این واقعیت که بتن دنیای اطراف ما را می سازد، قابل انکار نیست. برج ها، آسمان خراش ها، بزرگراه ها و پارکینگ های مدرن بدون بتن، این چنین مستحکم و زیبا ساخته نمی شدند؛ اما، پیمانکاران چگونه بتن را آن طور که می خواهند شکل می دهند و قالب بندی می کنند؟ پاسخ ساده است: با استفاده از انواع قالب بتن.

به طور کلی، قالب های بتن در صنعت ساختمان سازی برای شکل دهی بتن تا سفت شدن و رسیدن به مقاومت کافی مورد استفاده قرار می گیرند و از سازه های موقتی محسوب می شوند. یکی از مهم ترین تجهیزات ساختمانی در ساخت سازه های بتنی، قالب فلزی بتن می باشد. از آنجائی که، قالب فلزی بتن از محصولات مهم شرکت تولیدی قالب گستر سپنتا است، در این مقاله به معرفی هر آن چیزی که باید درباره قالب فلزی بتن بدانید، می پردازیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

فهرست مطالب

درخواست مشاوره رایگان

  قالب فلزی بتن چیست؟

  بتن برای مدت زمان طولانی -از زمان رومیان باستان- وجود داشته است؛ اما، روش های مورد استفاده برای شکل دادن، بتن ریزی و قالب گیری آن با روش های دیروز تفاوت چندانی ندارد؛ تنها از این نظر که بدون وجود قالب ها نمی توان شکل دلخواه را به بتن داد. قالب بتن ابزاری است که به صورت موقتی یا دائم تا زمانی که بتن برای تحمل وزن خود به اندازه کافی سخت شود و به شکل موردنظر برسد، مورد استفاده قرار می گیرد.

  به بیان ساده تر، می توان قالب های بتن را به ظروفی تشبیه کرد که با فرم خاص خود بتن خیس و تازه را در خود نگه می دارند و در ساخت سازه ها و پروژه های بتنی شامل فونداسیون، ستون، تیر و … کاربرد دارند. قالب های بتن به طور کلی، در صنعت به عنوان «فرم ها» یا «قالب ها» شناخته می شود. در میان انواع قالب هاب بتن، قالب فلزی بتن از محبوبیت، استحکام و ماندگاری بالایی برخوردارند.

  قالب های فلزی بتن، معمولا از جنس فولاد یا آلومینیم ساخته می شوند؛ هر چند هزینه استفاده از قالب های فلزی بالاست؛ اما، می توان بارها و بارها در پروژه های مختلف از آن ها استفاده کرد؛ این امر می توان هزینه های نهایی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

  قالب فلزی بتن به دلیل برخورداری از صفحات فلزی که در برابر فشار و وزن ناشی از بتن خم نمی شوند و تغییر شکل نمی دهند، امکان ساخت سازه های بلند را فراهم می کنند. اتصال این نوع قالب ها توسط متعلقات قالب بندی نظیر گوه، پین، تسمه و … صورت می گیرد تا ثبات لازم در طول اجرای عملیات ایجاد شود. قالب فلزی بتن تولید شده توسط مجموعه سپنتا در 2 نوع تسمه‌ 5 سانتیمتری (هر متر مربع 40 کیلوگرم) و 6 سانتیمتری (هر متر مربع 46 کیلوگرم) تولید می گردد. می توانید برای دریافت مشاوره رایگان، درخواست خود را در صفحه مربوطه ثبت کنید؛ کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

  ذکر این نکته ضروری است، همه قالب های فلزی بتن موقتی نیستند. بلکه گاهی مهندسین و صاحبان پروژه برای افزایش مقاومت در بتن، از قالب فلزی بتن دائمی استفاده می کنند. معمولا، چنین فرم ها یا قالب هایی از جنس فولاد شیاردار ساخته می شوند تا چسبندگی لازم بین بتن و قالب فلزی به وجود آید. علاوه بر این، این کار تعداد میلگردهایی که برای تقویت سازه به کار می روند را کاهش می دهد.

  انواع قالب فلزی بتن

  همان طور که گفته شد، قالب فلزی بتن از جنس آلومینیم و یا فولاد ساخته می شود؛ قالب های ساخته شده از جنس فولاد استحکام بیشتری دارند و گران تر هستند. از طرف دیگر، قالب فلزی فولادی به دو دسته قالب فلزی مدولار و قالب فلزی خاص طبقه بندی می شود. در مقابل، قالب فلزی ساخته شده از آلومینیم، چگالی و مقاومت کمتری دارد؛ اما آسانی حمل، وزن سبک و هزینه پایین تر کار به روی آلومینیوم نسبت به فولاد سبب شده است، طرفداران خاص خود را داشته باشد. از مهم ترین خصوصیات قالب فلزی بتن ساخته شده از آلومینیوم عبارتند از:

  • ضد زنگ و اکسید شدن
  • قابلیت شکل پذیری به خصوص در بتن های نما
  • دارا بودن وزن بسیار سبک؛ کمتر از یک سوم وزن فولاد!

  به منظور ساخت و اجرای موفقیت آمیز پروژه های خود، بهتر است با ویژگی های قالب فلزی آشنا شوید تا بتوانید متناسب با نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشید؛ برخی از مهم ترین ویژگی های قالب فلزی بتن ساخته شده از فولاد را با هم مرور می کنیم:

  • مقاومت بالا؛
  • دوام طولانی؛
  • خاصیت ضد آب؛
  • قابلیت استفاده مجدد؛
  • مونتاژ و دمونتاژ آسان و سریع؛
  • صاف بودن سطح ایجاد شده روی بتن؛
  • کاربرد در ساخت سازه های بتنی با شکل خاص برای مثال منحنی.

  به طور کلی، از این نوع قالب های فلزی باید با توجه به خصوصیات پروژه خود استفاده کنید؛ می توانید در این خصوص، راهنمایی های لازم را از کارشناسان حرفه ای سپنتا دریافت کنید. کافیست با شماره های 09121877702، 02166231071 تماس بگیرید.

  روش ساخت قالب فلزی ربتن

  عملیات ساختن یک سازه بتن مسلح به این صورت است که باید بتنِ تازه در قالب بتن فلزی و یا یکی از انواع مختلف قالب بتن، ریخته شود؛ این نکته را در نظر داشته باشید، نحوه ساخت قالب فلزی، برای بتن ریزی از مهم ترین مراحل ساخت یک سازه بتنی است؛ زیرا، قالب فلزی بتن احتمال شکستن را کاهش می دهد و استحکام سازه را افزایش می دهد.

  افراد متخصص در پروژه، ضمن رعایت اصول و استانداردهای ساخت قالب، باید بر موضوعات مرتبط با قالب بندی، تجهیزات، مشخصات، جزئیات، ابعاد و روش های آن تسلط کامل داشته باشد؛ زیرا، طراحی و ساخت قالب فلزی بتن به مهارت و دقت بالایی نیازمند است؛ تنها شرکت های مجهز به تکنولوژی های پیشرفته و بهره مند از متخصصین باتجربه مانند تیم سپنتا می توانند قالب فلزی بتن با کیفیت و متناسب با نیاز پروژه شما را تأمین کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت مختصر با مراحل ساخت قالب فلزی بتن آشنا شوید:

  • برش، اولین قدم برای ساخت قالب بتن است. در این روش قسمتی که برای کف قالب بتن در نظر گرفته شده است و همچنین، تسمه هایی که سراسر قالب را در برمی گیرد، در اندازه موردنظر برش داده شده و پس از آن برای پانچ شدن آماده می شوند.
  • پانچ تسمه، گام بعدی برای طراحی قالب بتن است؛ این عمل شامل سوراخ کردن یا پانچ کردن تسمه ها می باشد. پانچ تسمه حساسیت بالایی دارد؛ زیرا اگر این کار به طور دقیق انجام نشود، در هنگام قالب بندی یا استفاده از قالب، دچار مشکل خواهد شد. پانچ بندی در مدل های مختلفی ازجمله: ستاره ای، مربعی، مستطیلی، گل و لوبیایی انجام می شود.
  • ساختن قالب بتن و مونتاژ آن با استفاده از جوش قوسی مرحله بعدی است؛ به همین منظور، ورق فلزی که شامل تسمه و ورق کف است، به وسیله جوش قوسی به یکدیگر متصل می شوند. مونتاژ اهمیت زیادی در ساختن قالب بتن دارد.
  • در ساختن قالب بتن حتما باید قالب ها را از نظر کیفیت مورد بررسی قرار دهیم تا مشکلات آن عیب یابی شده و به سرعت رفع شود. از این رو، حتما نقاط جوش زده شده و تسمه ها را بررسی کنید.
  • آخرین مرحله شامل رنگ آمیزی قالب بتن است؛ این کار باعث دوام بیشتر می شود و از زنگ زدگی آن جلوگیری می کند. در نهایت، قالب ها را بسته بندی می شوند تا احتمال آسیب رسیدن به آن ها کاهش پیدا کند.

  تولیدکنندگان قالب فلزی بتن

  امروزه، از انواع قالب های بتنی به دلیل استحکام و استقامتی که دارند، در مکان های زیادی از جمله خیابان ها، بزرگراه ها، ساختمان ها، سدها و … استفاده می شود؛ به همین دلیل، رقابت زیادی بین شرکت های فعال در زمینه تولید قالب بتن مانند تولیدکنندگان قالب فلزی بتن در ایران وجود دارد. این یک اصل کلی است که هرچه نیاز به قالب های بتنی بیشتر شود، شرکت های بیشتری هم تأسیس می شوند.

  در این میان شرکت سپنتا با بهترین متخصصین در زمینه تولید با کیفیت ترین انواع قالب های بتنی، مانند قالب فلزی بتن، قالب مدولار و … فعالیت دارد و این اطمینان را به شما می دهد، هنگام خرید علاوه بر کیفیت، هزینه های مقرون به صرفه ای را پرداخت خواهید کرد. برای اطلاع از قیمت های قالب فلزی بتنی با کارشناسان فروش ما از طریق شماره 09121877702 در تماس باشید.

  قیمت قالب فلزی بتن

  تعیین یک قیمت مشخص برای انواع قالب بتن به ویژه قالب فلزی بتن کار بسیار مشکلی است؛ به جز عواملی مانند کیفیت، نوع و طرح ساخت قالب بفلزی بتن، عامل تعیین کننده اصلی قیمت قالب فلزی بتن، وزن آن است. در واقع، قیمت قالب فلزی بتن تحت تأثیر نوسانات بازار آهن و فولاد است؛ با تغییر قیمت در ورقه های فلزی که در ساخت قالب فلزی بتن استفاده می شود، قیمت نهایی قالب فلزی بتن نیز دستخوش تغییر و نوسانات خواهد شد. این مورد به استثنای تأثیر نوسانات بازار ارز می باشد. برای اطلاع از آخرین قیمت های قالب فلزی بتن، می توانید با شماره های 09121877702، 02166231071 تماس بگیرید، تا کارشناسان فروش سپنتا شما را در این زمینه راهنمایی کرده و به روزترین لیست قیمت قالب فلزی بتن را در اختیارتان قرار دهند. 

  ویژگی های قالب فلزی بتن

  به دلیل ویژگی های منحصر به فرد قالب های فلزی بتن، این نوع قالب به سرعت در حال جایگزینی به جای قالب های بتنی ساخته شده از تخته سه لا و … هستند. تولید کننده عمده قالب های فلزی بتن در ایران، سپنتا، با ارائه بهترین و با کیفیت ترین قالب فلزی بتن در کنار قیمت منصفانه در کنار شماست تا بتوانید با قیمت های منصفانه نسبت به خرید قالب فلزی بتن موردنظر خود اقدام کنید. برخی از مهم ترین ویژگی هایی که قالب فلزی بتن را در بین انواع قالب ها متمایز کرده است، عبارتند از:

  • ضد آب بودن؛
  • دوام و طول عمر بسیار؛
  • امکان استفاده دوباره بیش از ده پروژه؛
  • ایجاد سطحی صاف و زیبا در بتن نهایی؛
  • سختی و مقاومت بالا در برابر فشار و وزن؛
  • امکان مونتاژ سریع همراه با اتصالات ویژه؛
  • مقاومت در برابر تغییر شکل و عدم شکنندگی.

  اجزای تشکیل دهنده قالب فلزی بتن

  قالب فلزی بتن، در کنار اجزای زیر معنی پیدا می کنند. در واقع، قالب فلزی بتن زمانی کارایی خود را نشان می دهد که اجزای زیر را در کنار خود داشته باشد:

  • پین و گُوِه
  • قالب های مدولار
  • واشرهای کاس و دو لوله
  • نبشی پانچ قالب فلزی بتن
  • کنج های داخلی و بیرونی مدولار
  • سولجرهای قالب فلزی بتن و گیره های آن
  • گیره قالب فلزی بتن برای اتصال پشت بندها
  • سرجک های تو خالی و تو پُر قابل تنظیم (رگلاژ)
  • میان بولت ها (چدنی، پلاستیکی، فلزی) و مهره بولت خروسکی برای مهار بولت.

  احداث سازه با قالب فلزی بتن

  احداث سازه با قالب فلزی بتن، نیازمند در نظر گرفتن تمهیداتی است؛ بعد از ساخت قالب فلزی بتن مطابق با نقشه و اهداف پروژه تحت ساخت، بهترین کارخانه تولید قالب فلزی بتن در ایران، عملیات حمل و انتقال قالب ها را به صورت ایمن انجام خواهد. سپس، نیروی متخصص تیم سپنتا، تحت نظارت مهندسین باتجربه و پیمانکار یا صاحب پروژه، استقرار و مونتاژ قالب فلزی بتن را آغاز می کنند؛ کلیه مراحل باید مطابق با استانداردها و اصول فنی انجام شود، برای مثال، قالب فلزی بتن نباید دارای درز یا شکاف باشد تا مانع خروج شیره بتن از آن شود.

  از سوی دیگر، مهار قالب فلزی بتن اصل بسیار مهمی است. در حقیقت، پایداری و ثبات از مهم ترین ویژگی هایی است که باید در عملیات قالب بندی بتن توسط تولید کننده قالب ساختمانی در نظر گرفته شود. اگر مهاربندی قالب فلزی بتن به درستی انجام نشود، به دلیل عدم وجود تعادل افقی، خلاء ها و فضای خالی در بتن ایجاد خواهد شد؛ از این رو، لازم است اقدامات زیر جهت تضمین موفقیت آمیز اجرای عملیات احداث سازه با قالب فلزی بتن توسط کارگران ماهر و آموزش دیده رعایت شوند:

  • مهاربندی سکوها و پایه ها؛
  • بستن دقیق قطعات به یکدیگر؛
  • بستن و آب بندی درزهای قالب فلزی؛
  • محاسبه دقیق فشارهای وارده به قالب؛
  • جلوگیری از اکسیداسیون و زنگ زدگی قالب ها؛
  • عدم وجود انحنا یا تاب خوردگی در قالب فلزی بتن؛
  • در نظر گرفتن لغزش احتمالی خاک کنار قالب بندی؛
  • ثابت نگه داشتن قالب ها و اجزای آن ها در جای خود؛
  • قرار دادن سطح مناسب (نبشی پانج شده) در زیر پایه ها؛
  • استفاده از ماده مناسب (روغن) برای آغشته کردن قالب فلزی به آن، تا علاوه بر جداسازی آسان، سطح بتن آسیب نبیند.

  دمونتاژ قالب فلزی بتن

  بعد از احداث سازه بتنی، لازم است قالب های فلزی موقتی بتن، برچیده شوند. فراموش نکنید، این کار تنها زمانی مجاز است که بتن مقاومت و استحکام لازم را به دست آورده باشد. نمی توان زمان معینی برای برداشتن یا دمونتاژ قالب فلزی بتن تعیین کرد؛ زیرا این موضوع به کیفیت بتن، درجه حرارت محیط و نوع قالب بندی و بتن ریزی بستگی دارد. برای مثال، هر چقدر دمای اطراف سطح بتن بالاتر باشد، دمونتاژ قالب ها زودتر انجام می پذیرد.

  هرگز برای جداسای قالب فلزی بتن نباید از ضربه استفاده کرد؛ بلکه، به صورت مرحله به مرحله و گام به گام نسبت به برداشتن قالب ها اقدام کنید. سطوح این قالب ها بعد از جداسازی باید کاملا از ذرات بتن پاکسازی شود.

  خرید قالب فلزی بتن

  شکل، پیچیدگی طرح و اندازه قالب فلزی بتن از پروژه ای به پروژه دیگر متفاوت است؛ می توان به جرأت بیش از 70 درصد هزینه های هر سازه بتنی را به قالب بندی آن اختصاص داد. البته، فراموش نکنید، استفاده از روش و تکنیک های قالب بندی بتن تا حد قابل توجهی در هزینه های ساخت به دلیل حذف نیروی انسانی، صرفه جویی ایجاد می کند. توصیه ما برای خرید قالب فلزی بتن این است قبل از هر اقدامی، نیاز پروژه خود را با توجه به طرح آن شناسایی کنید تا برآورد هزینه های قالب فلزی بتن امکان پذیر شود.

  می توانید با ثبت درخواست اعزام کارشناس، این کار حساس را به کارشناسان و مهندسین ما سپرده و منتظر باشید تا جهت انجام هماهنگی های اولیه با شما تماس بگیریم. توجه داشته باشید، خرید قالب فلزی بتن از شرکت های معتبر و خوشنامی مانند مجموعه سپنتا موفقیت پروژه را به ارمغان خواهد آورد.

  قالب فلزی دست دوم

  قالب های فلزی بتن به دلیل استحکام بالایی که دارند، می توانند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل، امکان خرید قالب فلزی دست دوم برای آن دسته از صاحبان پروژه که می خواهند در هزینه های خود صرفه جویی کنند، وجود دارد. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله قالب بتن و جک دست دوم را مطالعه کنید.

  بهترین شرکت قالب فلزی بتن در ایران، با تعیین شرایط ویژه و منحصر به فرد، امکان اجاره و فروش قالب فلزی بتن دست دوم را فراهم کرده است. می توانید به راحتی با کارشناسان حرفه ای ما در تیم سپنتا از طریق شماره های 09121877702، 02166231071 تماس بگیرید و از لیست قیمت قالب فلزی بتن دست دوم مطلع شوید.

  کلام آخر

  در میان انواع قالب های بتن، قالب فلزی بتن یکی از مقاوم ترین و مستحکم ترین قالب هاست که کاربرد گسترده ای در ساخت سدها، پل ها، کانال ها، تونل ها و … دارد. قالب فلزی بتن به دلیل قابلیت ها و ویژگی های خاص مانند مقاومت در برابر آتش سوزی، پایداری در برابر فشار و لرزه، سرعت بالای اجرا، دوام زیاد و … بر سایر قالب ها برتری دارند. به دلیل امکان استفاده مجدد، هزینه بالای خرید آن ها جبران شده و در پروژه های عظیم به کارگیری این نوع قالب توصیه می شود.

  شرکت قالب گستر سپنتا، شرکت فعال در صنعت ساخت قالب فلزی بتن، انواع قالب فلزی بتن را بر اساس نیاز شما طراحی، تولید و عرضه می کند. می توانید قالب فلزی بتن موردنظر خود را به راحتی سفارش داده و خریداری نمایید. همچنین، این مجموعه در طراحی و تولید انواع محصولات مانند انواع قالب بتن، قالب مدولار، قالب دیوار، قالب ساختمانی لارج پنل و کلیه متعلقات قالب بندی، خدمات خود را در جهت تأمین رضایت شما ارائه می دهد.

   

   ر

  50 دیدگاه

  1. محمدی

   سلام لطفا لیست قیمت قالب فلزی بتن را ارسال بفرمایید. سپاسگزارم

   1. Amir_MaSepanta

    سلام و عرض ادب خدمت شما
    توی واتساپ پیام بذارید تا براتون لیت بروز شده ارسال شود

  2. رضا

   ممنونم برای مقاله بسیار خوبتون?

   1. Amir_MaSepanta

    خواهش میکنم

   2. Amir_MaSepanta

    ممنونم که وقت گذاشتید

   3. رضا

    بتن محله ما چرا ترک خورده

  3. علی زاده

   مطالبتون عالی بود

  4. علی

   ممنون از مقاله خوبتون خیلی کامل بود

   1. Amir_MaSepanta

    خواهش میکنم

  5. علی

   سلام.خسته نباشید.مقالتون علی بود.مرسی

   1. Amir_MaSepanta

    سلام ممنونم

   2. کریمی

    لیست قیمت و میشه تو سایت هم قرار بدید به صورت روزانه

    1. Amir_MaSepanta

     سلام نه متاسفانه بدلیل نواسانات قیمت او دیر اعلام کردن قیمتها، امکانپذیر نیس

   3. کریمی

    لطفا در مورد ورق های مورد استفاده در قالب های فلزی هم توضیح
    بدهید ممنون

    1. رضا

     سلام داداش عالی

  6. لیلا روستایی

   عالی بود

   1. ناشناس

    سلام داداش ژاپن حرفته به مولا

  7. احمدی

   ممنون که محتوای کاملی بود و من بعد تماس واقعا از برخورد مدیرشون
   خوشم اومد

   1. Amir_MaSepanta

    خواهش میکنم باعث افتخاره

  8. میلاد

   واقعا مشاوره رایگان عالی به من دادند

   1. Amir_MaSepanta

    خوشحالیم که راضی بودید

  9. برزگر

   برخلاف هیچ جا که مشاوره تخصصی برای محصولاتشون ندارن اینجا
   بهم کامل توضیح دادند

   1. Amir_MaSepanta

    بله کارشناسان ما همه روزه در خدمت شما مشتریان عزیز میباشد

  10. حسنی

   حرفه ای بودن و واقعا کاربلد

  11. ۰۲۱

   کامل بود واقعا لذت بردم

   1. Amir_MaSepanta

    خواهش میکنم

  12. علیخانی

   ما به براورد هزینه شما نیاز داریم باید چیکار کنیم

   1. Amir_MaSepanta

    سلام بعد از تماس با مجموعه و اعلام آدرس ، کارشناس ارسال میشود

  13. حامی

   شما قرارداد هم میبندید

   1. Amir_MaSepanta

    بله صد در صد

   1. کامران

    ممنونم از شما دوست عزیز

    1. Amir_MaSepanta

     خواهش میکنم انجام وظیفه بوده

    2. فرهودی

     سلام من قالب مدولار میخوام

  14. احمدزاده

   سلام
   قالب جدول هم تولید دارید

   1. Amir_MaSepanta

    سلام بله

  15. صفایی

   امکان بازدید از کارخانه وجود داره؟

   1. Amir_MaSepanta

    سلام بله تشریف بیارید

  16. سلامی

   ورق مورد استفاده برای قالب ها چه نوعی هستش؟

  17. جلالی

   قالب دست دوم هم خرید دارید؟

  18. رمضانی

   ممنون میشم تصاویر قالب هارو برام ایمیل کنید

   1. Amir_MaSepanta

    سلام چشم

  19. فرهودی

   سلام من قالب مدولار میخوام

  یک پاسخ یا نظر بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Call Now Button