هر یک از انواع قالب بتن، قالب بندی ویژه ای را به خود اختصاص می دهند؛ از سوی دیگر، اجرای عملیات قالب بندی بتن، بدون وجود اتصالات و متعلقات قالب بندی غیرممکن خواهد بود. متعلقات قالب بندی نیز با توجه به نوع قالب، متفاوت هستند؛ اما، آنچه درمورد انواع متعلقات قالب بندی باید مورد توجه قرار گیرد، کیفیت ساخت آن ها می باشد.

در صورتی که اتصالات قالب بندی بتن، قافد کیفیت لازم باشند، می توانند باعث تخریب قالب و سازه بتنی شوند. بنابراین لازم است، متعلقات قالب بندی را از بهترین شرکت های تولید کننده قالب بتن تهیه کنید. مجموعه قالب گستر سپنتا، کلیه متعلقات قالب بندی بتن را با بالاترین کیفیت و دقت، طراحی و تولید می کند. کافیست با ثبت درخواست مشاوره، از راهنمایی های تخصصی کارشناسان ما بهره مند شوید.

فهرست مطالب

درخواست مشاوره رایگان

  مفهوم قالب بندی

  ساخت سازه های بتنی زیبا و مستحکم، بدون وجود قالب بندی مناسب میسر نخواهد بود. قالب بندی بتن، بخش مهمی از عملیات ساخت و ساز را تشکیل می دهد. از مهم ترین انواع قالب بندی می توان به قالب فلزی بتن، قالب چوبی، قالب تونل فرم، قالب پلاستیکی، قالب مدولار و … اشاره کرد.

  براساس طرح و نقشه سازه، نوع قالب، تعیین و بعد از مرحله طراحی توسط مهندسین متخصص و ساخت با استفاده از فناوری های پیشرفته، توسط نیروی آموزش دیده در محل موردنظر نصب و اجرا خواهد شد. تیم سپنتا آماده است تا در تمام مراحل با مشاوره های تخصصی و ارائه بهترین نوع قالب بندی بتن، شما را در عملیات ساخت و ساز همراهی کند. می توانید با شماره های 09121877702، 02166231071 تماس بگیرید.

  متعلقات قالب بندی چیست؟

  هر کدام از انواع قالب ها، متعلقات قالب بندی ویژه خود را دارند. کاربردهای متعلقات قالب بندی بسیار متنوع است و نبود هر قطعه، اجرای قالب بندی را با وقفه مواجه خواهد کرد. در واقع، هر نوع تجهیزات و اتصالات جانبی را که در عملیات قالب بندی بتن نقش دارند را متعلقات قالب بندی می گویند. متعلقات قالب بندی ضمن اتصال قطعات قالب بتن به یکدیگر، استحکام و مقاوت آن را در برابر فشارهای وارده افزایش می دهند و به پایداری قالب تا زمان سخت شدن بتن کمک می کنند.

  فاکتور کیفیت (مواد و نحوه ساخت) در خصوص متعلقات قالب بندی بسیار مهم است؛ برای مثال عدم کارایی پین و گوه در اتصال پانل ها -در قالب بندی مدولار-، عملیات بتن ریزی را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد و حتی با کاهش سطح ایمنی جان افراد را به خطر خواهد انداخت.

  انواع متعلقات قالب بندی

  در اجرای عملیات قالب بندی ممکن است از همه متعلقات قالب بندی ذکر شده، استفاده شود و گاهی تنها از چند مورد آن؛ این موضوع بستگی به نوع قالب دارد. توجه داشته باشید در اجرای قالب بندی قالب های بتنی آجری، ملات و مصالح بنایی از متعلقات قالب بندی محسوب می شوند. رایج ترین متعلقات قالب بندی عبارتند از:

  • لوله داربستی (Tube)
  • مهره خروسکی (Wing Nut) یا مهره بولت
  • براکت (Bracket) و متعلقات آن (برای قالب بندی در ارتفاع بالا)
  • پین (Pin)، گُوِه (Wedge)، پین فنردار (Spring Pin) و انواع بَست
  • نبشی پانچ شده جهت متصل کردن دو قالب بتن عمود برهم (بیرون از سطح بتن)
  • جک های دوبل یا جک های شاقول کننده (Strut):جهت تثبیت موقعیت قالب های ستون، دیوار و…
  • شمع حمایتی (شامل پییچ های تنظیم و سولجرها): جهت شاقول کردن قالب بندی و پایداری سازه بتن در برابر فشار ناشی از بتن
  • واشر: یکی دیگر از متعلقات قالب بندی پرکاربرد واشرها هستند که خود در انواع مختلفی تولید می شوند: واشر دو لوله (Tube Anchor Plate)، واشر کاس (Flat Anchor Plate)
  • گیره: گیره ها نقش مهمی در قالب بندی بتن دارند. از مهم ترین آن ها می توان به گیره بلند یا پروفیل (Panel Grip – Long)، گیره متوسط (Panel Grip – medium)، گیره لوله به لوله (Pipe Grip)
  • سولجر (Soldier): سولجرها معمولا از جنس فولاد ساخته می شوند و برای افزیش استحکام و پشتیبانی از تیرچه های سقف و دیوار و به طور کلی، حفاظت از قالب بتن، استفاده می شوند. اندازه و وزن آن ها نیز متنوع است که با توجه به پروژه می توان بهترین نوع آن را انتخاب کرد.
  • بولت یا بُلت (Bolt): اتصال بین صفحات زیر ستون و فونداسیون را با استفاده از بولت ها برقرار می کنند. درواقع، بولت ها نوعی بست از جنس میلگرد هستند و انواع مختلفی دارند؛ شامل: انکر بولت (Anchor Bolt)، آی بولت (Eye Bolt)، یو بولت (U Bolt)، جی بولت یا بولت عصایی (J Bolt)، هنگر بولت (Hanger Bolt)، استاد بولت (Stud Bolt)، رول بولت (Roll Bolt).
  • فیلر یا پرُ کننده: برای پر کردن شکاف میان قالب ها در محل اتصال، پر کردن فضای خالی بین بتن و قالب در قالب های دائمی و جاهایی که امکان جدا کردن قالب وجود ندارد، پر کردن فضای بین پانل های بزرگ جهت جابجایی یکپارزچه سیستم قالب بندی بتن.
  • روغن قالب بندی: این روغن بر پایه مواد شیمیایی با کیفیت ساخته شده و سبب می شود قالب ها به راحتی و بدون ایجاد آسیب در سطح بتن و قالب، از بتن سخت شده جدا شوند. این روغن ها در افزایش ماندگاری قالب ها مؤثر هستند و براساس جنس قالب (فلزی، چوبی و …) دارای ترکیبات متفاوتی است.

  خرید متعلقات قالب بندی

  بخش مهمی از عملیات قالب بندی مربوط به خرید متعلقات قالب بندی با کیفیت می شود. برای خرید بهترین و کامل ترین متعلقات قالب بندی، بهترین شرکت های تولید کننده قالب های بتنی و تجهیزات ساختمانی، می توانند خدمات مناسبی را ارائه دهند. کارشناسان فروش سپنتا، با ارائه مشاوره های تخصصی، براساس نوع قالب (دیوار، ستون و …) کامل ترین پیکج محصولات و متعلقات قالب بندی را عرضه می کنند. کافیست با شماره 09121877702، 02166231071 تماس بگیرید.

  قیمت متعلقات قالب بندی

  هر یک از متعلقات قالب بندی براساس کاربرد، کیفیت ساخت، برند تجاری، جنس موادی که از آن ساخته شده است و … قیمت  متفاوتی دارد. از سوی دیگر، نوسانات بازار ارز علاوه بر تأثیر بر قیمت قالب بتن، بر قیمت متعلقات آن نیز اثرگذار است. می توانید برای دسترسی به لیست آخرین قیمت های متعلقات قالب بندی با بهترین عرضه کننده متعلقات قالب بندی در ایران، سپنتا در تماس باشید و با مقایسه قیمت ها، بهترین متعلقات قالب بندی را با قیمتی منصفانه خریداری کنید.

  کلام آخر

  گسترش ساخت و ساز و به دنبال آن، توسعه و پیشرفت های چشمگیر در صنعت قالب سازی بتن، نیاز به تجهیزات اساسی دیگر از جمله متعلقات قالب بندی را یادآوری می کند. اجرای انواع قالب بتن بدون وجود اتصالات و تجهیزات جانبی ممکن نخواهد بود. از سوی دیگر،  استفاده از نتعلقات قالب بندی بی کیفیت، خسارات جدی را در زمانبتن ریزی ایجاد خواهد کرد. بسیاری از شرکت های تولید کننده قالب و نصب قالب بتن مانند قالب گستر سپنتا، تجهیزات جانبی و متعلقات قالب بندی از بهترین نوع مواد و کیفیت را نیز ارائه می دهند.

  با توجه به نوع سازه، نوع قالب و قسمتی که قالب را اجرا می کنید، مرغوب ترین متعلقات قالب بندی را با قیمتی مناسب تهیه و اهداف عملیاتی خود را با خاطری آسوده و در نهایت ایمنی دنبال کنید. از دیگر محصولات تولیدی این مجموعه می توان به قالب فلزی بتن، قالب تونل فرم، قالب دیوار، قالب مدولار، داربست مثلثی، جک سقفی، قالب بتن و جک دست دوم، قالب لارج پنل و … اشاره کرد.

   

   ر

  Call Now Button