انواع قالب های لغزنده

انواع قالب های لغزنده : ساخت قالب لغزشی شامل ریختن بتن در بالای قالبی است که به طور مداوم در حال حرکت است. همانطور که بتن ریخته می شود، قالب به صورت عمودی با سرعتی بالا می رود که اجازه می دهد بتن قبل از اینکه از قالب در پایین آزاد شود، سخت شود. بتن مورد استفاده باید به اندازه کافی کارآمد باشد تا در قالب قرار گیرد و در اثر ارتعاش یکپارچه شود، در عین حال آنقدر سریع گیرش شود تا با استحکام از قالب خارج شود. بتن باید دائماً از نظر سرعت گیرش کنترل شود تا مطمئن شود که قالب ها خیلی سریع بالا نمی روند. این یک سیستم قالب مستقل است و می تواند به زمان کمی جرثقیل در طول ساخت نیاز داشته باشد. این یک سیستم قالب بندی است که می تواند برای تشکیل هر شکل یا هسته معمولی استفاده شود. قالب به طور مداوم با سرعت حدود 300 میلی متر در ساعت بالا می رود و خود را روی هسته نگه می دارد و به پشتیبانی یا دسترسی از سایر قسمت های ساختمان یا کارهای دائمی متکی نیست.

 

انواع قالب های لغزنده را بشناسید:

قالب های لغزنده با توجه به جهت کار شش نوع هستند.

1. لغزش عمودی که قالب بتن را تشکیل می دهد ممکن است توسط سکویی احاطه شود که کارگران روی آن می ایستند و میله های تقویت کننده فولادی را در بتن قرار می دهند و از ریختن صاف اطمینان حاصل می کنند. فرم بتن و سکوی کار با هم با استفاده از جک های هیدرولیک بالا می روند.

 

2. شکل دهی لغزش افقی برای روسازی و دیوارهای جداکننده ترافیک، در حالی که خود قالب به آرامی به جلو می رود، ریخته می شود، ارتعاش داده می شود، کار می شود و در جای خود قرار می گیرد.

 

3. شکل دهی لغزش مخروطی نیز در ساخت دودکش های مخروطی، برج های خنک کننده، پایه ها و سایر سازه های بتنی بلند که شامل ضخامت های ثابت یا متغیر در دیوارها، قطرها و/یا شکل هستند، استفاده می شود. یک فرم با بخش هایی استفاده می شود که همپوشانی دارند به طوری که یکی به تدریج روی دیگری می لغزد. این معمولا در ساخت دودکش انجام می شود اما برای بتن معماری رضایت بخش نیست زیرا لپ نشان می دهد. در حالی که فرآیند شکل‌دهی لغزش مخروطی شبیه به روشی است که در لغزش‌سازی استاندارد استفاده می‌شود، برای اطمینان از موفقیت چنین پروژه‌هایی به توجه، تجربه و تخصص پیمانکار بیشتری نیاز دارد.

 

4. شکل دهی Cantilever به عنوان کوهنوردی استفاده می شود که مستقل از جرثقیل است و به سطح وسیعی از قالب در ارتفاع طبقه متصل می شود. در این سیستم، شاترینگ قبلاً تکمیل شده است که بخشی از ساختار بین سطوح فردی کوهنوردان است. سیستم فرم پرش کنسول حداکثر محافظت را ارائه می دهد و یک سیستم قالب بندی کامل خودبالا را ارائه می دهد که مستقل از جرثقیل برای دیوارها، ستون ها، تکیه گاه ها و آبجوهای کف است.

 

5. شکل گیری لغزش تخم مرغی بر اساس اصل فرم پرش است که می تواند با هر شکل هندسی سازگار شود. تنظیم انحنای فردی را می توان با تنظیم محور و شیب محیطی عمودی به دست آورد. این سیستم را می توان به طور مستقل در هر طرف دیوار و همچنین محصولات با شرایط کاری مطلوب تنظیم کرد.

 

6. شکل دهی لغزش مخروطی سیستمی است که توسط آن می توان سازه هایی با ضخامت دیواره های مختلف و دیوارهای مخروطی ساخت. قالب مخروطی از صفحات کنسول و صفحات همپوشانی تشکیل شده است که به قاب های یوغ فولادی بسته می شوند.

 

انواع قالب های لغزنده

 

مزایای ساخت قالب های لغزنده

شکل دهی لغزشی می تواند به نرخ تولید بالایی دست یابد، با این حال، هنگامی که بتن ریزی مداوم شروع شد، انعطاف کمی برای تغییر وجود دارد و بنابراین برنامه ریزی بسیار دقیقی مورد نیاز است.

 • فقط حداقل داربست و کارهای موقتی مورد نیاز است تا محل ساخت و ساز شلوغ کمتر و ایمن تر باشد.
 • بتن اکسپوز را می توان در پایین قالب بالارونده تکمیل کرد.
 • انعطاف پذیری در این است که سازه های مخروطی با کاهش دیوار می تواند به دست آید.
 • هزینه اصلی ساخت سازه بتنی، قالب مورد نیاز برای حفظ بتن است تا زمانی که بتن به طور ایمن جدا شود و بتواند خود و سایر بارهای تحمیلی را تحمل کند.
 • قالب باید به طور مداوم به مکان های جدیدتر برداشته شود و سپس دوباره نصب شود.
 • در مورد ساختمان با فرم لغزشی، قالب فقط یک بار برپا می شود و تا زمانی که کل سازه تکمیل شود، دست نخورده باقی می ماند.
 • کاهش جابجایی قالب و کارگران نیز منجر به شرایط کاری بسیار ایمن تر می شود که آن را به یک مزیت بزرگ تبدیل می کند.

 

انواع قالب های لغزنده

 

کاربرد ساخت فرم لغزش

شکل دهی لغزشی برای سازه های بلند (پل ها، برج ها، ساختمان ها و سدها) و همچنین سازه های افقی مانند جاده ها استفاده می شود. حوزه های کاربردی آن شامل-

 • هسته های خدماتی برای ساختمان های تجاری.
 • شفت آسانسور و پله.
 • سیلوها
 • دودکش ها
 • سازه های گرانشی بتنی
 • دکل ها و پایه های پل.
 • برج های سرپوش معدن.
 • آسترهای شفت.
 • شفت های سرج.
 • ظروف نگهداری مایعات

 

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس