جک سقفی ساختمانی

جک سقفی ساختمانی پایه نگهدارنده سازه ای است که از فولاد ساخته شده است. این دستگاه  معمولاً در زیر یک تیرآهن در زیرزمین یا سطح زمین نصب می شود تا محکم باشد و از افتادگی تیر سازه جلوگیری کند. خرید جک سقفی  و آنچه که در این باره باید مورد توجه قرار دهید، موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

جک سقفی ساختمانی چیست؟

آیا تا به حال توقف کرده اید تا به پشت بام خود نگاه کنید و از خود بپرسید که این همه لوله و دریچه برای چیست؟ بسیاری از مردم سال‌ها بدون اینکه به معنای وسایل روی سقف‌شان اهمیت دهند، زندگی می‌کنند. بیشتر آنها منتظر می مانند تا سقف جدید مورد نیاز باشد و پیمانکار سقف با مجوز حرفه ای هر قسمت و قطعه را برای آنها توضیح می دهد.

فرض کنید، پیمانکار لیست اقلام جایگزین شما را بررسی می کند. شما با آیتمی مواجه می شوید که برای شما کاملاً جدید است. از پیمانکار می پرسید جک سقفی چیست؟ پیمانکاران سقف با مجوز حرفه ای به شما توضیح خواهند داد که سیستم جک سقفی چیزی است که برای آب بندی تمام دریچه های باز روی سقف استفاده می شود. این به عنوان چشمک زن سقف نیز شناخته می شود.

همان طور که از نام جک سقفی پیداست،این جک ها برای تحمل بار و نگهداری سقف استفاده میشود. از این جک ها در تمامی سقف ها مانند سقف طاق ضربی،تیرچه بلوک،وافل،یونولیت و …. استفاده میشود که نوع استفاده از آن به شرایط و موقعیت پروژه بستگی دارد. کلیه ساختمان های در حال ساخت برای پایداری و مقاومت بالا نیاز به یک نگه دارنده دارند که جک ساختمانی میتواند این کار را انجام دهد. در بعضی سقف ها به طور محسوس به جک نیاز میشود ،مانند سقف های قالب بتنی.

مطلب پیشنهادی: قالب فلزی بتن

خرید جک سقفی

پایه های جک با استفاده از یک میله رزوه ای متصل به یک صفحه فولادی تنظیم می شوند تا ارتفاع مناسب به دست آید و به جک سقفی اجازه می دهد تا به طور محکم زیر تیر قرار بگیرند. برای اطمینان از اینکه فونداسیون، ترانشه ها یا سقف خانه شما به خوبی ساخته شده است، به بهترین جک های سقفی ساختمانی 2021  نیاز دارید. برخی از انواع این جک ها دارای مکانیزم سنجاق و سوراخ برای تنظیم  و اتصال بهم­دیگر هستند. برای حفظ وزن سازه بدون فرورفتن در کف باید خرید جک سقفی را متناسب با آخرین فناوری های به کار برده شده در صنعت تولید سازه های ساختمانی انجام دهید. قالب گستر سپنتا بیش از 20 سال در زمینه فروش و نصب قالب های تولی فرم، قالب های مدولار، داربست مثلثی و خرید جک سقفی فعالیت دارد.


برای مشاوره رایگان و خریدی آسان و مطمئن اینجا کلیک کنید

جک سقفی ساختمانی - اهمیت خرید جک سقفی

اجزای تشکیل دهنده جک سقفی ساختمانی

برای نگهداری موقت سقف از جک سقفی ساختمانی استفاده می شود. این محصول برای پروژه های ساختمانی بزرگ و کوچک استفاده می شود. قسمت های مختلف جک سقفی شامل قسمت نری،مادگی و رزوه میشود. لوله های جک از سایز های متفاوتی ساخته میشود که لوله ی پایین(ماده)جک سایز بزرگتری نسبت به لوله بالا (نر)دارد. رایج ترین سایز لوله جک در کشور ایران لوله سلیز ۵ و ۶ است و ضخامت لوله ها معمولا ۲ میلی متر می باشد.

این محصول از سه قسمت اصلی نر، ماده و نخ تشکیل شده است. نگهدارنده اصلی در جک سقفی با این سه قسمت به مهار قالب و ساختار مدولار کمک می کند.

قسمت زیرین جک از لوله ای ساخته شده است که قطرهای مختلفی دارد اما متداول ترین آن به قطر 6 سانتی متر و ضخامت 2 میلی متر است که جک را به قسمت زیرین متصل می کند.

قسمت بالایی جک در اصل لوله ای به قطر 5 سانتی متر و ضخامت حدود 2.5 میلی متر است.

جک ها به دو صورت تولید می شوند: جک های سبک که می توانند وزن کم را تحمل کنند و جک های سنگین که می توانند وزن زیاد و فشار بالا را تحمل کنند.

بسته به نیاز مشتری می توان ابعاد و ضخامت این محصول را تعیین کرد که به این معنی است که محدوده وزنی جک ساختمانی توسط سازنده و فروشنده تعیین و سفارش می شود.

سوراخ هایی روی لوله نر برای تنظیم ارتفاع ایجاد می شود. این سوراخ ها با پین های فنری در فواصل منظم 10 سانتی متری قرار می گیرند که با استفاده از گوه ها و نخ های مختلف با پیچ و مهره محکم روی ماده به هم وصل می شوند. جک های نر را می توان بر اساس طراحی ساختار و نوع جک متحرک ساخت.

لازم به ذکر است که در جک های سقفی ساختمانی که به صورت عمودی ساخته می شوند از شمع ها به عنوان قابلیت اطمینان بالای سازه و تحمل فشارهای جانبی استفاده می شود.

این شمع ها به صورت لوله، قوطی یا لحیم ساخته می شوند و به صورت دو بازوی کوچک و بزرگ هستند که شکل گونیا را به خود می گیرند.

ویژگی مثبت این شمع ها و جک های لوله کشی تراز بودن آنها است که راهنمای خوبی برای تسطیح کف سازه می باشد.

انواع جک سقفی ساختمانی

جک های سقفی ساختمانی در دو نوع سبک و سنگین تولید میشوند که جک سبک وزن کمتری را نسبت به جک سنگین تحمل میکند. در واقع محدودیت وزن و ارتفاع جک رو فروشنده و خریدار تعیین میکنند. روی لوله ی قسمت بالایی(نری) سوراخ هایی جهت تنظیم ارتفاع جک ایجاد میکنند که به وسیله پین تنظیم ارتفاع انجام میشود و معمولا فاصله ی بین سوراخ ها ۱۰ سانتی متر است. این محصول انواع متنوعی دارد که شامل موارد زیر میشود.

  • جک های فلزی
  • جک های صلیب دار
    جک های بدون صلیب
  • جک های تلسکوپی
  • جک های شمعی
    و …..

جک سقفی ساختمانی
جک سقفی ساختمانی
جک سقفی ساختمانی

جک های سقفی چه کاربردی دارند؟

جک های ساختمانی کاربردهای زیادی دارند و برای پروژه های ساختمانی کاربرد فراوانی دارند.

فرقی نمی کند خانه ای دو طبقه بسازید یا یک مجتمع تجاری چند طبقه یا برج های بلند و بزرگ، این محصول برای هر پروژه ساختمانی نیاز مبرمی دارد.

از این محصول برای فرم دهی سقف ها و همچنین نگه داشتن بار سقف تا پایان ساخت آن طبقه استفاده می شود. کاربرد اصلی این محصول نگهداری موقت سقف می باشد.

آنچه برای این محصول بسیار مهم است کیفیت خوب آن است که بسیار مهم است. کیفیت این محصول قابل توجه است زیرا می تواند میزان بار و فشار سقف را تحمل کند و ثانیا بر روی زمین های سست و ناهموار بایستد.

یعنی جک به عمق زمین نمی رود که این خود مشکلات بیشتری ایجاد می کند

هدف از خرید جک سقفی چیست؟

در بالای فضا های خزنده و زیرزمین ها، از جک ها برای ارائه پشتیبانی مثبت به کفپوش های شیب دار و آویزان استفاده می شود. آنها همچنین می‌ توانند از شر کف‌ های جهنده یا جیرجیر که پشتیبانی کافی ندارند خلاص شوند. آنها پشتیبانی اضافی را ارائه می دهند که متغیر است و ظرفیت نسبتا بالایی دارند. قابل ذکر است که نصب جک سقفی ساختمانی آسان است و واکنش مثبتی دارند. علاوه بر این، آنها یک جایگزین کم هزینه برای کف های آویزان هستند. اگر فضای خزنده خود را نیز محصور می کنید، نصب جک سقفی به خوبی کار می کند. از آنجایی که خرید جک سقفی ممکن است با انواع مختلف و محصولات موجود در بازار اشتباه گرفته شود، راهنمای دقیق را برای کمک به شما در انتخاب بهترین جک های سقفی جمع آوری نموده ایم.

قبل از خرید جک سقفی ساختمانی باید به چه عواملی توجه کرد؟

در اینجا چند مورد از مهمترین نکات خرید جک سقفی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

ظرفیت بالابر جک سقفی

این به احتمال زیاد مهمترین و اولین موردی است که باید در هنگام خرید جک سقفی به آن توجه کنید. جک های کف 2 تنی و 3 تنی، بسته به تن، رایج ترین هستند. مطمئن شوید حداکثر وزنی که جک می تواند تحمل کند بیشتر از وزنی است که باید بلند کنید.

مواد اولیه در ساخت جک سقفی

جک  سقفی از فولاد، آلومینیوم یا ترکیبی از هر دو ساخته شده است. در این بین  فلز رایج تر بوده و به طور متوسط ​​از انواع آلومینیومی ارزان تر است. ایراد اصلی آن سنگین تر بودن و کمتر قابل حمل بودن آن است. جک های آلومینیومی برای همه پروژه های ساختمانی ضروری هستند.
مراحل نصب جک های سقفی ( گام به گام )

هنگامی که با “جک سقفی چیست” آشنا شدید، این سؤال را خواهید پرسید که آیا می توانم آن را نصب کنم؟ نصب جک سقفی فرآیندی آسان است، با این حال، لازم است که شما به سقف خود بروید. بسته به شیب سقف، این ممکن است ایده خوبی نباشد. خرید جک سقفی از یک فروشگاه سخت افزار محلی یک ایده عالی است. علاوه بر این، استفاده از یک پیمانکار بام با مجوز حرفه ای برای نصب آنها برای شما همیشه بهترین است.

فرآیند نصب جک سقفی نسبتاً ساده است. بیایید مراحل زیر را بررسی کنیم:

به پشت بام خود بروید: اطمینان حاصل کنید که نردبان ایمن و مطمئن دارید و از خطوط برق آزاد هستید.

زونا را شل کنید: یک چاقو بردارید و زونا را که در بالای جک سقفی موجود قرار دارد، شل کنید.

فلاشینگ را نصب کنید: در مرحله بعد، جک سقفی موجود و چندین میخ را از لوله دریچه لوله کشی موجود جدا خواهید کرد. جک سقفی جدید را بالای دریچه لوله کشی بکشید و آن را زیر زونا حرکت دهید. از میخ های خود برای محکم کردن جک سقفی تازه نصب شده استفاده کنید و زونا را در همان جایی که قرار داشت قرار دهید.

تنظیم جک سقفی چگونه صورت می گیرد؟

پس از خرید جک سقفی ساختمانی، نوبت به نصب آن می رسد. تنظیم از طریق یک میله رزوه ای متصل به یک صفحه فولادی تا زمانی که ارتفاع مناسب به دست آید تا پایه جک به طور محکم زیر تیر قرار بگیرد، انجام می شود. برخی از نسخه های این پست از سیستمی از پین ها و سوراخ ها برای تنظیم پست استفاده می کنند. باید روی یک کف سیمانی یا بتنی قرار گیرد تا وزن سازه را بدون فرورفتن در کف تحمل کند.

هنگامی که یک جک سقفی در زیر سازه قرار می گیرد، اغلب تمرین خوبی است که قبل از قرار دادن پایه، ساختمان را کمی بالا ببرید. این کار با قرار دادن یک تیر چوبی یا یک بخش کوتاه از پایه جک فولادی در بالای یک جک پیچی بزرگ و چرخاندن جک به بیرون تا زمانی که کف کمی بلند شود انجام می شود. سپس جک زیر تیر تکیه گاه قرار می گیرد و به گونه ای تنظیم می­شود که به خوبی جا بیفتد. هنگامی که جک پیچ برداشته می شود، جک سقفی وظیفه نگه داشتن سازه و جلوگیری از هر گونه گرفتگی را بر عهده می گیرد. بنابراین خرید جک سقفی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

سوالات متدوال جک سقفی

جک سقفی برای چه استفاده می شود؟

جک پست (تلپست، ستون فولادی قابل تنظیم) یک پایه فولادی است که در صنایع ساختمانی برای پشتیبانی موقت سقف، دیوارها و ترانشه ها (شورینگ) استفاده می شود.

هزینه تعمیر یک کف افتاده چقدر است؟

هزینه نصب جک سقفی به عوامل زیادی همچون مساحت کاری، تعداد جک به کار رفته، سختی کار و… بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت جک سقفی، با مشاورین ما تماس بگیرید.

جک سقفی تا چه حدی وزن تحمل می کند؟

جنس جک های سقفی از فولاد است و می توانند تا وزن 20 هزار کیلوگرم را تحمل کنند.

نتیجه گیری

جک پست یک پایه فولادی است که برای حمایت از سازه استفاده می شود. این پست معمولاً در زیر یک تیر در زیرزمین یا طبقه همکف قرار می گیرد. تنظیم می شود تا به خوبی جا بیفتد، در نتیجه از افتادگی تیر در سازه جلوگیری می کند. با توجه به اهمیت آن و نقشی که در تامین ایمنی سازه های ساختمانی دارد بهتر است در هنگام خرید جک سقفی ساختمانی، حداکثر توجه و دقت را در نظر داشته باشید. هر چقدر استحکام جک سقفی بالاتر باشد به همان نسبت کارایی آن نیز افزایش خواهد یافت.

و در آخر هنگام تنظیم و نصب جک های سقفی توجه داشته باشید که عاقلانه است که یک صفحه فولادی زیر جک سقفی قرار دهید تا فشار وارده از سازه به بیرون و دور از محیط مورد نظر، توزیع گردد. این کار همچنین از شکستن ستون از کفی که روی آن قرار گرفته است جلوگیری می کند. اکثر صفحات رویی این جک‌ ها پیش ‌بینی می‌کنند که آنها را در جای خود زیر یک تیر چوبی میخکوب کنید یا اگر تیر نگهدارنده یک تیر فولادی است، آنها را در جای خود ببندید. این باعث می شود که جک سقفی به مرور زمان از موقعیت خارج نشود.

اشتراک گذاری این مقاله

35 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس