در این مقاله قصد داریم، شما را با یکی از مهم ترین و پر کاربردترین تجهیزات ساختمانی در ساخت و نگهداری سقف، یعنی جک سقفی (Ceiling jack) آشنا کنیم. تصور ساختمان بدون سقف، غیرممکن است؛ اما، کمتر کسی هنگام تماشای ساختمانی زیبا و مقاوم، به تجهیزات به کار رفته در ساخت سقف و نحوه ایجاد آن فکر می کند!

برای تحمل بار و فشار حاصل از سقف بتنی و به منظور جلوگیری از ریزش آن به ابزاری نیاز است تا با تحمل این شرایط، سقف را ثابت نگه دارد تا به استحکام لازم برسد؛ به ویژه در سقف های ساخته شده با قالب های بتنی، با ثابت نگه داشتن سقف، مانع از ریزش و تخریب آن می شوند و این امکان را فراهم می کنند تا ساخت سقف نهایی شود.

فهرست مطالب

درخواست مشاوره رایگان

  جک سقفی ساختمانی چیست؟

  از تجهیزات ساختمانی موقتی است که به منظور حفظ و ثابت نگهداشتن سقف ساخته شده و همچنین، کفراژبندی سقف از هر نوعی که باشد، مانند وافل، تیرچه بلوک، یونولیت و … به کار می رود. جک سقفی با نام های جک صلیبی، شمع فلزی، جک تلسکوپی، جک فلزی نیز شناخته می شود و به دلیل کاربردهای متنوع و ضروری در ساخت و سازها، مورد توجه اکثر پیمانکاران و شرکت های فعال در عرصه ساختمان سازی قرار گرفته است.

  از نیازهای اساسی در هر پروژه ساختمانی هستند؛ از جمله در ساخت یک خانه چند طبقه، برج های بلند یا آسمان خراش ها و … . در واقع، نمی توان کاربردِ مؤثر را نادیده گرفت. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است بدانید، سقف های بتنی را بدون وجود نگهدارنده و تکیه گاه نمی توان ساخت؛ در چنین شرایطی، سقف بتنی ریزش کرده و تخریب می شود؛ اینجاست که جک سقفی می تواند فرایند ساخت سقف را با نگه داشتن آن تکمیل کند.

  اگرچه ممکن است در برخی پروژه ها از داربست ها برای ثابت نگه داشتن سقف استفاده شود؛ اما، استحکام، تحمل بار و قیمت از انواع داربست ها بهتر است. از طرف دیگر، به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن نصب و راه اندازی می شوند. می توانید با توجه به مکان و نوع پروژه خود، از مزایای آن بهره مند شوید. مشاوران شرکت قالب گستر سپنتا، می توانند با ارائه اطلاعات تخصصی شما را در انتخاب بهترین نوع آن، یاری دهند.

  کاربردهای جک سقفی

  در اکثر پروژه های عمرانی برای طراحی و ساخت سقف، به سازه یا ابزاری نیاز است که بتواند با تحمل بار سقف و نگهداری آن تا پایان پروژه، از ریزش سقف جلوگیری کند و شرایط لازم را برای تکمیل آن فراهم کند. تأکید می کنیم در ابتدای ساخت هر ساختمانی، هر چند کوچک، به تهیه جک سقفی مناسب فکر کنید. کاربردها، با پایه های فلزی موقتی متناسب با نوع سقف و سازه مشخص می شود. کاربرد اصلی، پایدار نگه داشتن سقف و تحمل بار ناشی از آن و همچنین، کفراژبندی سقف تا انتهای پروژه و ساخت کامل سقف است.

  با اتمام پروژه، جک از سقف جدا می شود؛ هر چند کاربرد این دسته از تجهیزات ساختمانی، دائمی نیست؛ اما، به دلیل ضرورت وجود آن ها در فرایند ساخت، باید از با کیفیت ترین و مقاوم ترین استفاده شود؛ زیرا، باید بتواند تا پایان پروژه ساخت، فشار و وزن سقف را تحمل کند. علاوه بر این، قابلیت استفاده در زمین های ناصاف و سست را داشته باشد و در خاک فرو نرود. بهترین شرکت تولید کننده جک سقفی در ایران، شرکت سپنتا، با تولید انواع جک های سقفی با کیفیت و مقرون به صرفه، متناسب با نیاز سازه شما، امکان طراحی، تکمیل و ساخت انواع سقف را فراهم کرده است.

  اجزای جک سقفی

  هر جک سقفی از اجزاء و قسمت هایی تشکیل شده است که در کنار هم می توانند با مهار سازه و قالب مدولار، بار و فشار ناشی از سقف را تا انتهای کار تحمل کنند. قسمت های اصلی تشکیل دهنده عبارتند از: نری، مادگی و رزوه یا پیچ جک. البته، نباید وجود لوله ها و اهمیت آن ها را نادیده گرفت.

  لوله های با قطرها و ضخامت متفاوت در قسمت بالا و پایین تعبیه شده اند. رایج ترین سایز لوله برای قسمت پایی با قطر 6 سانتیمتر و ضخامت 2 میلیمتر است؛ و لوله های موجود در قسمت بالا، با قطر 5 سانتیمتر و ضخامت 2/5 میلیمتر می باشد.

  تنظیم ارتفاع، به وسیله سوراخ هایی با پین فنردار که در فاصله منظم از یکدیگر (معمولا ده سانتیمتر) بر روی قسمت نری تعبیه شده اند، امکان پذیر است. این سوراخ ها با پیچ و مهره های روی قسمت مادگی و انواع رزوه و گوه به هم متصل می شوند.

  در میان اجزا ذکر شده، پیچ جک یا رزوه مهم ترین بخش تشکیل دهنده است و بالا بودن کیفیت آن بسیار مهم است؛ زیرا، این قسمت ضمن تنظیم ارتفاع جک، فشار ناشی از سقف به ویژه تحمل بار اضافی هنگام عملیات بتن ریزی را بر عهده دارد.

  خرید جک سقفی

  برای اطمینان از اینکه فونداسیون، تراشه ها یا سقف خانه شما به خوبی ساخته شده است، به بهترین جک های سقفی ساختمانی نیاز دارید. به دلیل تنوع موجود در جک های سقفی در هنگام خرید باید با توجه به اهداف سازه و پروژه خود، سایز و ابعاد یا به طور کلی، نوع آن را تعیین کنید و سپس، نسبت به خرید آن اقدام کنید. وجود قطعات با کیفیت مانند پیچ جک، بسیار اهمیت دارد. در واقع، خرید جک سقفی از شرکت های تولید کننده نامعتبر خسارات جبران ناپذیری را رقم خواهد زد. بنابراین، موردنظر خود را تنها از بهترین شرکت تولید کننده در ایران، تهیه کنید.

  توجه داشته باشید، برای حفظ وزن سازه بدون فرو رفتن در کف، باید متناسب با آخرین فناوری های به کار برده شده در صنعت تولید سازه های ساختمانی ساخته شده باشد. شرکت قالب گستر سپنتا بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش و نصب انواع قالب بتن، داربست و همچنین خرید اینترنتی جک سقفی فعالیت دارد.

  عوامل مؤثر در خرید جک سقفی

  هنگام خرید باید به چند عامل توجه کرد و سپس، نسبت به خرید اقدام نمود؛ برخی از مهم ترین این موارد عبارتند از:

  • تحمل وزن 

  اولین و ضروری ترین عاملی که باید در هنگام خرید مدنظر قرار گیرد، ظرفیت بالابر جک سقفی یا تحمل وزن آن است؛ در واقع، حداکثر وزنی که می تواند تحمل کند باید بیشتر از وزنی باشد که می خواهید بر آن وارد کنید. در میان انواع جک های سقفی از نظر تحمل وزن، جک های کف 2 تنی و 3 تنی، رایج ترین هستند. قدرت تحمل بار باید به گونه ای باشد که علاوه بر تحمل بار سقف، در خاک های سست نیز فرو نرود.

  • لوله های با کیفیت

  بهترین جک های سقفی از با کیفیت ترین لوله ها ساخته شده اند؛ لوله هایی که فاقد درز و با کیفیت بالای جوش می باشند؛ بنابراین، هنگام خرید به این موضوع دقت کنید.

  • ارتفاع 

  از آنجایی که ارتفاع و وزن متفاوتی دارند، بنابراین، لازم است با توجه به پروژه خود، بهترین را از نظر ارتفاع انتخاب کنید.

  • کیفیت مواد اولیه 

  موادی که برای ساخت و تولید قطعات استفاده می شود، باید از بهترین مواد موجود باشد. برای مثال بی کیفیت بودن قطعه ای به نام پیچ جک، کارایی را با ضعف مواجه کرده و باعث بروز خسارت خواهد شد.

  قیمت جک سقفی

  قیمت انواع آن معمولا تحت تأثیر عوامل مختلفی در نوسان است. برخی از فاکتورهای تعیین کننده قیمت این ابزار عبارتند از:

  • نوسانات موجود در بازار ارز؛
  • هزینه حمل و نقل ؛
  • تعرفه های تعیین شده در بازار فولاد؛
  • وزن، ضخامت، ارتفاع انواع؛
  • اعتبار و مهارت کارخانه تولید کننده ؛
  • قیمت مواد اولیه به کار رفته در تولید (پروفیل، رنگ، ورق و …).

  جالب است بدانید، بیشترین خرید و فروش مربوط به جک سقفی با ارتفاع 3.5 و 4 متری می باشد. به دلیل نوسانات، اگر می خواهید از قیمت های روز مطلع شوید، با کارشناسان فروش شرکت قالب گستر سپنتا از طریق شماره های 09121877702، 02166231071 تماس بگیرید و لیست قیمت را دریافت کنید.

  انواع جک سقفی ساختمانی

  جک ها به طور کلی، در دو دسته سبک و سنگین طبقه بندی می شوند؛ جک سبک قدرت تحمل پایین تری دارند؛ اما، جک سنگین، قدرت تحمل بار بیشتر و بالاتری دارند. در واقع، محدودیت وزن و ارتفاع جک با توجه به ماهیت پروژه و نیاز آن تعیین می شود. همان طور که در قسمت های قبل توضیح داده شد، روی لوله های بالایی (نری) جک سقفی، سوراخ هایی جهت تنظیم ارتفاع جک وجود دارد که به وسیله پین تنظیم ارتفاع قابل تنظیم است.

  در ارتفاع بیش از 4 متر توصیه می کنیم از داربست های فلزی استفاده کنید. به طور خلاصه، انواع جک های سقفی از نظر ارتفاع و اندازه شامل  3 و نیم متری، 4 متری، 5 متری می باشند. در دسته بندی دیگر، پرکاربردترین انواع جک سقفی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساده
  • شمعی
  • تلسکوپی
  • حمایتی دوبله
  • بدون صلیب
  • U شکل یا عراقی
  • صلیب دار یا T شکل (این نوع در دو نوع صلیبی ثابت و صلیبی سیار وجود دارد)

  تعیین تعداد جک سقفی

  در هر پروژه به تعداد مشخصی نیاز است؛ بنابراین، قبل از اقدام به خرید یا اجاره، باید براساس نوع و وسعت پروژه خود تعداد جک را تعیین کنید تا با برآورد هزینه، برنامه ریزی بهتری انجام دهید.

  ابتدا باید فشار بتن را اندازه گیری کنید. اگر فشار وارده ناشی از سقف بیش تر از 1/5 تن باشد، باید از تعداد بیشتر و در فاصله کمتر (80 سانتیمتر) استفاده شود. در این مواقع به کار بردن کمرکش جهت افزایش ایمنی کار توصیه می شود. به طور کلی، برای هر متر مربع، یک جک سقفی نصب می شود. در نتیجه، فاصله رایج بین بین 80 تا 100 سانتیمتر است.

  عدم رعایت نکات ذکر شده سبب می شود، نری لوله ها خم شود و آسیب ببینند. البته، باید سطحی که روی آن نصب می شود از مقاومت لازم برخوردار باشد؛ در غیر این صورت، فشار وارده از سقف باعث خمش می شود.

  توجه داشته باشید: هنگام تنظیم و نصب، یک صفحه فولادی زیر قرار دهید تا فشار وارده از سازه به بیرون و دور از محیط موردنظر، توزیع و منتقل شود. بعد از نصب باید در جای خود مهار و ثابت شوند.

  جک سقفی دست دوم

  به دلیل ماهیت و ساختار مقاومی که دارد، می تواند سال ها مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، می توانید از انواع جک سقفی دست دوم یا کار کرده نیز به منظور صرفه جویی در هزینه ها، برای پروژه های ساختمانی خود استفاده کنید؛ البته، ذکر این نکته ضروری است اگر وزن سازه شما بالاست و نیاز است تحت فشار زیادی قرار بگیرد، بهتر است از جک سقفی نو استفاده شود.

