در حال بارگذاری

در این مقاله قصد داریم شما را با قالب بتن (Concrete Mould) و مفاهیم مرتبط با آن آشنا کنیم؛ عنوان پرکاربردترین مصالح ساختمانی در جهان برای بتن، حاکی از اهمیت وجود این ماده در سازه های ساختمانی و صنعتی است. استفاده از بتن به علت مقاومت بالا، انواع سازه ها و ساختمان ها را از آسیب و خسارات ناشی از بلایای طبیعی حفظ می کند؛ در نتیجه موجب افزایش امنیت می شود. در کنار اهمیت فوق العاده بتن، وجود قالب های بتن از ضروریات است. ابزاری که شکل دادن به بتن را امکان پذیر می کنند تا بتوان از آن، با توجه به نیاز و هدف موردنظر، در جای مناسب استفاده کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد قالب ها کسب کنید:

فهرست مطالب

شرکت قالب بتن

قالب بتن و بتن ریزی از مراحل مهم در پروژه های ساختمانی است؛ جهت اجرای این مرحله به صورت اصولی و استاندارد، وجود مهندسان ناظر باتجربه و استفاده از ابزار اصولی از ضروریات است. قالب بتن، در ساختمان سازی برای ثابت نگه داشتن بتن خیس و میلگردها تا زمان خشک شدن بتن و ثابت ماندن آن استفاده می شود. برای داشتن ستون هایی محکم و استوار در پروژه ها لازم است این مرحله از ساخت را با دقت و با استفاده از انواع مرغوب قالب بتن انجام دهید.

توصیه می کنیم، پس از اجرای قالب بتن ریزی در مکان های دقیق و مشخص شده در نقشه، دقت کنید درزهایی که نشتی دارد و امکان نشت آن ها وجود دارد، درزگیری کنید. از محکم بودن تمامی اتصالات اطمینان حاصل کنید و از قرار دادن پایه ها بر زمین های منجمد و سست جدا خودداری کنید.

شرکت های متعددی در زمینه ارائه خدمات مشاوره، تولید قالب بتن، فروش قالب بتن، اجاره قالب بتن، اجرای قالب بتن و … فعال هستند؛ اما هر شرکت یا کارخانه قالب بتن، نمی تواند صلاحیت و تجربه لازم را داشته باشد.

بنابراین، لازم است در این زمینه توجه کافی را داشته باشید و تنها به شرکت های معتبر و خوشنام مراجعه کنید. شرکت قالب گستر سپنتا ارائه دهنده انواع قالب بتن نو و دست دوم با قیمت و شرایط مناسب، در پروژه های بزرگ شما را همراهی خواهد کرد. برای ارتباط با کارشناسان فروش این مجموعه، تنها لازم است با شماره 09121877702 تماس بگیرید.

قالب بتن چیست؟

بتن، ماده ای سخت و بادوام، با کاربردهای مختلف است و از مخلوط آب، ماسه، شن، سیمان و مواد شیمیایی ساخته می شود. شکل پذیری بتن قبل از خشک شدن به علت وجود آب است؛ در نتیجه، به راحتی می توان آن را در قالب های موردنظر ریخت و شکل های مختلف را برای ساخت سازه های متنوع ایجاد کرد. اغلب سازه های بتنی را با استفاده از قالب های بتنی می سازند.

به زبان ساده تر، ابتدا ملاتی را که از آب و سیمان تشکیل شده، مخلوط کرده و بعد از آماده سازی در قالب های فلزی یا چوبی ریخته می شود؛ در نهایت، پس از سفت شدن سیمان، بتنی با ظاهر موردنظر به دست می آید. در واقع، قبل از اینکه مخلوط بتن خشک و سفت شود، می توان آن را به شکل های مختلفی درآورد. این قالب های بتنی هستند که به ایجاد شکل دلخواه در بتن کمک کرده و شکل نهائی سازه ساخته شده از بتن را تعیین می کنند.

