انواع قالب برای سازه های بتنی

 

انواع قالب های بتنی را بشناسید:

 

انواع قالب برای سازه های بتنی : بتن یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است که به دلیل خواص استثنایی آن می باشد. اما برای ایجاد عناصر ساختمانی با بتن، باید آن را در قالبی با طراحی خاص ریخت. این به عنوان قالب یا کرکره شناخته می شود.

قالب‌ها می‌توانند از قالب‌های موقت یا دائمی استفاده کنند که بتن ریخته‌شده را تا زمانی که سفت شود و به استحکام کافی برای نگه‌داشتن خود برسد، به شکلی نگه می‌دارد. قالب ها را می توان به روش های مختلفی طبقه بندی کرد:

 • نوع متریال استفاده شده
 • توسط عنصر بتنی پشتیبانی می شود
 • قابل جابجایی یا دائمی

قالب بندی نقش اساسی در ساخت بتن دارد. باید استحکام کافی برای تحمل تمام بارهای موجود در طی عملیات ریخته گری داشته باشد و سپس باید در زمانی که بتن سخت می شود، شکل خود را حفظ کند.

الزامات قالب بندی خوب کدامند؟

 

اگرچه مواد قالب‌بندی زیادی وجود دارد، اما موارد زیر ویژگی‌های عملکرد کلی برای رفع نیازهای ساخت و ساز بتنی است:

 • توانایی تحمل بارهای مرده و زنده را دارد.
 • حفظ شکل خود با تکیه گاه ها و بریس های کافی.
 • اتصالات باید ضد نشتی باشند.
 • اگر قالب قابل جابجایی باشد، فرآیند نباید به بتن آسیب برساند.
 • مواد قابل استفاده مجدد
 • تا حد امکان سبک وزن.
 • مواد قالب نباید منحرف یا منحرف شود.
 • هنگام انتخاب قالب، توجه به نوع بتن و دمای ریختن اهمیت دارد، زیرا هر دو بر فشار اعمال شده تأثیر می گذارند. همچنین قالب باید قابلیت مقاومت در برابر بارهای بتن مرطوب و خشک را داشته باشد.

برای جلوگیری از جابجایی در طول مراحل ساخت، قالب‌سازی به سازه‌هایی مانند تیرها و تثبیت‌کننده‌ها نیاز دارد و به این سازه‌ها کاذب گفته می‌شود. برای اطمینان از کیفیت بالا هنگام کار با بتن، نیروی کار واجد شرایط و نظارت کافی ضروری است. بخش‌های زیر مروری بر برخی از مواد قالب‌بندی رایج ارائه می‌کنند. انواع قالب برای سازه های بتنی

قالب الواری

قالب های الواری یکی از اولین گونه هایی بود که در صنعت ساختمان استفاده شد. در محل مونتاژ می شود و انعطاف پذیرترین نوع است که مزایای زیر را به همراه دارد:

 • تولید و حذف آسان
 • سبک وزن، به خصوص در مقایسه با قالب های فلزی
 • کارآمد، اجازه می دهد هر شکل، اندازه و ارتفاع
 • اقتصادی در پروژه های کوچک
 • اجازه استفاده از چوب محلی را می دهد

با این حال، قبل از استفاده از الوار باید وضعیت آن را به دقت بررسی کرد و از عاری بودن از موریانه مطمئن شد. قالب الواری نیز دو محدودیت دارد که باید در نظر گرفته شود: طول عمر کوتاهی دارد و در پروژه های بزرگ زمان بر است. به طور کلی، قالب های چوبی زمانی توصیه می شود که هزینه های نیروی کار کم باشد، یا زمانی که مقاطع بتنی پیچیده نیاز به قالب های انعطاف پذیر دارند.

قالب الواری

قالب تخته سه لا

تخته سه لا اغلب همراه با چوب استفاده می شود. این یک ماده چوبی ساخته شده است که در اندازه ها و ضخامت های مختلف موجود است. در کاربردهای قالب، عمدتاً برای پوشش، عرشه و آسترهای قالب استفاده می شود. قالب تخته سه لا دارای خواصی مشابه قالب چوبی از جمله استحکام، دوام و سبک بودن است. انواع قالب برای سازه های بتنی

تخته سه لا

قالب فلزی: فولاد و آلومینیوم

قالب‌های فلزی بتن به دلیل عمر طولانی و استفاده مجدد چندگانه محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. اگر چه پرهزینه است، قالب فولادی برای چندین پروژه مفید است و زمانی که فرصت های زیادی برای استفاده مجدد انتظار می رود، گزینه ای مناسب است.

برخی از ویژگی های اصلی قالب های فولادی به شرح زیر است:

 • قوی و بادوام، با طول عمر بالا
 • سطح صافی را روی سطوح بتنی ایجاد می کند
 • ضدآب
 • اثر لانه زنبوری در بتن را کاهش می دهد
 • به راحتی نصب و برچیده می شود
 • مناسب برای سازه های منحنی

قالب آلومینیومی شباهت زیادی به قالب فولادی دارد. تفاوت اصلی این است که آلومینیوم چگالی کمتری نسبت به فولاد دارد که باعث سبک‌تر شدن قالب می‌شود. آلومینیوم نیز از استحکام کمتری نسبت به فولاد برخوردار است و این امر باید قبل از استفاده از آن در نظر گرفته شود.

قالب فلزی بتنی

قالب پلاستیک

این نوع قالب از پانل های به هم پیوسته یا سیستم های مدولار، از پلاستیک سبک وزن و مقاوم مونتاژ می شود. قالب‌های پلاستیکی در پروژه‌های کوچکی که شامل کارهای تکراری هستند، مانند مسکن‌های کم‌هزینه، بهترین عملکرد را دارد.

قالب های پلاستیکی سبک هستند و می توانند با آب تمیز شوند، در حالی که برای مقاطع بزرگ و استفاده های مجدد مناسب هستند. اشکال اصلی آن داشتن انعطاف پذیری کمتر نسبت به چوب است، زیرا بسیاری از قطعات پیش ساخته هستند.

قالب پلاستیک

قالب پارچه

قالب های پارچه ای به قالب های انعطاف پذیر نیز معروف هستند. این سیستم از ورقه های پارچه سبک وزن و با مقاومت بالا استفاده می کند که برای تنظیم سیالیت بتن و ایجاد فرم های معماری جالب طراحی شده اند.

این نوع قالب نسبت به سیستم های صلب از بتن کمتری استفاده می کند که باعث صرفه جویی می شود. این یک فناوری نوظهور در صنعت کرکره است، به ویژه برای ساخت و سازهایی با اشکال نامنظم و پیچیده مناسب است. انواع قالب برای سازه های بتنی

قالب پارچه ای ساختمانی

قالب ماندن در محل

این قالب طوری طراحی شده است که پس از گیرش بتن ثابت بماند و به عنوان آرماتور محوری و برشی عمل کند. این قالب در محل از قالب های پلاستیکی پیش ساخته و تقویت شده با الیاف ساخته می شود. عمدتاً در پایه ها و ستون ها استفاده می شود و همچنین در برابر خوردگی و سایر انواع آسیب های محیطی مقاومت می کند.

نوع دیگری از قالب های ماندگار در محل، کافور نام دارد که در هر نوع ساختمانی قابل استفاده است:

این از دو شبکه فیلتر تشکیل شده است که توسط سفت کننده ها تقویت شده و با اتصال دهنده های مفصلی متصل شده اند.

به لطف ساخت آن، می توان آن را به راحتی از کارخانه به محل استفاده حمل کرد.

قالب عایق دائمی

این یکی از پیشرفته ترین سیستم های قالب است که عایق دائمی را ارائه می دهد. همچنین ممکن است شامل خواص حرارتی، صوتی، مقاومت در برابر آتش و مقاومت در برابر جوندگان باشد. قالب های عایق بتن (ICF) رایج ترین نوع قالب های عایق دائمی هستند که در آن سازه های بتنی با صفحات پلی استایرن عایق بندی می شوند که پس از عمل آوری بتن در جای خود باقی می مانند.

قالب‌های عایق‌شده دائمی کارایی انرژی و پایداری را ارائه می‌کنند و به کاهش اثرات زیست‌محیطی بخش ساختمان کمک می‌کنند.

قالب عایق دائمی

طبقه بندی قالب ها بر اساس اجزای سازه ای

علاوه بر طبقه بندی مواد، قالب ها را می توان بر اساس عناصر ساختمانی پشتیبانی شده نیز طبقه بندی کرد:

 • قالب دیوار
 • قالب تیرچه
 • قالب فونداسیون
 • قالب بندی ستون

همه انواع قالب ها با توجه به ساختاری که پشتیبانی می کنند طراحی می شوند و نقشه های ساختمانی مربوطه مواد و ضخامت مورد نیاز را مشخص می کند. توجه به این نکته مهم است که ساخت قالب نیاز به زمان دارد و می تواند بین 20 تا 25 درصد هزینه های سازه را تشکیل دهد. برای کاهش هزینه قالب بندی، توصیه های زیر را در نظر بگیرید:

نقشه های ساختمان باید تا حد امکان از عناصر و هندسه های ساختمان مجدداً استفاده شود تا امکان استفاده مجدد از قالب را فراهم کند.

هنگام کار با قالب های چوبی، باید آن را به قطعاتی برش دهید که به اندازه کافی بزرگ باشند تا دوباره مورد استفاده قرار گیرند.

سازه های بتنی در طراحی و هدف متفاوت هستند. مانند بسیاری از تصمیمات پروژه، هیچ گزینه ای بهتر از بقیه برای همه برنامه ها نیست. مناسب ترین قالب برای پروژه شما بسته به طراحی ساختمان متفاوت است. قالب گستر سپنتا ارائه دهنده انواع قالب های ساختمانی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس