داربست مثلثی

تکنیک داربست مثلثی یا همان اسکافلد یکی از متداول ترین روش هایی است که در طول ساخت و ساز دیده می شود. در این مقاله می خواهیم به نقد و بررسی داربست مثلثی بپردازیم و ویژگی های انحصاری آن را برای شما بازگو کنیم. خواندن این مقاله چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد پس تا پایان با ما همراه باشید.

داربست مثلثی چیست؟

قبل از اینکه به معرفی مشخصات و ویژگی های داربست مثلثی بپردازیم، داربست را برای شما عزیزان معرفی می کنیم. این یک پلتفرم موقت است که برای حمایت از کارگران ساختمانی در حین انجام پروژه های ساخت و ساز و مهندسی استفاده می شود. داربست ها را می توان در هر شکلی از ساخت و ساز از تعمیر و نگهداری گرفته تا تعمیر ساختمان ها، پل ها و سایر سازه ها استفاده کرد.

معرفی داربست مثلثی ( اسکافلد )

این نوع داربست به شکل مثلث میباشد که بسیار آسان نصب میشود و از نظر عملکرد ساده ترین نوع داربست میباشد و نیاز به نیروی کار متخصص ندارد. به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می شوند و در خمش دال یا تیر و همچنین پل ها کاربرد دارند. میزان باربری داربست مثلثی بسیار بالاست،در قسمت بالای این داربست ها سرجک U شکل قابل تنظیم ،جهت تعیین تراز دقیق تعبیه شده است. این داربست ها در عرض 120cm و ارتفاع آن ها در سه  اندازه ی 50، 75 و 100 سانتی متر می باشد.

برای آشنایی بیشتر با قالب بتن پیشنهاد می شود حتما مقاله قالب های تونل فرم را بخوانید.

خرید داربست مثلثی

شما به راحتی میتوانید انواع داربست مثلثی را با بهترین کیفیت و قیمت باور نکردنی از شرکت قالب گستر سپنتا خریداری کنید و قبل از خرید از مشاوره رایگان این شرکت استفاده کنید


برای مشاوره رایگان خرید داربست مثلثی اینجا کلیک کنید

اجزای اصلی داربست مثلثی

اجزای اصلی این سیستم عبارتند از:

 • قاب در ابعاد 50-75-100 سانتی متر
 • پای داربست
 • مهاربند های زاویه ای و مورب
 • پین داربست
 • پیچ Jak U-Head

 

مزایای استفاده از داربست مثلثی در ساختمان سازی

اگر چه استفاده از داربست ها به طور کلی، روند ساخت و ساز را برای کارگران ساختمانی، راحت تر می کنند، اما این فقط یکی از مزایای بی شمار استفاده از داربست ها محسوب می شود. اجازه دهید به چند مورد از مزایا ی مهم استفاده از داربست مثلثی در ساخت و ساز نگاه بیاندازیم:

دسترسی آسان: یکی از مزایای قابل توجه انجام این فرآیند، دسترسی راحت به آن است. در نتیجه، اشکال کمتری از اختلالات وجود دارد و همچنین به ایجاد یک فضای کاری امن کمک می کند. به واسطه نصب و استفاده از داربست مثلثی، توسعه طرح به هم پیوسته آسان تر است و دسترسی کامل به کل منطقه را تضمین می کند.

تعادل کامل: داربست مثلثی، همچون سایر داربست ها، جای محکمی را برای کارگران فراهم می کند. داربست مثلثی به دلیل شکل خاص طراحی لبه ها، دارای مقاومت بالا و قابلیت اتصال ایمن با لوله داربستی زیرین می باشد ورق رویه این سکوها به صورت پانچ مشبک، به شکل فرو رفته و برجسته طراحی شده تا هم اصطکاک زیادی به هنگام تردد ایجاد نماید و هم از تجمع آلودگی و روغن و … جلوگیری کند. به کارگران کمک می کند تا در موقعیت های مختلف تعادل خود را حفظ کنند. همچنین می تواند به اجرای عملکرد های خاص و قرار گیری کار گران در زاوایای ویژه کمک نماید.

ایمنی: یکی از مهمترین مزایای داربست مثلثی این است که می تواند به افزایش بهره وری کمک کند. کارایی کارگران را افزایش دهد و فرآیند ساخت و ساز را ایمن سازد. به طور کلی، از آنجایی که ساخت و ساز از نظر فیزیکی یک کار سخت است، استفاده از داربست مثلثی، می تواند به ایجاد فضای کاری بهتر کمک کند.

مونتاژ  آسان و راحت: ساختار مونتاژ و برچیدن داربست ها به ویژه اگر از نوع داربست مثلث باشند، بسیار ساده و آسان است. بنابراین، این باعث صرفه جویی در زمان و سرعت فرآیند می شود. قرار دادن و پایین آوردن قطعات، کمترین مقدار را می طلبد. به این ترتیب روند ساخت و ساز ساختمان ها و یا سایر پروژه های مهندسی، با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

طول عمر بالا: از دیگر مزایای داربست مثلثی فلزی می توان به این نکته اشاره کرد که این نوع زیر پایی به دلیل مقاومت بالاتر نحوه اتصال و چیدمان متفاوت آن در مقایسه با زیر پایی های چوبی دارای طول مفید بیشتری می باشد.

نصب آسان و راحت

همانطور که گفتیم اتصال قطعات داربست مثلثی بسیار راحت و آسان است. سیستم داربست مدولار را می توان به راحتی نصب کرد. پس از رسیدن به ارتفاع مربوطه، داربست مثلثی را در محل های تعیین شده قرار دهید و با استفاده از چوب مربع، پروفیل، لوله داربست، می توان چارچوب بندی را در زیر سقف انجام داد. توجه داشته باشید که ظرفیت باربری هر جعبه مونتاژ شده از نظر فاصله از یکدیگر و چیدمان آنها تا 14 تن بر متر قابل افزایش است. پس از قرار دادن پایه‌ های داربست در فاصله 120 سانتی‌ متری از یکدیگر، مهار بندهای افقی با استفاده از سنجاق داربست به یکدیگر متصل می‌ شوند، نصب مهاربند های اریب می ‌تواند از شکل ‌گیری لوزی پلان جلوگیری کند.

 

ظرفیت باربری بالا

سیستم داربست مدولار از قاب های مثلثی تشکیل شده و به راحتی قابل نصب می باشد. این داربست به لحاظ کارایی ساده ترین و رایج ترین انواع داربست های موجود می باشد. یراق آلات این داربست نر و ماده بوده و نیازی به متخصص ندارد. سیستم داربست مدولار ظرفیت باربری بسیار بالایی دارد.

 

استحکام و مقاومت بالای داربست مثلثی

یکی دیگر از مزایای داربست مثلثی، استحکام و مقاومت بسیار بالای آن است. در حقیقت این نوع داربست به دلیل وجود بادبند های مورب جوش داده شده بر روی قاب های آن دارای مزایای بسیار متنوعی است که یکی از آنها این است که تنها یک جعبه از این سازه دارای مقاومت بالایی است که به تنهایی برای سازه هایی با ارتفاع قابل توجه به اضافه استهلاک داربست مدولار اجرا می شود. سیستم داربست مثلثی بسیار محکم و مقاوم است و در صورت سقوط از ارتفاع به سختی تغییر شکل می دهد.

 

دسترسی به ارتفاعات بلند

از دیگر مزایای داربست مثلثی که آن را در تجهیزات ساختمانی بسیار محبوب ساخته است، قابلیت قرار گیری در ارتفاعات بلند می باشد. سیستم داربست مدولار (داربست مدولار مثلثی) موقتی است و برای رسیدن به ارتفاع بالاتر و مکان‌ های غیرقابل دسترس استفاده می ‌شود. به علاوه گاهی اوقات می ‌توان از آن برای حمایت از ساختمان استفاده کرد.

 

کاربرد گسترده در صنعت ساختمان

استفاده از سیستم داربست مدولار در اکثر پروژه های ساختمانی از مهمترین مزایای داربست مثلثی به شمار می آید. در حقیقت سیستم داربست مدولار نقش مهمی در صنعت ساختمان دارد. به طور مثال یکی از کاربردهای اصلی سیستم داربست مدولار در کرکره کردن دال های بتنی می باشد.

 

تنوع در طراحی

از دیگر مزایای داربست مثلثی می توان به تنوع در طراحی اشاره کرد. داربست چکشی نمونه دیگری از داربست های مثلثی هستند که ویژگی ها و امتیازاتی مشابه مزایای داربست مثلثی دارند. داربست چکشی از یک سری عناصر عمودی (ستون داربست) و یک سری عناصر افقی (بند بند های افقی داربست) تشکیل شده است. مهاربند ها در ابعاد 0.5، 0.75 متر، 1 متر، 1.5 متر، 2 متر، 2.5 متر و 3 متر و ستون ها در ابعاد 0.5 متر، 1 متر، 1.5 متر، 2 متر، 2.5 متر و 3 متر ساخته می شوند. ستون ها را می توان با استفاده از پین ها به صورت عمودی وصل کرد، اما مهار بندی ها در اندازه های ثابت تولید شده توسط کارخانه، ستون ها را به هم متصل می کنند. با توجه به نیروهای تحمیلی، اندازه مهاربند ها و فاصله آنها از یکدیگر در جهت عمودی باید محاسبه شود. بر روی این داربست ها یک Screw Jak U-Head تعبیه شده است و در صورت نیاز به جای پایه داربست می توان از پایه جک قابل تنظیم در قسمت زیرین داربست استفاده کرد.

 

تنوع در چیدمان

مزیت این نوع داربست تنوع چیدمان، امکان استفاده در رمپ و داربست نما می باشد. داربست مثلثی یا چکشی را می توان با ضربه زدن به دو سر مهار بند با چکش محکم کرد و با ضربه در جهت مخالف آن را باز کرد و نیازی به نیروی حرفه ای نیست. قابلیت چیدمان راحت و بدون دردسر بارزترین مزایای داربست مثلثی و چکشی محسوب می شود.

 

تحمل بارهای مختلف

و اما در ادامه بحث مزایای داربست مثلثی باید به قدرت تحمل بار های مختلف اشاره کرد. داربست چکشی تمامی مزایای سیستم داربست مدولار را دارا می باشد و به دلیل عدم وجود لوله های اریب می تواند برای داربست بندی نمای ساختمان یا سایر سازه های بتنی استفاده شود و با افزایش یا کاهش بادبند افقی یا ستون عمودی می توان از آن در ارتفاعات مختلف استفاده کرد.  در این سیستم اتصال یا جداسازی قطعات با ضربه چکش به قفل انجام می شود و نیازی به پیچ و پیچ و گیره و سایر اتصالات نیست و کارآمد ترین و پرفروش ترین داربست مدولار در صنعت ساخت و ساز ساختمانی می باشد.

داربست مثلثی

اجزای تشکیل دهنده اسکافلد

اسکافلد از فریم های مثلثی شکل تشکیل شده است. داربست مثلثی از نظر عملکرد، ساده ترین نوع داربست می باشد طوری که اتصالات این داربست به صورت نر و ماده بوده و میزان باربری این نوع داربست بسیار بالاست. در قسمت بالای این داربست ها، سرجک قابل تنظیم شکل جهت تعیین تراز دقيق تعبیه شده است. داربست مثلثی به دلیل مهارهای مایلی که روی فریم های آن جوش داده شده، مزیت های زیادی دارد، از جمله اینکه یک برج (باکس) آن به تنهایی دارای استحکام زیادی است و می توان به تنهایی از آن جهت اجرای سازه های با مساحت کم استفاده کرد و همچنین استهلاک این نوع داربست بسیار پایین می باشد و در اثر سقوط از ارتفاع، تغییر شکل بسیار کمی دارد. اسکافولد عرض این فریم ها cm ۱۲۰ و ارتفاع آنها در سه اندازه cm، ۵۰ cm۷۵ و cm۱۰۰ میباشد. فاصله بین برج ها می بایست بسته به نوع نیروی وارده محاسبه شود.

انواع داربست مثلثی را بشناسید:

1. داربست مدولار چکشی

این نوع داربست از یک سری المان های عمودی (پایه داربست و یک سری المان های افقی مهار داربست) تشکیل شده است. مهارها در اندازه های m ، ۱ / ۵ m ، 1 m ، ۰ / ۷۵ m ، ۰ / ۵ m ، ۲ / ۵m و ۳m و پایه ها در اندازه های 3m ، ۲ / ۵ m ، ۲m ، ۱ / ۵ m ، ۰ / ۵m تولید می شوند.داربست مثلثی پایه ها به وسیله مغزی و پین قابلیت اتصال به یکدیگر در جهت عمود را دارا می باشند ولی مهارها با اندازه های ثابت تولید شده توسط کارخانه، پایه ها را به یکدیگر متصل می کنند.

با توجه به نیروهای وارده می بایست اندازه مهارها و فواصل آنها با یکدیگر در جهت عمود را محاسبه نمود.داربست مثلثی بر روی این داربست ها نیز سرجک های قابل تنظیم U شکل تعبیه می گردد، که در صورت نیاز می توان از پایه جک قابل تنظیم نیز در قسمت تحتانی داربست ها به جای کفشک استفاده نمود.

اسکافلد چکشی

مزیت این نوع داربست به دلیل چیدمان های متنوع آن،داربست مثلثی استفاده در سطوح شیبدار وهمچنین داربست بندی نما می باشد. این داربست به راحتی با ضربه چکش به دو سر مهار، بسته و با ضربه زدن در جهت معکوس آن،داربست مثلثی باز می شود و نیازی به نیروی متخصص ندارد.

داربست مدولار مثلثی

2. داربست مثلثی پلکانی

در رسم پایه این نوع داربست برگرفته از داربست مدولار چکشی می باشد.داربست مثلثی با این تفاوت که بر روی آن پله ها و پاگردهایی جهت عبور و مرور نیروی انسانی توره ارده ارت اداربست مدولار.

داربست مثلثی ( امگا) این نوع داربستهای از فریمهای مثلثی تشکیل شده اند که بصورت نر و ماده به یکدیگر متصل می شوند و در کفراژ بندی دال یا تیر و همچنین پلها بکار میروند. فریم این نوع  در سه تیپ 0/5 و 0/75 و 1متری تولید می شوند که با قرار دادن سرجگهای قابل رگلاژ در قسمت بالای این داربستها برای هر ارتفاعی قابل تنظیم می باشند. عرض فریم های داربست مثلثی ۱۲۰ سانتی متر می باشد که می تواند دارای مقاطع افقی مثلثی یا مربعی باشد.

مزایای استفاده از داربست مثلثی به شرح ذیل است:

1. سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نیاز به آچار جهت بستن اتصالات

2. باربری بسیار زیاد در کفراژ بندی دال های بتنی به لحاظ داشتن عضو های مورب ثابت

3. عدم نیاز به کارگر ماهر داربست بندی و مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده.

3. داربست مثلثی فیلر

در مواقعی که هیچ ترکیبی از قالب های مدولار نتواند قالب بندی مورد نظر را پوشش دهد، از ترکیبی استفاده میشود که فاصله ی باقی مانده را به حداقل برساند.داربست مثلثی این فاصله همیشه کمتر از ۱۰ سانتی متر است. برای پوشش این فاصله، از قالب پرکننده ای به نام «فیلر» استفاده می شود . در هر مجموعه قالب پیش ساخته، تعدادی فیلر با طول های متفاوت برای رفع مشکلاتی از این گونه پیش بینی می شود.

فیلر به گونه ای نصب می شود که در یک طرف حالت کشویی داشته باشد و بتوان آن را روی صفحه ی قالب حرکت داد طوری که فاصله های ۵/ ۰ تا ۱۰ سانتی متر را پوشش دهد.

اسکافلد

اسکافلد مثلثی

برای اتصال پشت پندها به بدنه ی قالب از گیره هایی هایی استفاده می شود . این گیره ها در انواع مختلف کوچک، متوسط و بلند در بازار وجود دارند.داربست مثلثی اتصال بدنه ی قالب ها به یکدیگر با استفاده از نبشیهای پانچ شده با انواع قالبهای کنج صورت می گیرد. در مواقعی که قرار باشد دو بدنه ی قالب مسطح عمود بر هم بدون قالب واسطه به یکدیگر وصل شوند،داربست مثلثی از نبشی پانچ شده استفاده می شود. این نبشی ها سوراخ هایی دارند که فاصله ی محور تا محور آنها دقيقة ۵ سانتی متر و مطابق سوراخهای تسمه های قالب می باشد.داربست مثلثی

قالب واسطه کنج داخلی

در بعضی مواقع بنا به طرح نقشه، داربست مثلثی دو صفحه ی قالب مسطح توسط قالب کنج ساده با زاویه ی ۹۰ درجه، یا کنج های داخلی یخ دار ۴۵ درجه، به یکدیگر وصل می شوند.

قالب واسطهی کنج خارجی در بعضی مواقع،داربست مثلثی دو صفحه ی قالب سطح به وسیله ی قالب کنج ساده، با زاویه ی ۹۰ درجه یا کنج خارجی پخدار تحت زاویهی ۴۵ درجه به یکدیگر وصل می شوند.

در محل هایی که سه صفحه قالب مسطح به صورت فضایی، در امتدادهای x- y – z ، به هم وصل می شوند، از قالب کلاهک، متناسب با نوع کاری که اجرا می شود، استفاده می کنند.داربست مثلثی پس از آن که در بدنه ی قالب قائم تحت زاویه ای به یکدیگر وصل شدند (توسط نبشی پانچ شده یا انواع قالب های کنج)،باز هم این اتصال، از نظر ثبات زاویه، پایدار نیست. همان گونه که در صفحات مسطح، این پایداری به وسیله ی لوله ها، ناودانی ها یا پشت بندهای قوی تأمین می شود، در گوشه ها نیز باید به وسیله ی قیدهایی که از لوله با ناودانی با زاویه ی مورد نظر و مشخص ساخته شده استفاده شود تا زاویه ی بین دو صفحه ثابت بماند.

قالب مثلثی دست دوم

نکات مهم در زمان داربست

اگرچه این فرآیند دارای حداقل معایب و خطرات است، اما آگاهی از نکات مهم در زمان نصب این نوع داربست ها به جهت حفظ سلامت کارگران، ضروری و مهم است. لازم است با اتخاذ تدابیر ایمنی مناسب، این فرآیند مفید به کار گرفته شود.

از بار آگاه باشید: آگاهی از بار ضروری است زیرا باقی ماندن مواد روی داربست مثلثی می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد. ممکن است در نتیجه بار اضافی بیفتد.

کیفیت داربست مثلثی: بررسی کیفیت داربستی که می‌ خرید قبل از استفاده بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که از پلتفرم هایی که آسیب دیده و بی کیفیت هستند استفاده نکنید. برای تعمیر آن یا خرید یک مورد جدید با متخصصان مشورت کنید.

به درستی مونتاژ شده: باید دستورالعمل های نصب به ویژه در مورد اینکه قطعات به شکل نر و ماده بهم متصل شوند را به طور دقیق رعایت کنید تا فرایند اجرا به درستی تکمیل شود. کارگران باید قبل از استفاده از داربست مثلثی به درستی در مورد نصب و استفاده از داربست آموزش ببینند.

اعضای افقی داربست مثلثی

اعضای افقی داربست مثلثی: اعضای افقی با طول های متغیر ۷۵ تا ۲۹۵ سانتی متر وجود دارند. در قسمت ابتدا و انتهای یک عضو افقی فرم های مناسبی برای اتصال به عضوهای قائم پیش بینی شده است.داربست مثلثی پس از قرار گیری زایده های قطعات افقی در محل های پیش بینی شده ی قطعات قائم، باید آنها را به وسیله ی گوه هایی، به یکدیگر کاملا محکم کرد.

اعضای قطری: اعضای قطری (یادبندهای قطری) با طول های ۱۲۰ تا ۳۶۰ سانتی متر، متناسب با ابعاد قطعات قائم و افقی،داربست مثلثی مورد استفاده واقع می شوند. با نصب اعضای قطری در دو جهت عمود بر هم، تعادل مجموعه ی داربست در برابر نیروهای افقی حفظ می شود.

سکوی کار: برای ایجاد تسهیلات ایستگاهی و با تردد مجریان در اطراف کار و احيانا قراردادن بعضی وسایل و تجهیزات سبک ضروری بر روی داربست های فلزی،داربست مثلثی سکوهای پیش ساخته ای طراحی و ساخته شده است که به راحتی بر روی داربست های فلزی نصب می شود.

داربست مثلثی

طریقه نصب داربست مثلثی

در قاب بندی دال ها، تیر ها و سازه های سنگین،  قاب بندی با دال های بتنی مشخص و بلند( به دلیل وزن نسبی سنگین دال ها) استفاده از داربست ضروری است. استفاده از داربست های مدولار، اجرای کار را تسهیل می کند. نصب این نوع داربست ها ساده است. این داربست از اجزای کم ساخته شده و به دلیل وزن سبک می توان آن را سریع و آسان نصب کرد. این نوع داربست به دلیل شکل ساختاری خود ظرفیت بار گذاری و استحکام بالایی دارد. و به راحتی قابل تنظیم است. علاوه بر این، این قطعات را می توان به راحتی و سریع جدا کرد.

خلاصه ای از مزایای داربست مثلثی

 • سادگی در اجرا و حمل و نقل
 • رایج ترین نوع داربست در اجرای سقف های بزرگ و مرتفع
 • در ابعاد 120*120 مربع یا مثلث با زوایای 120 مونتاژ می شوند.

 

چرا خرید داربست مثلثی ( اسکافلد ) از قالب گستر سپنتا؟

ما معتقدیم که جدای از تجهیزات کاملاً آزمایش شده و نوآورانه، بهترین راه حل برای یک کار ساخت و ساز همیشه نیازمند خدمات مناسبی است که برای بهبود و افزایش بیشتر مقرون به صرفه بودن اجرا طراحی شده است. ما با طیف گسترده ای از سیستم های قالب و داربست و همچنین خدمات تکمیلی گسترده، به مشتریان خود کمک می کنیم تا وظایف ساخت و ساز خود را به طور موثر و ایمن انجام دهند و در نتیجه مقرون به صرفه بودن را افزایش دهند. برای مشاهده صفحه اصلی سایت کلیک کنید.

 1. سهولت و سرعت در باز و بسته شدن قطعات نر و ماده داربست مثلثی و عدم نیاز به آچار برای متصل کردن اتصالات به همدیگر.
 2. تحمل بار بسیار زیاد برای دال بلوک بتنی به دلیل اتصالات مورب ثابت.
 3. عدم نیاز به کارگر ماهر(مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده و مبتدی انجام می شود)

نتیجه گیری

شرکت قالب گستر سپنتا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان بصورت 24 ساعته می باشد تا با مشاوره بهترین انتخاب را داشته باشید.

شرکت قالب گستر سپنتا آماده خدمت رسانی در حوزه های :

قالب فلزی بتن ، قالب بتن ، افزودنی بتن ، اسپیسر پلاستیکی ، جک سقفی ساختمانی ، متلقات قالبندی ، قالب های خاص ساختمانی ، تخته سه لایی پلی وود و قالب ساختمانی دست دوم.

اشتراک گذاری این مقاله

27 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس