، بسته به تن، رایج ترین هستند. مطمئن شوید حداکثر وزنی که جک می تواند تحمل کند بیشتر از وزنی است که باید بلند کنید.

مواد اولیه در ساخت جک سقفی

جک سقفی از فولاد، آلومینیوم یا ترکیبی از هر دو ساخته شده است. در این بین فلز رایج تر بوده و به طور متوسط از انواع آلومینیومی ارزان تر است. ایراد اصلی آن سنگین تر بودن و کمتر قابل حمل بودن آن است. جک های آلومینیومی برای همه پروژه های ساختمانی ضروری هستند.

قیمت جک سقفی

معمولا قیمت جک سقفی از سایز ۲ متری شروع می شود و بعد از آن جک هایی با اندازه ۳.۵ ، ۴ ،۴.۵ ، ۵ متری قرار دارند. بیشترین خرید، فروش و پرکاربردترین سایزهای جک سقفی، مربوط به سایز 3.5 و 4 متری می باشد.
به دلیل نوسانات قیمت، اگر می خواهید از قیمت های روز جک سقفی مطلع شوید، با کارشناسان فروش شرکت قالب گستر سپنتا با شماره های 09121877702 ، 02166231071 تماس بگیرید و لیست قیمت جک سقفی را دریافت کنید.

انواع جک سقفی ساختمانی

جک های سقفی ساختمانی در دو نوع سبک و سنگین تولید می شوند که جک سبک وزن کمتری را نسبت به جک سنگین تحمل میکند. در واقع محدودیت وزن و ارتفاع جک رو فروشنده و خریدار تعیین میکنند. روی لوله ی قسمت بالایی(نری) سوراخ هایی جهت تنظیم ارتفاع جک ایجاد میکنند که به وسیله پین تنظیم ارتفاع انجام میشود و معمولا فاصله ی بین سوراخ ها ۱۰ سانتی متر است. این محصول انواع متنوعی دارد که شامل موارد زیر میشود.

  • جک های فلزی
  • جک های صلیب دار
    جک های بدون صلیب
  • جک های تلسکوپی
  • جک های شمعی
    و …..

جک سقفی 4 متری

یکی دیگر از جک های سقفی ،جک سقفی 4 متری می باشد این جک ها برای ارتفاع های ۳ تا ۴ متری کاربرد بیشتری دارند .در حال حاضر انواع جک های سقفی به صورت صلیبدار و ساده درقالب بتن صباغی تولید می شود.

خرید جک سقفی
خرید جک سقفی ساختمانی

مراحل نصب جک های سقفی ( گام به گام )

هنگامی که با “جک سقفی چیست” آشنا شدید، این سؤال را خواهید پرسید که آیا می توانم آن را نصب کنم؟ نصب جک سقفی فرآیندی آسان است، با این حال، لازم است که شما به سقف خود بروید. بسته به شیب سقف، این ممکن است ایده خوبی نباشد. خرید جک سقفی از یک فروشگاه سخت افزار محلی یک ایده عالی است. علاوه بر این، استفاده از یک پیمانکار بام با مجوز حرفه ای برای نصب آنها برای شما همیشه بهترین است.

فرآیند نصب جک سقفی نسبتاً ساده است. بیایید مراحل زیر را بررسی کنیم:

 

به پشت بام خود بروید: اطمینان حاصل کنید که نردبان ایمن و مطمئن دارید و از خطوط برق آزاد هستید.

زونا را شل کنید: یک چاقو بردارید و زونا را که در بالای جک سقفی موجود قرار دارد، شل کنید.

فلاشینگ را نصب کنید: در مرحله بعد، جک سقفی موجود و چندین میخ را از لوله دریچه لوله کشی موجود جدا خواهید کرد. جک سقفی جدید را بالای دریچه لوله کشی بکشید و آن را زیر زونا حرکت دهید. از میخ های خود برای محکم کردن جک سقفی تازه نصب شده استفاده کنید و زونا را در همان جایی که قرار داشت قرار دهید.

 

تنظیم جک سقفی چگونه صورت می گیرد؟

پس از خرید جک سقفی ساختمانی، نوبت به نصب آن می رسد. تنظیم از طریق یک میله رزوه ای متصل به یک صفحه فولادی تا زمانی که ارتفاع مناسب به دست آید تا پایه جک به طور محکم زیر تیر قرار بگیرد، انجام می شود. برخی از نسخه های این پست از سیستمی از پین ها و سوراخ ها برای تنظیم پست استفاده می کنند. باید روی یک کف سیمانی یا بتنی قرار گیرد تا وزن سازه را بدون فرورفتن در کف تحمل کند.

هنگامی که یک جک سقفی در زیر سازه قرار می گیرد، اغلب تمرین خوبی است که قبل از قرار دادن پایه، ساختمان را کمی بالا ببرید. این کار با قرار دادن یک تیر چوبی یا یک بخش کوتاه از پایه جک فولادی در بالای یک جک پیچی بزرگ و چرخاندن جک به بیرون تا زمانی که کف کمی بلند شود انجام می شود. سپس جک زیر تیر تکیه گاه قرار می گیرد و به گونه ای تنظیم می­شود که به خوبی جا بیفتد. هنگامی که جک پیچ برداشته می شود، جک سقفی وظیفه نگه داشتن سازه و جلوگیری از هر گونه گرفتگی را بر عهده می گیرد. بنابراین خرید جک سقفی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

 

سوالات متدوال جک سقفی

جک سقفی برای چه استفاده می شود؟

جک پست (تلپست، ستون فولادی قابل تنظیم) یک پایه فولادی است که در صنایع ساختمانی برای پشتیبانی موقت سقف، دیوارها و ترانشه ها (شورینگ) استفاده می شود.

 

هزینه تعمیر یک کف افتاده چقدر است؟

هزینه نصب جک سقفی به عوامل زیادی همچون مساحت کاری، تعداد جک به کار رفته، سختی کار و… بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت جک سقفی، با مشاورین ما تماس بگیرید.

 

جک سقفی تا چه حدی وزن تحمل می کند؟

جنس جک های سقفی از فولاد است و می توانند تا وزن 20 هزار کیلوگرم را تحمل کنند.

 

نتیجه گیری

جک پست یک پایه فولادی است که برای حمایت از سازه استفاده می شود. این پست معمولاً در زیر یک تیر در زیرزمین یا طبقه همکف قرار می گیرد. تنظیم می شود تا به خوبی جا بیفتد، در نتیجه از افتادگی تیر در سازه جلوگیری می کند. با توجه به اهمیت آن و نقشی که در تامین ایمنی سازه های ساختمانی دارد بهتر است در هنگام خرید جک سقفی ساختمانی، حداکثر توجه و دقت را در نظر داشته باشید. هر چقدر استحکام جک سقفی بالاتر باشد به همان نسبت کارایی آن نیز افزایش خواهد یافت.

و در آخر هنگام تنظیم و نصب جک های سقفی توجه داشته باشید که عاقلانه است که یک صفحه فولادی زیر جک سقفی قرار دهید تا فشار وارده از سازه به بیرون و دور از محیط مورد نظر، توزیع گردد. این کار همچنین از شکستن ستون از کفی که روی آن قرار گرفته است جلوگیری می کند. اکثر صفحات رویی این جک‌ ها پیش ‌بینی می‌کنند که آنها را در جای خود زیر یک تیر چوبی میخکوب کنید یا اگر تیر نگهدارنده یک تیر فولادی است، آنها را در جای خود ببندید. این باعث می شود که جک سقفی به مرور زمان از موقعیت خارج نشود.

معماری-اشتراک-تصویر
برای دریافت آخرین اخبار مشترک شوید!
این یک واقعیت ثابت شده است که حواس خواننده از این موضوع پرت می شود