اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر پلاستیکی چیست؟

اسپیسر پلاستیکی از نظر لغوی به معنای فاصله گذار یا فاصله نگهدار است ، که در سایزها و ابعاد مختلف و متنوعی تولید می‌شود و در ایجاد پوشش میلگردی مناسب نقش بسزایی دارد. آن ها در موارد مختلفی کاربرد دارند که از جمله آن‌ها می توان به رعایت پوشش میلگرد ها در سازه هایی مثل دال ها و دیوار ها اشاره کرد از دیگر موارد مصرفی اسپیسر بتن، در ساختمان ها و پروژه هایی مثل سد سازی و تونل سازی است. استفاده از اسپیسر بتن در نتیجه کار بسیار تأثیرگذار است. به ‌طوری که در صورت استفاده هم کیفیت سازه و هم سرعت اجرا و انجام آن پروژه ساختمانی بالا خواهد بود؛ گاهی وجود اسپیسر پلاستیکی، سبب می شود، تا فاصله میان دو میلگرد حفظ شود؛ از طرفی برای به وجود آوردن فاصله میان قالب بتن و خاموت از اسپیسر ها استفاده می گردد. در حالت کلی آن ها در مدل های مختلفی تولید می شوند که از هر کدام در موارد ویژه و خاصی استفاده می شود علت استفاده از این قطعه، به وجود آوردن فاصله میان میلگرد و بتن است و از طرفی برای تأمین پوشش بتن نمی‌تواند ،قطعه هایی مثل سنگ یا چوب استفاده کرد.

واتراستاپ یا اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر پلاستیکی، آب‌ بند یا واتر استاپ (Waterstop) عنصری مورد استفاده در سازه‌ های بتن است. که برای جلوگیری از نفوذ مایعات (مخصوصا آب) در مفاصل و درزهای آن تعبیه می‌شود. در تولید واتراستاپ‌ها از مواد مختلف و گسترده ‌ای استفاده می‌شود. که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود می‌باشند. بنا به نیازهای مورد نظر در هر سازه، جنس واتر استاپ مورد نظر انتخاب می‌شود. نحوه‌ ی عملکرد و کاربرد واتر استاپ‌ها به این صورت است. که آن‌ها طول مسیر جریان و حرکت آب و یا مایعات دیگر را طولانی می‌کند. تا آب نتواند نفوذ کند. همه‌ ی واتر استاپ‌ها معمولا دارای آج هستند. که باعث چسبندگی و افزایش طول مسیر آب می‌شود. نوارهای آب‌ بند کننده واتراستاپ باید دارای انعطاف ‌پذیری زیاد بوده تا با ابعاد و حجم سازه‌های بتنی و با پیچیده شدن نوع مقاطع و شرایط اجرا تغییر شکل یافته و متناسب با ابعاد و اندازه‌ های سازه از نظر ضخامت، پهنا، نوع آج‌ها و تغییرات حفره و … طراحی گردند.

اسپیسر پلاستیکی برای قالب بتن

 

اسپیسر پلاستیکی یک محفظه نگهدارنده است که شبیه یک توپ یا لوله است.

ساخت و ساز شامل بتن مسلح ، مانند بزرگراه ها ، یا در کف ، یا در دیوارهای ساختمان ها ،اسپیسر پلاستیکی برای پشتیبانی و نگهداری میله های تقویت کننده یا میله هایی که در منطقه ای قرار است که بتن ریخته می شود ، مورد نیاز است.از این میله ها بعضاً به عنوان “میلگرد” یاد می شود.اسپیسر پلاستیکی یکی از این روشهای تقویت شامل مش فولادی است ، در حالی که در ساخت و سازهای اصلی بتونی ، مانند بزرگراهها و ساختمانهای بلند ، میله های تقویت کننده با قطرهای مختلف ، به طور معمول یک نیم اینچ یا بیشتر ، مورد نیاز است.اسپیسر پلاستیکی بعلاوه ، در چنین مشاغلی ، به دلیل ضخامت کف ، میله های تقویت کننده ممکن است در لایه هایی با فاصله قرار بگیرند. پس از آماده سازی میله های تقویت کننده یا مشبک ، بتن بر روی این چارچوب ریخته می شود که در نهایت در بزرگراه ، کف یا دیوار جاسازی می شود.