  کلام آخر

  با توجه به اهمیت و نقشی که در تأمین ایمنی سازه های ساختمانی دارد، بهتر است در هنگام خرید انواع آن، حداکثر توجه و دقت را به کار ببرید؛ زیرا، هر چقدر استحکام بالاتر باشد، به همان نسبت کارایی آن نیز افزایش خواهد یافت. برای خرید بهترین و با کیفیت ترین جک های سقفی، شرکت قالب گستر سپنتا با تیمی از افراد متخصص در کنار شماست تا بتوانید به نتایج دلخواه خود برسید. همچنین، این شرکت در زمینه تولید، فروش و اجاره انواع قالب بتن، قالب مدولار، قالب لغزنده، قالب دیوار، قالب ساختمانی لارج پنل و کلیه متعلقات قالب بندی، خدمات خود را در جهت تأمین رضایت شما ارائه می دهد.

   

   ر

  49 دیدگاه

  1. منصوری

   لوله ی جک ها از چه شرکتی هست و چند میل هستن

   1. Amir_MaSepanta

    با سلام ما با تمامی برند ها و شرکت های معتبر کار میکنیم

   2. کریمی

    مدت زمان تولید هر جک سقفی چقدر میباشد

    1. Amir_MaSepanta

     بین یک ربع تا نیم ساعت

  2. عرفان

   بی زحمت یک لیست قیمت جک اعلام میکنید

   1. Amir_MaSepanta

    برای دریافت لیست تماس بگیرید

  3. فرخی

   سلام من حدود 1400 عدد جک برای دو روز دیگه نیاز دارم شما این
   تعداد موجود دارید

   1. Amir_MaSepanta

    سلام موجوده لطفا تماس بگیرید

  4. علیزاده

   چقد کامل بود مرسی

  5. غلامی

   ممنونم اگه کارشناسی رایگان دارید الان تماس میگیرم

   1. Amir_MaSepanta

    بله رایگانه بفرمایید

  6. بهاری

   چه برند هایی موجود دارید

   1. Amir_MaSepanta

    تمامی برندها رو کار میکنیم

  7. علی

   جک سقفی ارزون قیمت دارید

  8. گودرزی

   جک دست دوم دارید تماس بگیرم

  9. بارز

   من تازه یه پروژه رو با این شرکت تموم کردم‌
   واقعا متعهد و عالی

   1. Amir_MaSepanta

    نظر لطفتونه

  10. یادگاری

   من قالب تونلی فرم میخوام بعلاوه جک
   الان تماس میگیرم

   1. Amir_MaSepanta

    در خدمتتونیم

  11. کاظمی

   لوله ی جک ها چک میل هستش؟

  12. سیدی

   ممنونم از شما بابت مطالب خوبتون

   1. Amir_MaSepanta

    خواهش میکنم

  13. فرهاد

   سلام من ب تعداد ۵۰ عدد جک سقفی میخواستم موحود دارید

   1. Amir_MaSepanta

    سلام بله موجوده

   2. Amir_MaSepanta

    سلام بله موجوده تماس بگیرید

  14. رامین

   بلندترین جک موجودتون چقدره

  15. یکتا

   میتونیم با شما حضوری صحبت کنیم

   1. Amir_MaSepanta

    بله به ادرس درج شده در سایت تشریف بیارید

   2. Amir_MaSepanta

    بله حتما

  16. صابر

   سلام خسته نباشید من جک قیمت پایین میخوام برام قیمت
   میفرستید

   1. Amir_MaSepanta

    سلام تماس بگیرید

  17. اختیاری

   برای درست کردن این مجموعه و واحد تولیدی چند سال باید تجربه داشت؟

   1. Amir_MaSepanta

    حداقل 5 سال ولی بازم به خیلی چیزا بستگی داره

  18. کمالی

   رزوه جک ها گام چند هستش؟

  19. امیر

   خفن بود اقااا

  20. امین

   خیلی جالب بود

  21. امین

   خیلی جالب بود اقااااا

  22. احمد

   چند کیلو بارو‌تحمل‌میکنه

  23. احمد

   چند کیلو بارو‌تحمل‌میکنه میشه توضیح بدید

  24. رضا

   مفید بود‌داداش

  25. فرهودی

   خیلی خوب توضیح دادیی

  26. احمد

   حالب بود اقاا

  27. امیر

   خیلی خوب بود

  یک پاسخ یا نظر بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button