قالب بتن در سایز های مختلف طولی و عرضی به بازار عرضه می شود. از نظر طولی در سه اندازه متفاوت 1، 1/5، 2 و از نظر عرضی 10، 15، 20، 30، 35، 40، 45، 50 تولید می شوند؛ انتخاب اندازه و سایز قالب بتن بر عهده متخصصی است که با توجه به طرح و هدف موردنظر در سازه، اقدام به انتخاب سایز موردنظر می کند.

گروه طراحی شرکت سپنتا، بر اساس نقشه موجود سازه و پروژه شما، با ارائه مشاوره های تخصصی و رایگان ،قالب مورد نیاز شما را طراحی و با کیفیت بالا و مصالح عالی، تولید می کنند.

تاریخچه قالب بتن

با گذشت زمان، طراحان و معماران تکنیک های مختلفی را برای آزمایش محدودیت های بتن در هنگام استفاده از انواع قالب ها، مطالعه و بررسی کرده اند. به عنوان مثال، در اوایل سال 1899 میلادی، توماس آلوا ادیسون، قالب هایی را ساخت که از 2300 قطعه بزرگ تشکیل شده بودند! از آنجایی که جمع آوری آن ها بسیار دشوار بود، قابل درک است که چرا پروژه طبق برنامه پیش نرفت و شکست خورد.

بعدها، در دهه 1900 میلادی، قالب های بتنی مختلف، جهت ساخت پانل هایی برای اتصال ساختمان های چند طبقه، در کل شهرها توسعه یافت. این قالب ها شامل اجرای سبک ها و طراحی های هنری مختلف می شد که امروزه، برخی از آن ها را می توان در ساختمان های روسیه و برلین دید.

طرح های پیچیده تر قالب ها، بعداً در سال 1967 میلادی، توسعه یافتند؛ اولین طرح اولیه، “Habitat” معروف است که در واقع، شروع طرح های قالب مدولار بود. اواخر دهه 1970 میلادی، دوران مهمی برای توسعه قالب بتن بود. در این زمان، قالب هایی توسط دو معمار کوبایی برای کل واحدهای مسکونی، ساخته شدند.

از آنجایی که این قالب ها محدودیت هایی از نظر کنترل آب داشتند و طراحی آن ها با خانه های اطراف (خانه های از قبل موجود) همخوانی نداشت، برای اجرای آن ها در برنامه ریزی شهری با مشکلاتی مواجه شدند؛ اما، تلاش آن ها اطلاعات زیادی را در اختیار علم مهندسی قرار داد.

این موارد برخی از پروژه هایی است که در زمینه بتن و قالب آن، راهگشا بودند و درهای پیشرفت را برای ساخت سازه های عظیم امروز باز کردند. در نهایت، بتن همیشه یک ماده فوق العاده در صنعت ساخت و ساز و معماری بوده و خواهد بود. نکته جالب در مورد قالب های بتن و به طور کلی، بتن این است که هنوز تا کشف کامل خصوصیات و رفع محدودیت های آن فاصله داریم.

تطبیق پذیری مواد به این معنی است که می توانیم به آزمایش قالب های مختلف ادامه دهیم و راه های جدیدی برای پیشرفت در صنعت پیدا کنیم. تطبیق پذیری مواد بتن باعث می شود، بتوانیم به آزمایش قالب های مختلف را ادامه دهیم و راه های جدیدی برای پیشروی در صنعت ساخت و ساز پیدا کنیم.

اهمیت قالب بتون

همه قسمت های پروژه های ساختمانی برای ایمنی و استحکام سازه اهمیت فوق العاده ای دارند. قالب بتن نیز، جزء مهمی از این ساختار است. نه تنها انتخاب نوع مناسب قالب بتن باعث بهبود ایمنی سازه می شود؛ بلکه، از عناصر خاص مربوط به طراحی ساختمان نیز حمایت می کند و موجب افزایش کیفیت کلی سازه نهائی می شود. قالب بتن، برای پاسخگویی به نیازهای خاص پروژه شما توسط بهترین تولید کننده بتن در ایران ساخته می شود. برخی از مهم ترین مزایای قالب بتن عبارتند از:

 • مقاوم در برابر گرما، فشار و ….
 • کمک می کند به شکل دلخواه بتن برسید
 • کاهش احتمال شکستن یا ترک خوردن بتن
 • امکان حذف و برداشته شدن قالب، بدون آسیب به بتن

قالب بتن تا حد زیادی تعیین کننده میزان موفقیت و شکست پروژه شماست؛ بدون آن در مرحله بتن ریزی، خطرات بسیار زیادی کار شما را تهدید خواهد کرد. شرکت قالب گستر سپتنا به عنوان بهترین شرکت قالب بتن در ایران، با کسب سال ها تجربه قالب بندی تخصصی و سابقه درخشان طولانی مدت، آمادگی دارد، قالب بتن را متناسب با نیازها یا اهداف خاص شما، با رعایت استانداردها و  جزئیات کامل، ارائه دهد.

انواع قالب بتن

از لحاظ تاریخی، در طول زمان مواد مختلفی برای ایجاد قالب های بتنی، آزمایش و استفاده شده اند تا ما را به جایگاه امروزی برسانند. در سال های قبل (تا قرن 19 میلادی) برای ساخت قالب پلاستر از موادی مانند گچ، آهک و سیمان استفاده می شد. قالب های پیچیده تر معمولاً با گچ، الوار و سفال ساخته می شدند. از این قالب ها برای توسعه نمونه های جذاب از کارهای سنگ و مرمر اصل، استفاده می شود.

قالب های بتنی هنوز با استفاده از مواد مختلف مانند فولاد، الوار و لاتکس، قالب گیری و ساخته می شوند. با این حال، امروزه ساخت قالب های بتنی از ترموپلاستیک ها و الاستومرهایی که بر پایه مواد پتروشیمی هستند، رواج بیشتری دارد. ترموپلاستیک ها و الاستومرها (Thermoplastics and Elastomers) ترکیبی از مواد لاستیکی و پلاستیکی هستند. زمانی که به زیر برش ها و قالب گیری های دقیق نیاز باشد، از الاستومرها استفاده می شود.

جنس مواد تشکیل دهنده قالب بتن با توجه به نیاز شما و نوع پروژه ای که روی آن کار می کنید، آب و هوای منطقه محل فعالیت و … متفاوت خواهد بود. به همین دلیل بهترین شرکت های تولید کننده قالب بتن، قالب های خود را با مواد مختلف طراحی و تولید می کنند، تا نیاز شما را تأمین نماید. در ادامه تلاش کرده ایم به صورت مختصر و مفید شما را با انواع قالب بتن آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات تکمیلی مطالعه مقاله انواع قالب برای سازه های بتنی را از دست ندهید.

شرکت قالب گستر سپنتا تولید کننده انواع قالب ساختمانی، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان و پیمانکاران می باشد. برای اطلاع از قیمت و خرید قالب بتن لطفا وارد سایت شوید. در ادامه انواع قالب بتنی را از نظر جنس، مرور می کنیم:

قالب پلاستیکی بتن

پلاستیک ABS (اکریلونیتریل بوتادین استایرن)، یک ماده رایج است که برای ساخت قالب های بتن استفاده می شود؛ زیرا قوی، بادوام و به طرز شگفت انگیزی سبک است. فرآیند استفاده از ABS سریع است و می تواند بهره وری پروژه شما را افزایش دهد. پلاستیک دارای خواص زیادی است که آن را به انتخاب خوبی برای استفاده در قالب های بتن تبدیل می کند، از جمله ویژگی های خاص قالب پلاستیکی بتن، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و استحکام بالای آن است.

ساختار قالب بتون پلاستیکی به این صورت است که در محل با استفاده از پلاستیک پیش ساخته، تقویت شده و با الیاف مونتاژ می شود. این قالب برای ستون ها و پایه های بتنی استفاده می شود و در جای خود ثابت می ماند و به عنوان تقویت محوری و برشی دائمی برای سازه عمل می کند؛ این کار مقاومت در برابر آسیب های زیست محیطی را برای بتون و میله های تقویت کننده نیز ایجاد می کند.

از قالب پلاستیکی برای یک دیوار بتونی، به طور معمول در دو طرف دیوار استفاده می شود. پنل های قالب پلاستیکی، سبک و بسیار محکم هستند. این نوع قالب برای سازه های مشابه و طرح های شهرک سازی انبوه و کم هزینه، کاربرد بسیار مناسبی دارد.

قالب فلزی بتن

یکی دیگر از قالب های پرکاربرد بتنی، قالب فلزی بتن است. قالب های فلزی بتن، معمولاً  برای پروژه های صنعتی بزرگ که به استحکام، دوام و انعطاف پذیری نیاز دارند، استفاده می شوند. این قالب ها در دسته قالب های با دوام و با استحکام قرار می گیرند. پیچیدگی سازه سبب می شود، اجزاء تشکیل دهنده قلب فلزی نیز افزایش یابد. استفاده به صورت مدولار، مقاومت بالا، حمل راحت، جداسازی آسان از بتن و بدون آسیب به آن، سادگی مونتاژ و اتصالات، سرعت اجرای بالای عملیات راه اندازی، از ویژگی های قالب فلزی بتن است. از انواع قالب فلزی بتن می توان به قالب مدولار، قالب تونل فرم و لارج پنل اشاره کرد.

 شرکت قالب گستر سپنتا به عنوان شرکتی خوشنام و فعال در عرصه تولید قالب بتن در ایران می تواند، تولید و اجرای قالب فلزی بتن پروژه های شما را بر عهده بگیرد.

قالب مدولار بتن

همان طور که گفته شد، قالب به معنی قابی است که برای شکل دادن بتن مرطوب به شکل دلخواه استفاده می شود. قالب بتن شامل فرم هایی است که روی آن ها بتن ریخته می شود؛ یکی از آن ها قالب مدولار است. قالب مدولار که به آن قالب صنعتی نیز گفته می شود از چند قطعه پیش ساخته با چارچوب فلزی و جداره داخلی فولادی، آلومینیومی، چوبی یا هر ماده دلخواه دیگر ساخته شده است.

برای جلوگیری از افتادن به دلیل وزن سبک قالب بتونی مدولار در اثر وزش باد و …، در هنگام نصب و اجرا نیاز است با شیوه پیشنهادی شرکت تولید کننده، قالب مهار شود. از مزایای قالب های مدولار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه عملیاتی پایین
 • سرعت مونتاژ بالای قطعات
 • دوام بالا و عدم نیاز به تعویض قاب
 • مقاومت در برابر خوردگی و حرارت

قالب تونل فرم بتن

یکی از پرکاربردترین نوع قالب های بتنی، قالب تونل فرم بتن است که بیشتر در پروژه های بزرگ و انبوه سازی مثل ساخت هتل، مدرسه و … مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا، این امکان را به پیمانکاران و صاحبان پروژه می دهد که عملیات بتن ریزی را در یک مرحله و به صورت یک روزه انجام دهند.

قالب تونل فرم، از قالب های فلزی محسوب می شود؛ از نظر شکل شبیه تونل است.

به دلیل این که تونل فرم از چندین قالب تشکیل شده، این امکان را فراهم می آورد که بتن ریزی سقف و دیوارها را در یک روز پایان یابد. سرعت بالای اجرا، کاهش هزینه ها، کوتاه کردن زمان انجام پروژه و کیفیت فوق العاده از ویژگی های فوق العاده قالب تونل فرم است که سبب شده است، استفاده از آن مورد استقبال قرار بگیرد.

قالب لارج پنل بتن

قالب لارج پنل شباهت زیادی با قالب های تونل فرم دارد. در این روش از بتن ریزی، کلیه دیوارها به طور همزمان بتون ریزی می شوند و به دلیل یکپارچه بودن قالب، استحکام سازه در برابر تنش و فشار بار خارجی افزایش پیدا می کند. به دلیل یکپارچه بودن قالب دیوارها، ایجاد سطحی صاف و یکدست، نتیجه استفاده از قالب لارج پنل است. این قالب نسبت به قالب بتن مدولار گران تر است؛ اما، به دلیل خصوصیات منحصر بفرد زیر باعث صرفه جویی در هزینه و زمان شما خواهد شد:

 • سرعت بالای اجرا
 • کیفیت بالای بتن نهائی
 • حذف بیشتر میان بولت ها و متعلقات جانبی
 • استحکام بالای پنل ها با وجود وزن سبک آن ها

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این نوع قالب بتن، مقاله خرید قالب ساختمانی لارج پنل را مطالعه کنید.

قالب لاستیکی بتن

به طور طبیعی، یکی از بزرگترین مزایای لاستیک برای قالب های پیش ساخته، انعطاف پذیری آن است. سایر مواد در مقایسه با لاستیک، سخت تر هستند و همان اثر مطلوب را ندارند. قالب لاستیکی بتن، متناسب با نیازهای خاص و پروژه های شما قابلیت کاربرد دارد. همچنین، هنگام برداشتن قالب، خطر آسیب دیدن بتن را کاهش می دهد؛ زیرا، لاستیک بسیار انعطاف پذیر است.

صنعتگران می توانند قالب های بتنی خود را با لاستیک یورتان مایع یا لاتکس بسازند. لاستیک را رنگ می کنند، روی سطح آماده شده می ریزند یا اسپری می کنند و اجازه می دهند ضخیم شود. قالب لاستیکی که تصویر آینه ای از جسم اصلی است، کنده می شود. سپس می توان آن را با بتن مرطوب پر کرد تا یک کپی دقیق از اصل آن ایجاد شود. انواع اَشکال بتن مصنوعی، معمولا با این روش ساخته می شوند.

قالب چوبی بتن

در پروژه های بزرگ به قالب ها فرم می گویند. فرم ها از چوب ساخته می شوند تا صفحات بتنی، دیوارها، پیاده روها و… را شکل دهند. فرم ها در حین بتن ریزی، در جای خود ثابت نگه داشته می شوند؛ سپس، زمانی که بتن خشک و پخته شد، این قالب ها برداشته شده یا به عبارت دیگر حذف می شوند.

چوب یا الوار، اغلب برای تولید قالب های بتنی استفاده می شود؛ زیرا، دارای طیف وسیعی از ویژگی های کیفی است که به آن اجازه می دهد، برای پروژه های مختلف به خوبی کار کند. در واقع، این قالب همه کاره، بسیار سخت و قوی است. الوارهای سنگین می توانند محکم تر باشند؛ اما، می توانید از الوارهای سبک تر نیز استفاده کنید. ویژگی مهم دیگر قالب بتن چوبی، خاصیت ارتجاعی آن است. به این معنی که پس از استفاده نکردن به راحتی می تواند شکل اصلی خود را دوباره پیدا کند.

خرید قالب بتن

برای اطمینان از موفقیت پروژه های ساختمانی خود، ضروری است که فقط از یک سیستم قالب بندی بتنی با کیفیت بالا و قابل اعتماد استفاده کنید. این به موضوع به شما کمک می کند، تا هر بار از پرداخت هزینه برای قالب بتنی موردنظر خود اطمینان خاطر داشته باشید و به دنبال آن، زمان ساخت و هزینه های پروژه خود را کاهش دهید.

برای خرید قالب بتن باید با توجه به نوع پروژه و هدف خود، تعیین کنید کدام نوع قالب می تواند نیاز شما را تأمین کند؛ قالب ها در انواع مختلفی تولید می شوند؛ از نظر جنس مواد تشکیل دهنده نیز تنوع لازم را دارا هستند؛ بنابراین، می توانید بعد از تحقیق و بررسی لازم نسبت به خرید قالب بتن موردنظر خود اقدام کنید.

شرکت قالب گستر سپنتا، با برخورداری از کارشناسان حرفه ای و متخصص آماده است، مشاوره لازم را در زمینه خرید انواع قالب بتنی در اختیار شما عزیزان قرار دهد. همچنین، می توانید جهت خرید انواع قالب های بتنی، با ما در تماس باشید.

اجاره قالب بتن

بسیاری از پیمانکاران به دلیل انجام پروژه های کاری متعدد، ترجیح می دهند به جای خرید قالب بتن، از اجاره قالب بتن استفاده کنند. این کار موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های آن ها خواهد شد. بهترین کارخانه قالب بتن، اغلب علاوه بر تولید و فروش، اقدام به اجاره قالب بتن می کند. می توانید برای انجام پروژه های خود قالب های موردنظر خود را با اجاره از شرکت قالب گستر سپنتا، تأمین کنید.

قالب بتن نو

برای تهیه قالب های بتن برای پروژه های خود می توانید قالب بتن نو را که دارای کیفیت و دوام بالایی هستند، خریداری کنید. این قالب ها برای اجرای بتن ریزی در بخش های فونداسیون، دیوار، ستون تیر و دال ساختمان مورد استفاده قرار گرفته و به سادگی و تنها با استفاده از گوه، پین و دیگر اتصالات به یکدیگر متصل می شوند.

اگر از قالب بتن به شیوه های درست نگهداری شود، از این محصول می توانید به دفعات استفاده کنید. به همین دلیل، ممکن برخی افراد برای پروژه های خود از قالب های دست دوم استفاده کنند. اگر قصد دارید از قالب بتن نو، در پروژه خود بهره مند شوید باید به کارخانه تولید کننده قالب بتن مراجعه کنید. آن ها بهترین و با کیفیت ترین قالب های بتن نو را مطابق با طرح و پروژه شما تولید و با قیمت مقرون به صرفه عرضه می کنند.

قالب بتن دست دوم

به منظور کاهش هزینه های نهائی در برخی از پروژه ها، از قالب بتن دست دوم استفاده می شود. در واقع، برخی قالب های بتن این ویژگی را دارند که چند بار مورد استفاده قرار بگیرند؛ برای مثال، از قالب بتن پلاستیکی می توان چندین بار استفاده کرد. این نوع قالب در دسته قالب های صنعتی و مدولار قرار می گیرند و برای ساخت سازه های بتنی با شکل های مختلف، اما ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قالب بتن دست دوم، درست مانند قالب بتن نو، می تواند بدون آسیب رساندن به بتن شکل گرفته، به راحتی و با خیال راحت جدا شود؛ همچنین، ممکن است اجزایی داشته باشد که به عنوان بخشی از سازه تمام شده، باقی بماند تا بقیه قالب دست دوم، بدون آسیب رساندن به کل سازه، برداشته شوند. در هنگام خرید قالب بتن دست دوم ویژگی های سخت و محکم، ضد آب بودن آن را در نظر بگیرید و مطمئن شوید از مهاربند مناسب برای حفظ موقعیت و شکل، در حین ساخت برخوردار است.

قیمت قالب بتن

قیمت قالب بتن با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود. برای مثال در قالب های بتن فلزی، قیمت قالب بتن از قیمت به روز آهن تبعیت می کند. می توانید برای خرید قالب بتن از مشاوره کارشناسان شرکت سپنتا در بخش فروش بهره مند شوید. آن ها قیمت انواع قالب فلزی، غیر فلزی و … را با توجه به آخرین نوسانات قیمت به اطلاع شما می رسانند. به طور کلی، موارد زیر می توانند بر قیمت قالب بتن اثرگذار باشند:

 • طول عمر و ماندگاری قالب بتن
 • مدت زمان ساخت و تولید قالب بتن
 • میزان مقاومت و استحکام قالب بتن
 • مدت زمان عملیات اجرایی و راه اندازی

قالب ستون بتن

قالب ستون در دسته قالب های عمودی قرار می گیرد و از دو قسمت اصلی یوغ و رویه تشکیل شده است؛ یوغ مانند یک کلافه رویه را در بر می گیرد؛ می توان گفت یوغ، پشت بند قالب بتن است و با وجود این که تحت تأثیرات فشار داخلی قالب، نیروی کششی و لنگر خمشی آن قرار می گیرد، قادر است تعادل خود را حفظ کند و معمولا، یا با 4 عدد تراش چوبی یا 4 تراش چوبی و بولت به کار می رود. انواع مختلفی از قالب ستون بتن وجود دارد که عبارتند از:

 • قالب فلزی بتن
 • قالب سنتی بتن
 • قالب بالا رونده بتن
 • قالب ستون با پانل های مدولار

قالب بتن سقف

انواع مختلفی برای قالب بندی بتن سقف وجود دارد؛ در ادامه هر یک از انواع قالب بتن سقف را با هم مرور می کنیم:

 • سقف دال بتنی

سقف دال بتنی یکی از سقف های بسیار سنگین می باشد؛ در برابر زمین لرزه بسیار مقاوم بوده و عایق صدا، سرما و حرارت است. برای اجرای عملیات این سقف سنگین، از روش قالب بندی، آرماتور بندی و بتن ریزی استفاده می شود.

 • سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک به خاطر داشتن ویژگی هایی از جمله سهولت اجرای کار و به صرفه بودن، یکی از روش های رایج اجرای سقف می باشد. قسمت های تشکیل دهنده این سقف عبارتند از تیرچه، بلوک و بتن که در بالای سقف قرار می گیرد؛ همچنین، امروزه از یونولیت و فوم های نسوز به جای بلوک های سیمانی یا سفالی استفاده می شود.

 • سقف تیرچه کامپوزیت

سقف کامپوزیت از ترکیب فولاد و بتن تشکیل شده است؛ به آن سقف مرکب نیز می گویند و معمولا روی اسکلت های فلزی اجرا می شوند. استفاده از این نوع سقف به دلیل ویژگی هایی مانند ایمنی، سرعت بالای اجرا و وزن پایین، بسیار رایج است.

 • سقف تیرچه کرومیت

سقف کرومیت مانند سقف تیرچه بلوک است؛ در ساخت آن از تیرچه فلزی استفاده می شود. از سقف تیرچه کرومیت برای سازه های فولادی استفاده می شود و دارای استحکام و یکپارچگی بالایی است.

 • سقف وافل

از قالب های پلاستیکی برای سقف وافل استفاده می شود. نحوه اجرای این سقف مثل دال بتنی است. ساخت سقف وافل به دلیل کم بودن تعداد تیر و ستون، نیاز به ساخت ستون و تیرهای موقتی زیادی دارد.

 • سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی، یک نوع سازه فلزی است که از ورق های فولادی ساخته شده است؛ این سقف دارای شکلی موج دار بوده و از وزنی سبک و مقاومت بالایی برخوردار است. در ساخت عرشه فولادی از ورق های گالوانیزه استفاده می شود؛ این ورق ها در برابر زنگ زدگی مقاوم است و قیمت به صرفه ای دارد.

متعلقات کنار قالب بتن

سقف ساخته شده از هر نوعی که باشد برای تعبیه و اجرا نیاز به متعلقات جانبی دارد. در واقع، به منظور جلوگیری از ریختن سقف و ثابت نگه داشتن آن به تجهیزاتی نیاز دارید. از مهم ترین و ضروری ترین تجهیزات و متعلقات قالب بتن، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جک سقفی

جک سقفی ابزاری است که بار و فشار حاصل از سقف را تحمل کرده و با ثابت نگه داشتن سقف، امکان نصب و اجرای آن را فراهم می کند. جک سقفی برای انواع سقف کاربرد دارد و نگه دارنده ای کارآمد و پرطرفدار محسوب می شود. لازم به یادآوریست، شرکت قالب گستر سپنتا، جهت صرفه جویی در هزینه های جانبی، امکان ارائه قالب و جک دست دوم را برای مشتریان عزیز فراهم کرده است.

 • داربست مثلثی

به منظور ثابت نگه داشتن انواع سقف، از سیستم داربست بندی استفاده می شود؛ یکی از بهترین نوع داربست، داربست مثلثی یا داربست مدولار مثلثی است. سرعت بالای اجرا، وزن سبک و مونتاژ ساده از ویژگی های داربست مثلثی است. این نوع داربست، جایگزین مناسبی برای جک های بلند در پروژه های تجاری مختلف محسوب می شود.

نحوه ساخت قالب بتن

عملیات ساختن یک سازه بتن مسلح به این صورت است که: باید بتن تازه در قالب بتن فلزی و یا یکی از انواع مختلف قالب بتن، ریخته شود؛ این نکته را در نظر داشته باشید، نحوه قالب برای بتن ریزی از مهم ترین مراحل ساخت یک سازه ی بتنی است؛ زیرا، قالب بتن احتمال شکستن را کاهش می دهد و استحکام سازه را افزایش می دهد.

افراد متخصص در پروژه ضمن رعایت اصول تعیین شده در آئین نامه سازه قالب، باید بر موضوعات مرتبط با قالب بندی، تجهیزات، مشخصات، جزئیات، ابعاد و روش های آن تسلط کامل داشته باشد. قبل از آشنایی با مراحل ساخت بتن، پیشنهاد می کنیم با مطالعه مقاله متعلقات قالب بندی با پیش نیازهای اجرای قالب بندی نیز، آشنا شوید. مراحل ساخت قالب بتن عبارتند از:

 • برش، اولین قدم برای ساخت قالب بتن است. در این روش قسمتی که برای کف قالب بتن در نظر گرفته شده است و همچنین، تسمه هایی که سراسر قالب را در برمی گیرد، در اندازه موردنظر برش داده شده و پس از آن برای پانچ شدن آماده می شوند.
 • پانچ تسمه، گام بعدی برای طراحی قالب بتن است؛ این عمل شامل سوراخ کردن یا پانچ کردن تسمه ها می باشد. پانچ تسمه حساسیت بالایی دارد؛ زیرا اگر این کار به طور دقیق انجام نشود، در هنگام قالب بندی یا استفاده از قالب، دچار مشکل خواهد شد. پانچ بندی در مدل های مختلفی ازجمله: ستاره ای، مربعی، مستطیلی، گل و لوبیایی انجام می شود.
 • ساختن قالب بتن و مونتاژ آن با استفاده از جوش قوسی مرحله بعدی است؛ به همین منظور، ورق فلزی که شامل تسمه و ورق کف است، به وسیله جوش قوسی به یکدیگر متصل می شوند. مونتاژ اهمیت زیادی در ساختن قالب بتن دارد.
 • در ساختن قالب بتن حتما باید قالب ها را از نظر کیفیت مورد بررسی قرار دهیم تا مشکلات آن عیب یابی شده و به سرعت رفع شود. از این رو، حتما نقاط جوش زده شده و تسمه ها را بررسی کنید.
 • آخرین مرحله شامل رنگ آمیزی قالب بتن است؛ این کار باعث دوام بیشتر می شود و از زنگ زدگی آن جلوگیری می کند. در نهایت، قالب ها را بسته بندی می شوند تا احتمال آسیب رسیدن به آن ها کاهش پیدا کند.

سخن پایانی

ساخت سازه های بزرگ بتنی و اجرای موقیت آمیز پروژه های صنعتی و ساختمانی بدون وجود قالب های بتنی با کیفیت و کارآمد میسر نخواهد بود. در واقع، حتی اگر کیفیت بتن در حد اعلایی باشد، اما برای اجرای عملیات بتن ریزی، قالب استاندارد را در اختیار نداشته باشید، عملا با شکست مواجه شده و خسارت زیادی را متحمل خواهید شد.

در این مقاله تلاش کردیم هر آنچه در مورد قالب بتن لازم است را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، تا با درک ابعاد موضوع، نسبت به دریافت خدمات مشاوره، تولید، خرید، فروش و اجرای قالب بتن از شرکت قالب گستر سپنتا تصمیم گیری کنید. از این که تا پایان همراه ما بودید، سپاسگزاریم. شرکت قالب گستر سپنتا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان به صورت 24 ساعته می باشد، تا با مشاوره بهترین انتخاب را داشته باشید.

معماری-اشتراک-تصویر
برای دریافت آخرین اخبار مشترک شوید!
این یک واقعیت ثابت شده است که حواس خواننده از این موضوع پرت می شود