به عنوان مثال ، برای یک کف بتونی روی یک سطح آماده شده ، فاصله لازم برای ایجاد جدایی عمودی از زمین ، با فاصله های دیگر که بین لایه های میلگرد متصل هستند ، لازم است.اسپیسر پلاستیکی سطح آماده شده به طور کلی یک سطح متراکم است که ممکن است با یک لایه شن و ماسه فشرده تهیه شود ، و یک ورق پلاستیکی روی آن را پوشش دهد و مانع رطوبت باشد.در سطح آماده شده برای پشتیبانی از میلگردها در یک صفحه عموماً موازی با سطح آماده شده قرار می گیرند. به طور معمول ، باساختمانی مدرن ، به یک فاصله دهنده در هر پایه میلگرد ، با فاصله بین میلگردهای موازی تقریباً یک پا نیاز است.

پیشنهاد مقاله قالب فلزی بتن و جک سقفی ساختمانی را بخوانید.

 

اجزای اسپیسر پلاستیکی

 

اسپیسر پلاستیکی پیشین شامل یک جفت از اعضای صفحه مستطیل شکل به طور کلی یکسان و دارای ارتفاع برابر با فاصله مورد نیاز هستند. هر صفحه شامل یک شکاف امتداد طولی به عرض است که به طور کلی برابر با عرض عضو صفحه است. شکافها برای تشکیل یک فاصله از سطح مقطع متقاطع درگیر شده اند. برای دریافت یک قطعه سیم که از سوراخ عبور می کند و در مورد میلگردی که روی اسپیسر پلاستیکی قرار گرفته است ، حداقل یک سوراخ در آن یا هر دو صفحه قرار دارد ، سپس سیم پیچ می شود تا میلگرد روی فاصله قرار گیرد.

برخی از دشواریهای موجود در چنین فضایی شامل زنگ زدگی یا تجزیه است ، زیرا فاصله دهنده ها در درجه اول فلزی بودند. علاوه بر این با لبه در بالای اسپیسر پلاستیکی ، چنین فاصله هایی تمایل به نوک زدن بعد از مونتاژ یا خروس در یک زاویه دارند ، در نتیجه رابطه موازی ترجیحی میلگرد را با زمین یا میلگردهای دیگر در آن نقطه چرخش شکست می دهند ، در نتیجه از دست دادن مقاومت بتن در آن مکان.

اسپیسرها انواع مختلف دیگری نیز دارند ، اما من در اینجا درباره آنها بحث نکرده ام ، زیرا از آنها به ندرت در کاربرد واقعی استفاده می شود.

 

اسپیسر پلاستیکی

 اسپیسر پلاستیکی از چه موادی تشکیل شده است؟

دیگراسپیسر پلاستیکی قبلی از پلاستیک تشکیل شده اند ، مانند ساخت ورق شکاف دار دو تکه ، یا از یک قالب قالب یک قطعه با مقطع عرضی. در حالی که مشکل زنگ زدگی برطرف شد ، مشکل پایداری و یکپارچگی برطرف نشد.

بر این اساس ، ارائه فضایی جدید و بهبود یافته برای استفاده در مصارف ساختمانی از اهداف این اختراع است.

اسپیسر پلاستیکی تهیه فضایی جدید و بهبود یافته ، خصوصاً برای استفاده با میله های تقویت کننده در یک لایه یا در چند لایه در ساخت بتن آرمه ، از دیگر اهداف این اختراع است.

دستگاه اسپیسر پلاستیکی

این یک هدف دیگر از اختراع حاضر است که یک دستگاه اسپیسر پلاستیکی جدید و بهبود یافته ارائه دهد که ممکن است از یک قطعه یا چند قطعه با یک قسمت زین برای دریافت میلگرد بر روی آن تشکیل شود.

 موارد قبلی و سایر موارد اختراع با تهیه یک فاصله دهنده از جمله بدنه ای دارای یک قسمت صفحه با یک قسمت پست پشتیبانی به طور کلی در مرکز دارای یک زین که در لبه بالایی آن پیکربندی شده است ، و یک تعداد زیادی از پایه های مجاور حاشیه آن انجام می شود.عضو صفحه و در جهت مخالف گسترش می یابد.

اسپیسر پلاستیکی پس از قرارگیری در قسمت زین ، پست پشتیبانی به وسیله وسیله ای برای ایمن سازی میلگرد فراهم شده است. قسمت صفحات دارای تو رفتگی هایی است که با پاها مطابقت دارد و اجازه می دهد یک فاصله در بالای دیگری برای ساخت لایه های چارچوب میلگرد قرار گیرد. پاها ممکن است برای اتصال معکوس قابل جابجایی باشند ، بنابراین اجازه می دهد از قسمت صفحه به عنوان تکیه گاه “صفحه شن” استفاده شود ، یا در عوض می توان از “صفحه شن” جداگانه استفاده کرد.

اسپیسر پلاستیکی سایر اشیا، ، ویژگی ها و مزایای این اختراع با خواندن مشخصات ، هنگامی که همراه با نقاشی گرفته می شود ، که در آن اعداد مرجع مانند عناصر مشابه در چندین نمای هستند ، مشخص می شوند.

نحوه استفاده از اسپیسر پلاستیکی

باید درک کرد که چنین فضایی هایی می توانند به راحتی برای نگهداری سایر اعضای لوله ای یا میله مانند در رابطه ثابت با یک سطح.اسپیسر پلاستیکی به عنوان مثال ، لوله ها یا مجاری ممکن است توسط دستگاه های توصیف شده در اینجا با قسمت های فلنج یا پایه که به طور مناسب روی یک سطح چسبانده شده اند ، مانند میخ زدن یا چسباندن ، حفظ شوند.اسپیسر پلاستیکی علاوه بر این ، چنین دستگاه هایی ممکن است به راحتی برای استفاده با کابل کشی یا مهاربند استفاده شوند ، در حالی که دستگاه ها از یا سایر مواد عایق مناسب تشکیل شده اند. در صورت لزوم ممکن است از پاها برای یک برنامه خاص استفاده شود یا نشود.

قیمت یک اسپیسر پلاستیکی چقدر است؟

یک دستگاه اسپیسر پلاستیکی برای استفاده در حمایت از اعضای میله مانند در برنامه های ساختمانی ، این دستگاه شامل بدنه ای است که دارای یک قسمت صفحه با یک قسمت پست پشتیبانی دارای یک زین است که در لبه بالایی آن پیکربندی شده است ، با چند پایه روی اعضای صفحه و عموماً عمود بر آن گسترش می یابد.پایه پشتیبانی دارای یک دیافراگم برای عبور سیم اتصال از طریق آن برای محکم کردن میله یا یک جفت دهانه تراز شده برای دریافت عضو گیره U شکل است.اسپیسر پلاستیکی قسمت صفحات دارای تو رفتگی هایی است که با پاها مطابقت دارد و اجازه می دهد یک فاصله در بالای دیگری برای ساخت لایه های چارچوب میلگرد قرار گیرد. پاها ممکن است برای اتصال معکوس قابل جابجایی باشند ، بنابراین اجازه می دهد از قسمت صفحه به عنوان یک “صفحه شن” برای ساخت بتن مسلح استفاده شود ، یا ممکن است یک “صفحه شن” جداگانه استفاده شود.اسپیسر پلاستیکی قسمتهای صفحه ممکن است برای تسهیل استفاده از آن در تسمه در فاصله از پیش تعیین شده محکم شده و اعضای میله جداگانه برای حفظ فاصله جانبی متصل شوند

حتما مقاله قالب بتن را بخوانید.

 

برای افزایش فاصله بین قسمتهای بسته شده از فاصله دهنده استفاده می شود.اسپیسر پلاستیکی معمولاً به طول لوله ای که از طریق آن اتصال دهنده وارد می شود ، هستند. یک فاصله دهنده کوتاه ممکن است شبیه یک واشر ضخیم باشد. از واشرها بعنوان فاصله انداز کوچک استفاده می شود.اسپیسر پلاستیکی شبیه به ایستگاه های ایستاده هستند ، اما ایستادگی شامل یک شافت یا سوراخ رزوه ای است که امکان نصب آنها را بدون اتصال دهنده اضافی فراهم می کند. این تعاریف همیشه دقیقاً به کار نمی روند و یافتن اختلافات موضوعی که از آنها به عنوان فاصله دهنده یاد می شود ، در بسیاری از کاتالوگ ها وجود دارد.

قالب سازی اسپیسر پلاستیکی

بیشتر اسپیسر پلاستیکی دارای یک سوراخ ترخیص هستند که از طریق آن پیچ و مهره ای وارد می شود. این بدان معناست که فاصله دهنده با نخ های پیچ و مهره درگیر نمی شود. از آنجایی که فاصله سنج را نمی توان مستقیماً محکم کرد ، مشخصات خارجی گرد معمولاً معمول است.

بعضی ازنیم رخ شش ضلعی دارند که با یک سوراخ ساده ترکیب شده اند. اینها معمولاً از ماده نسبتاً نرم مانند نایلون یا برنج ساخته می شوند. آنها را می توان در همان فاصله دهنده معمولی استفاده کرد اما انعطاف پذیری بیشتری دارند که می توان آنها را بر روی گل میخ یا پیچ خودکاری قرار داد ، با استفاده از فلت های خارجی مشخصات شش ضلعی خود برای اعمال گشتاور. بنابراین ، این نوع فاصله دهنده می تواند به طور موثر به یک تقابل تبدیل شود.

اسپیسر پلاستیکی ضربه محکم و ناگهانی نیز در دسترس است که در یک انتهای آن یک اتصال دهنده فشار فشار داده شده و در انتهای دیگر یک سوراخ رزوه ای دارد. اینها همچنین در واقع نوعی بن بست است.

مواد اسپیسر پلاستیکی

مواد اسپیسر پلاستیکی انتخاب شده نیاز به بررسی دقیق دارد زیرا هر نوع ماده ای مزایا و معایب خود را دارد. اسپیسرهای پلاستیکی از نظر قابلیت سرویس هیچ گونه مصالحی ندارند ، اما به طور کلی ضعیف تر از نسخه های فولادی و بتونی هستند. بنابراین ، اگر قفس مورد پشتیبانی بسیار سنگین باشد یا میلگرد دارای خطر بالایی برای راه رفتن باشد ، جداکننده های پلاستیکی فقط باید با دقت زیاد انتخاب شوند. اسپیسرهای فولادی مقاومت بیشتری دارند، اما با این مشکل اضافه می شوند که در محدوده پوشش مقداری فولاد غیر سازه ای وجود خواهد داشت. این امر اغلب می تواند منجر به دیده شدن لکه های کوچک زنگ زدگی بر روی سطح بتن شود ، بنابراین اگر سطح در معرض دید و مشاهده باشد ، باید از جداکننده های فولادی نیز خودداری شود. به طور کلی ، از اسپیسر پلاستیکی ساده   می توان برای همه سازه ها استفاده کرد ، به شرطی که درجه شبیه به بتن اطراف باشد. تنوع زیاد در خصوصیات می تواند منجر به ترک خوردگی موضعی شود و یکپارچگی بتن را به صورت محلی در اطراف فاصله دهنده به خطر بیندازد. متنوعی با شکل و کاربرد متنوع برای انتخاب وجود دارد. در ابتدا کاربران باید شرایط را تجزیه و تحلیل کنند و سپس محصول مناسب را انتخاب کنند تا بهترین بازده را بدست آورند.

اسپیسر پلاستیکی تقویت کننده (یعنی تکیه گاه های میله ای ، صندلی ها) عناصر اساسی تقویت شده هستند
بتن ، اما تأثیر آنها بر ریزساختار و دوام طولانی مدت نیست روش این مطالعه اثر ناشی از اسپیسر پلاستیکی و سیمانی را بررسی می کند ،
صندلی های مفتول و فولادی همراه با اندازه های مختلف مختلف ، عمل آوری و تهویه رژیم در خواص حمل و نقل ریزساختار و خوردگی سازه های بتنی. نمونه های استوانه ای بتونی با 25 و 50 میلی متر تهیه شده اند اسپیسر پلاستیکی ، فولادی و سیمانی بالا. سپس نمونه ها بهبود یافته و مشروط شدند و از نظر نفوذ اکسیژن ، نفوذ پذیری اکسیژن ، جاذب آب و کلرید آزمایش شده است.

