تخته سه لایی و پلی وود

تخته سه لایی

تخته سه لایی ، به دایل نیاز پیمانکاران عزیز برای اجرای سازه های بتنی از چهارتراش ، تخته سه لایی و تخته این شرکت در بخش بازرگانی خود اقدام به واردات انواع چوب و تخته مورد نیاز پیمانکاران نموده تا بتواند با پایین ترین قیمت اجناس فوق را در اختیار پیمانکاران قرار دهد.

محصولات و نمونه کار های قالب گستر سپنتا

تخته سه لایه

پلی وود

تخته سه لایه (پلی وود) از لایه های نازک چوب که توسط چسب های مخصوص به یکدیگر چسبیده اند، تشکیل می گردد. برای ساختن تخته سه لایه (پلی وود)، ابتدا چوب را به شکل ورقه ها و لایه های نازک بریده و سپس بین لایه ها را چسب می زنند و تحت گرما و فشار به یکدیگر پرس میکنند. تعداد لایه ها فرد است و الیاف لایه ها را در دو لایه متوالی عمود بر هم قرار می دهند.تخته سه لایه (پلی وود) به همین جهت چوب که اساسا ناهمسانگرد است، در شکل تخته لایه به صورت همسانگرد در می آید.

تخته سه لایه (پلی وود) در دو حالت چسب داخلی و چسب خارجی ساخته می شود که برای مصارف قالب بندی بهتر است از نوع چسب خارجی مورد استفاده قرار گیرد. ابعاد تخته لابه ها معمولا به عرض ۱/ ۲۰ و طول ۲ / ۴۰ متر با ضخامت ۶ تا ۳۰ میلی متر می باشد.تخته سه لایه (پلی وود) تخته لایه فقط به عنوان رویه قالب (به جای تخته کوبی) مورد استفاده قرار می گیرد و دائما در تماس با رطوبت بدن می باشد. به همین علت تخته لایه دارای روکش لاکی از جنس پلیمر می باشد به طوری که آن را در مقابل نفوذ رطوبت مقاوم سازد. تخته سه لایه (پلی وود) در هنگام تراکم بتن با ویبراتور، در صورت أصابت نوک ویبراتور با سطح لاکی تخته لایه، تخریب سطحی در تختهلابه به وجود می آید. به همین علت باید در ویبراتورزئی تخته لابه مراقب بود.

تخته سه لایی چیست

تخته لایه ها مقاومت خمشی خیلی زیادی ندارند، و باید آنها را با پشت بندهای چوبی، آلومینیومی و یا فلزی تقویت کرد.تخته سه لایه (پلی وود) تنش های مجاز تخته لایه در جدول ۴۰۲، تنش های مجاز رده متوسطی از تخته لایه ها ارایه شده است. با توجه به اینکه تخته لابه تولید صنعتی می باشد، باید مشخصات مکانیکی تخته مورد نظر از کارخانه سازنده اخذ گردد.

تخته سه لایی، جدول فشار مجاز بتن روی تخته لایه ها با توجه به اینکه تخنه لابه ها اغلب برای رویه مورد استفاده قرار می گیرند،تخته سه لایه (پلی وود) وجود جدولی که بتوان بدون انجام محاسبات خمشی و تغییر شکلی، فشار مجاز بتن را محاسبه نمود، بسیار مفید می باشد. 

از تخته لایه می توان برای رویه کوبی قالب های سطوح منحنی استفاده نمود.  حداقل شعاع انحنای تخته لایه ها برحسب ضخامتشان ارایه شده انواع مختلف جک های مورد استفاده در قالب های لغزنده عبارتند از:

  1.  هیدرولیکی
  2. هوای فشرده 
  3. الکتریکی
  4. دستی

برای آشنایی بیشتر با قالب بتن پیشنهاد میشود حتما مقاله داربست مثلثی را بخوانید.

ابعاد تخته سه لایی

تخته سه لایی ، در سیستم جک هیدرولیکی که متداولترین سیستم است از یک شبکه جک های هیدرولیکی که از طریق خطوط لوله روغن به یک مخزن مرکزی متصل بوده و انرژی آنها از یک پمپ الکتریکی تأمین می شود،تخته سه لایه (پلی وود) استفاده می شود، این جک ها معمولا بر روی لوله هایی به قطر ۲۵ میلی متر حرکت کرده و بالا می روند، هر چک به گونه ای کالیبره می شود که با هر بار فعال شدن پمپ،تخته سه لایه (پلی وود) حدودا ۲۵ میلی متر بالا بیاید، لازم است تا فشار پمپ به اندازه کافی بالا باشد به گونه ای که از بالا آمدن كليه جک ها قبل از خاموش شدن پمپ اطمینان حاصل نمود.تخته سه لایه (پلی وود) اگر این حالت پیش نیاید و همه چکها یکسان بالا نیایند، کف قالب از تراز خارج شده و قالب از شاقول خارج می شود. ظرفیت معمول جک هیدرولیکی حدود ۳ تن می باشد، ولی در حالات خاص می تواند تا ۲۵ تن نیز باشد.تخته سه لایه (پلی وود) پوغهایی در این سیستم به کار می روند، از جنس فولاد است.

فروش تخته سه لایی دست دوم

تخته سه لایی، جک های بالارونده باید دارای سیستم گیره ایمنی باشند، تا در صورت بروز هر نوع نقص در سیستم جک، از لغزش سیستم به سمت پایین جلوگیری نماید.تخته سه لایه (پلی وود) سیستم جک هوای فشرده نیز یک سیستم صنعتی و ابتکاری شامل یک شبکه جک می باشد که از طریق لوله های هوا به یک مخزن هوای فشرده که معمولا در نزدیکی پایه قالب لغزنده قرار می گیرد، متصل است، سیستم کنترلی یک سوپاپ خروجی هوا می باشد که بر روی قالب قرار گرفته و به طور دستی هدایت می شود به گونه ای که کل قالب بندی را در هر مرحله حرکت ۱۲ میلی متر بالا می برد.تخته سه لایه (پلی وود) میله هایی که این جک بر روی آنها بالا می روند، اغلب یک میله توپر با قطر ۲۵ میلی متر می باشند تخته سه لایی که در انتها برای اتصال به پیچهای مربوطه رزوه شده اند.تخته سه لایه (پلی وود) یوغ از جنس چوب بوده و در محل ساخته و نصب می شوند، که این امر انعطاف پذیری زیادی در شرایط طراحی ایجاد می نماید.

در سیستم های جک الکتریکی و دستی،تخته سه لایه (پلی وود) بالا روی سیستم با دوران مهره در روی میله جک حدیده شده انجام می شود. سیستم جک دستی تقریب منسوخ شده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.تخته سه لایه (پلی وود) سیستم جک های الکتریکی نیز نسبت به جکهای هیدرولیکی کمتر مورد استفاده است.

ملاحظات اجرایی تخته سه لایی

تخته سه لایی، ارتفاع قالب های لغزنده برای اجرای متعارف معمولا بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی متر است در این شکل مقطعی از یک قالب لغزنده ساده و نحوه استفاده از شابلون جهت کمک به قرار دادن آرماتورها در محل صحیح خود، نشان داده شده است.تخته سه لایه (پلی وود) فاصله حداکثر بوغها ۲ متر می باشد. در صورتی که فاصله يوغ ها بیش از یک متر باشد، با اضافه کردن یوغ های مجازی (منفصل از سیستم صلب)،تخته سه لایه (پلی وود) تکیه گاه اضافی برای سگو به وجود می آید.

باید توجه و دقت زیادی در اولین مرحله از نصب و راه اندازی قالب مبذول داشت،تخته سه لایه (پلی وود) چرا که در این مرحله، قالب از لحاظ ابعاد هندسی، و داشتن مقاومت لازم در مقابل تنش های وارده در حین عمليات لغزش و بتن ریزی، کنترل می گردد. قالب ها، شیبی در حدود ۱: ۴۰۰ در ارتفاع دارند تا بتوان آنها را در حین لغزش به سمت بالا و بتن ریزی تمیز کرد.تخته سه لایه (پلی وود) البته در بعضی از انواع قالب ها تنها یک وجه قالب شیبدار ساخته شده و وجه دیگر به صورت قائم باقی می ماند. این شیب طوری است که پای قالب قدری از ضخامت دیوار بزرگتر و بالای قالب کمی از ضخامت دیوار کمتر است.

خرید آنلاین تخته سه لایی

قالب بدنه می تواند از تخته سه لایی  های ۲۰ میلی متری با مصالح دیگری نظیر ورق های فلزی با الوارهای ۲۵ میلی متری باشد،تخته سه لایه (پلی وود) که در هر مورد بسته به جنس و مقاومت، از ۲ یا سه ردیف پشت بند استفاده می شود. اندازه و ابعاد پشت بندهای افقی به فاصله بین بوغها بستگی دارد و معمولا از چهار تراش های ۱۵۰*۵۰ یا ۵۰x۲۰۰ میلی متر و حتی گاهی از نیمرخ های فولادی نظیر قوطی،تخته سه لایه (پلی وود) ناودانی و نبشی می باشند. در نقاط جک، پشت بندهای افقی توسط پشت بندهای قائم به یکدیگر یکپارچه می شوند و سیستم قالب به یوغ آویزان می شود.تخته سه لایه (پلی وود) عرشه یا سکوی عملیات نیز به سیستم پشت بندهای پانل متصل می گردد.

معمولا تخته سه لایی طراحی یوغ ها به صورت تیپ انجام می شود تا بتوان برای قالب بندی دیوارهای با ضخامت های متفاوت از یک نوع یوغ استفاده نمود.تخته سه لایه (پلی وود) فاصله ای در حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی متر بین بازوهای قائم يوغ و پشت پانل های قالب باید وجود داشته باشد تا بتوان میلگردهای افقی را در این فاصله دپو کرد تا آرماتوربندها به سهولت بتوانند در حین لغزش قالب آرماتورهای افقی را از این محل برداشته و در محل خود ببندند، هر چه مقدار آرماتورهای افقی بیشتر باشد،تخته سه لایه (پلی وود) این فاصله باید بیشتر انتخاب شود.

پیشنهاد میشود حتما مقاله قالب بتن  را بخوانید!

روش تراز کردن قالب تخته سه لایی

روش تراز کردن تخته سه لایی کف عرشه که برای تمام سیستم های جک قابل استفاده است،تخته سه لایه (پلی وود) شامل یک شبکه شیلنگ تراز آبی متشکل از یک لوله اصلی و لوله های انشعابی است که هر کدام به یکی از نقاط چکزئی می رسند،تخته سه لایه (پلی وود) لوله اصلی به مخزن آب مرکزی متصل است. در شروع نصب، قالب تراز شده و در این حالت سطح آب در لوله های تراز به عنوان سطح مرجع ثبت می شود. در حین عملیات لغزش،تخته سه لایه (پلی وود) کف قالب در تراز های مختلف با توجه به تراز مرجع قابل تنظیم است. دانستن تراز نسبی قالب در هر مرحله از بتن ریزی به جهت کنترل حرکت های جانبی قالب بسیار مهم و ضروری است.تخته سه لایه (پلی وود) معمولا در تنظیم و ترازیابی قالب، از شاقول وزنه ای با شاقول نوری استفاده می شود که در تراز مشخص از عرشه قالب، قرار داده می شوند. این شاقولها، مرتبا کنترل و بازبینی می شوند و بر این اساس می توان میزان انحراف لغزش قالب را با دقت جبران نمود.تخته سه لایه (پلی وود) اصلاح انحراف قالب از مسیر صحیح در حين لغزش با تغيير تراز بخشی از عرشه قالب (بسته به موقعیت موجود) صورت می گیرد. این تغییر تراز نیز از طریق ثابت نگه داشتن چند جک مشخص در حین انجام عملیات بالاروی، انجام می شود تا خطای حاصله جبران شده و از بین برود.تخته سه لایه (پلی وود) این گونه عملیات اصلاحی در حین بتن ریزی و لغزش قالب بسیار مشکل بوده و باید تحت نظارت دقیق مهندس ناظر و مسئول مربوطه انجام شود.

تخته سه لایی برای معرق

حرکت های جانبی و دورانی قالب نیز از طریق بارهای قائم که به صورت طره ای در قالب اعمال می شود،تخته سه لایه (پلی وود) انجام می گردد تا احیانا خطاهای ناشی از انحراف جانبی و با چرخشی قالب تصحیح شود یک نمونه از بارهای طرهای، گیره هایی می باشد که بشکه آب ۲۰۰ لیتری از آن آویزان می شود.تخته سه لایه (پلی وود) وزن این بشکه با تغییر مقدار آب آن، قابل تنظیم است.

اجزای قالب لغزنده تخته سه لایی در حین اجرا تمایل به افتادگی خواهند داشت و این حالت با افزایش زمان اجرا بیشتر نیز خواهد شد. تخته سه لایه (پلی وود) بنابراین جزییات اجرایی عرشه اجرا باید به گونه ای باشد تا این عرشه به مثابه یک دیافراگم بین واحدهای مختلف عمل نموده و تغییر شکل ها را متعادل نماید.

در مواردی می توان از میله هایی که با بست قورباغه ای به هم متصل هستند و در بین اعضای قالب قرار می گیرند، نیز بهره برد.تخته سه لایه (پلی وود) این امر به تنظیم و نگهداری ابعاد در محدود دلخواه و همچنین عدم ارتباط مستقیم اعضا با یکدیگر کمک می کند، در ضمن امکان انجام تنظیمات و تصحیح خطاهای اصلی را نیز فراهم میکند.

تراز قالب  تخته سه لایی در هر مرحله از کار توسط یک متر فلزی با وسیله مشابه، که به انتهای قالب بسنه شده است،تخته سه لایه (پلی وود) نشان داده می شود، نقطه قرائت متر نزد یک پک شپلنگ تراز قرار دارد و در نتیجه در هر لحظه می توان تراز تمام نقاط را داشت.

قیمت پلی وود در تهران

در قالب بندی و اجرای بخشی یا کل یک ساختمان به شیوه قالب لغزنده،تخته سه لایه (پلی وود) روشی مناسب برای بالا کشیدن بتن، آرماتور و نیز مصالح مورد نیاز برای اجرا، باید انتخاب شود. از جمله وسایل مورد استفاده برای این کار جرثقیل های متحرک، جرثقیل برجی،تخته سه لایه (پلی وود) دکل های خود ایستا یا هر روش و وسیله دیگری است تخته سه لایی که مناسب برای بالا کشیدن امکانات لازم برای قالب بندی لغزنده باشد. جرثقیل های برجی سالهای زیادی است که در تسریع اجرای ساختمانهای بلند مورد استفاده بوده و امروزه بسیار رایج هستند. در قالب بندی لغزنده یک جرثقیل برجی به همراه قالب به بالا برده شده و می تواند در حمل وسایل و تجهیزات لازم با بتن ریزی و پس از تکمیل عملیات اجرای قالب بندی، به کار رود.تخته سه لایه (پلی وود) به هر حال روش اتخاذ شده باید براساس نقطه نظرات و دیدگاههای عملی و با توجه به محدودیت های مورد نیاز در مراحل مختلف اجرا باشد

پلی وود قالب بندی

آخرین نکته ای که در اجرای قالب لغزنده باید مورد توجه قرار گیرد، عملکرد صحیح قالب در خلال لغزش آن،تخته سه لایه (پلی وود) به سمت بالا می باشد، کیفیت این بخش از کار بستگی به آماده سازی جزییات صحیح اجرایی قبل از شروع لغزش قالب می باشد. برنامه ریزی تحویل مصالح، بخصوص بتن به پای کار ، برقراری ارتباط بین پیمانکاران جزء، و داشتن دانش و اطلاعات فنی و اجرایی نسبت و سیستم قالب بندی لغزان، از جمله مواردی هستند که در هنگام اجرای این سیستم تخته سه لایی باید مد نظر قرار گیرند،تخته سه لایه (پلی وود) نقشه ساده ای از جزییات یک دیوار را نشان می دهد که برای اجرای قالب لغزنده آماده شده است. این تیپ نقشه ها برای هر دیوار و در حدفاصل هر دو طبقه متوالی یا به عبارتی در هر تراز تهیه شده و کلیه جزییات قالب بندی لازم را نشان می دهد.تخته سه لایه (پلی وود) مسئولیت اجرای این جزییات بر عهده کسی می باشد که در حین عملیات بر روی قالب قرار گرفته و صلاحیت لازم را در نظارت کامل و صحیح کار در ضخامت دیوار،  تخته سه لایی خطا در خواندن تراز،تخته سه لایه (پلی وود) خطا در بستن قالب و موارد مشابه داشته باشد بشن طبق برنامه و الگوی مشخص باید ریخته شود که معمولا هر مرحله به ضخامت ۱۵۰ الی ۲۰۰ میلی متر است و هر بار با استفاده از ویبره حدود ۵۰ الی ۷۵ میلی متر از بتن ریخته شده در قسمت تحتانی مرتعش می شود. بار پرشدن کامل قالب، حداکثر سرعت لغزش قالب متناسب با سرعت آماده سازی تجهیزات برای مرحله بعدی کار خواهد بود.تخته سه لایه (پلی وود) به طور کلی سرعت لغزش قالب به سمت بالا، بسته به میزان اسلامپ بتن مصرفی، شرایط آب و هوایی و سرعت نصب تجهیزات در هر مرحله از بتن ریزی، متفاوت است، اما به طور متوسط چیزی حدود ۳۰۰ میلی متر در ساعت و در شرایط خاص تا ۶۰۰ میلی متر در ساعت نیز می رسد.

برای جاگذاری تخته سه لایی بازشو باید چهارچوبی که صلبیت کافی دارد، در دیواره نصب گردد. صلبیت تازه را به شاهتيرهای پیش ساخته منتقل نمود.تخته سه لایه (پلی وود) همان طور که شکل ها نشان می دهند، اجزای قالب در این حالت مشتمل بر قالب رویه، پشت بند، و دستکها می باشند. دستک ها واکنش پشت بند را به شاهتيرها منتقل می نمایند.تخته سه لایه (پلی وود) چهار چوب باید طوری در محل خود تثبیت گردد که با عبور قالب های لغزنده از روی آن، دچار جابه جایی نگردد.

در موارد متعددی لازم است میلگردهای انتظار برای اتصال قطعات الحاقی در روی پوسته سیلو تعبیه گردد،تخته سه لایه (پلی وود) جزییات نصب میلگردهای انتظار را نیز نشان می دهد. آرماتورهای قطعات الحاقی باید به این میلگردهای انتظار جوش شود.

حتما پیشنهاد می شود مقاله قالب تونل فرم و قالب های خاص ساختمانی  را بخوانید.

پروفیل پلی وود

قالب های عرشه بر دو نوع می باشند تخته سه لایی قالب های عرشه برای پل هایی که عرشه آنها به صورت دال تخت و پا دال و شاهنبر به صورت درجا و یکپارچه اجرا می گردند.تخته سه لایه (پلی وود) سیستم داربست و قالب بندی عرشه کامل پل نشان داده شده است. محاسبه چنین قالبی با توجه به اصول معرفی شده درفصول قبل برای طراحی قالب سقف و تیر و داربست انجام می شود.تخته سه لایه (پلی وود) قالب های عرشه برای عرشه هایی که تیرهای حمال آنها به صورت پیش ساخته بتن آرمهو با فولادی می باشند.

شرکت قالب گستر سپنتا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان بصورت 24 ساعته می باشد تا با مشاوره بهترین انتخاب را داشته باشید.

شرکت قالب گستر سپنتا آماده خدمت رسانی در حوزه های :

قالب فلزی بتن ، قالب بتن ، افزودنی بتن ، اسپیسر پلاستیکی ، جک سقفی ساختمانی ، متلقات قالبندی ، قالب تونل فرم ، قالب های خاص ساختمانی ، تخته سه لایی پلی وود ،قالب تونل ،داربست مثلثی و قالب ساختمانی دست دوم

Call Now Button