اسپیسر پلاستیکی

فاصله دهنده تک پوش آنها اسپیسرها نوع ساده و اساسی با ابعاد پوشش از هر اندازه هستند. آنها می توانند برای یک نوع ساختار با فاصله خاص پوششی استفاده شوند. اگر بلوک های پوششی 15 میلی متری برای تأمین روکش صفحات ساخته شده باشند ، باید از آن برای دال هایی استفاده کنید که فقط به پوشش 15 میلی متری نیاز دارند.اسپیسر پلاستیکی

فاصله دهنده های چند پوشش در اسپیسر پلاستیکی

این نوع اسپیسرها دارای اندازه های زیادی در یک قطعه هستند. ممکن است آنها دارای 2 یا بیشتر اندازه باشند که می توانند برای اعضای مختلف مورد استفاده قرار گیرند تا پوشش های بتونی مشخص شده برای هر یک از آنها فراهم شود. اسپیسر پلاستیکی

پیشنهاد می شود حتما مقاله افزودنی بتن را بخوانید! 

فاصله دهنده های دایره ای این نوع اسپیسرها به صورت دایره ای و دارای یک سوراخ در مرکز یا دارای چندین بازشو برای قرار دادن میلگردها هستند که به پوشش بتونی نیاز دارد. آنها نوع ایده آل اسپیسر پلاستیکی برای ستون هایی با ابعاد مختلف هستند.

فاصله دهنده های میله ای

این نوع اسپیسرها در زیرساخت های سنگین مانند تونل ها ، پل ها ، دیواره های نگهدارنده و غیره در محل قرارگیری میلگردها کاربرد دارند. با فاصله نزدیک بین دو میله بسیار بیشتر است.اسپیسر پلاستیکی بنا به نیاز آنها ممکن است به هر شکلی مانند مستطیل ، دایره یا دارای برخی منحنی ها باشند.
فاصله دهنده های کلیپ
آنها دارای گیره هایی برای نگه داشتن میله های با قطر مختلف در یک موقعیت محکم هستند تا فاصله آن را با دقت حفظ کنند. اسپیسر پلاستیکی

فاصله دهنده دایره ای با پین قفل

مزیت این نوع اسپیسرها این است که می توانید پس از اتمام کار تقویت ستون ها ، آن را از خارج تعمیر و قفل کنید. فاصله پوششی یکسان را می دهد حتی اگر میلگردهای ستون پیچ خورده باشد.
این فاصله دهنده های دایره ای شکل با فضای تعبیه شده میلگرد در مرکز هستند ، جایی که می توان میلگرد را از دهانه های یک طرف وارد کرد.اسپیسر پلاستیکی

فاصله دهنده صندلی

همانطور که از نامش پیداست ، به نظر می رسد صندلی ای است که میلگرد روی آن می تواند به راحتی درون قلاب ها بنشیند. آنها در اشکال مختلف با ابعاد مورد نیاز موجود هستند.

فاصله دهنده خطی

آنها از نوع اسپیسرهای پیوسته هستند و تا حدی شبیه فاصله دهنده های میله ای هستند ، همانطور که در اسپیسرهای بتنی در بالا ذکر شد.

شرکت قالب گستر سپنتا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان بصورت 24 ساعته می باشد تا با مشاوره بهترین انتخاب را داشته باشید.

شرکت قالب گستر سپنتا آماده خدمت رسانی در حوزه های :

قالب فلزی بتن ، قالب بتن ، افزودنی بتن ، اسپیسر پلاستیکی ، جک سقفی ساختمانی ، متلقات قالبندی ، قالب تونل فرم ، قالب های خاص ساختمانی ، تخته سه لایی پلی وود ،قالب تونل ،داربست مثلثی و قالب ساختمانی دست دوم.

 

اشتراک گذاری این مقاله

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس