قالب های خاص ساختمانی

قالب های خاص ساختمانی همان گونه که از نامش پیداست در پروژه هایی که از قالب های مدولار نمیتوان استفاده کرد،بر اساس نقشه ی موجود سازه گروه طراحی این شرکت قالب مورد نیاز را طراحی و تولید می کنند.

قالب های خاص ساختمانی

 قالب های خاص ساختمانی اگر با ترکیب قالب های استاندارد و فیلرها نتوان سازه خاصی را قالب بندی نمود، باید قالب مورد نیاز به صورت مخصوص برای سازه مورد نظر ساخته شود که این امر نیازمند توانایی و تجربه خاصی در زمینه طراحی، محاسبه و تولید می باشد. شرکت قالب گستر سپنتا با توجه به بهره مندی از مهندسین مجرب و متخصص در این زمینه این توانایی را دارد تا قالب های خاص ساختمانی مورد نیاز پیمانکاران محترم را با بهترین کیفیت، نازلترین قیمت و در کمترین زمان ممکن در اختیار آنان قرار دهد و در صورت نیاز تکنسین های متخصص خود را در جهت آموزش روش مونتاژ و نصب قالب های خاص ساختمانی فوق به محل پروژه اعزام نماید.

اجرای قالب های ساختمانی ( قالب گستر سپنتا )

برای اجرای سازه های مدور با قطر بیش از 5/ 7 متر مانند مخازن آب و سیلوها می توان مدولار مسطح استفاده نمود که انتخاب ابعاد قالبها بست ترکیب این قالب ها با قالب های عرض 10cm سوراخدار که جهت عبور بولت در نظر گرفته شده یک سازه مدور را به صورت یک ضلعی با شکستگی بسیار نا محسوس اجرا کرد.قالب های خاص ساختمانی معمولا برای سازه های با قطر 7/5m الي ۱۳m از قالب های با عرض 30cm و برای سازه های براق ۱۳m الى ۲۲m از قالب های با عرض 40cm و برای سازه های با قطر بیش از ۲۲m از قالب های با عرض 50cm استفاده می گردد.

سیلوها می توان از قالب هایسازه مورد نظر دارد، به طوریکه از جهت عبور بولت در نظر گرفته شده، می توان در پشت این قالب ها از لوله نورد شده به قطر ۵cm به عنوان پشت بند افقی استفاده می شود.

اجرای سازه های مدور با قطر ۲ الی5/ 7 متر برای اجرای دیوار های که قطر آن بین ۲m تا 5/ 7 باشد از قالب مدولار كمانی استفاده می شود. این قالب ها فاقد تسمه های افقی می باشند و در نتیجه با توجه به شعاع لوله نورد شده ای که به عنوان پشت بند افقی به انها متصل می گردد، فرم می گیرند.

 

انواع قالب های ساختمان :

قالب های ساختمانی که نقش مهمی در رشد صنعت ساختمان سازی شده ند ، دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به کاربری خود در جاهای مشخص مورد استفاده قرار می گیرند. قالب ساختمانی طوری طراحی شده که به راحتی می توان بخش های مختلف ساختمانی را ساخت. حال به معرفی انواع قالب های ساختمانی می پردازیم:

✔ قالب ساختمانی سنتی

✔ قالب ساختمانی پانلی

✔ قالب ساختمانی یکپارچه

✔ قالب ساختمانی بالا رونده

✔ قالب ساختمانی لغزنده

قالب های ساختمانی

قالب بندی در ارتفاع

از آنجائی که اجرای دیوارهای بتنی با ارتفاع بیش از حد متعارف برای بتن ریزی در یک مرحله قالب بندی میسر نبوده، قالب های خاص ساختمانی همچنین تأمین پوشش و داربست بندی از زمین تا محل اجرا بسیار سخت و هزینه بر می باشد، لذا باید از امکانات جانبی که پایداری مجموعه قالب را در ارتفاع تأمین کند قالب های خاص ساختمانی، استفاده نمود تا در چند مرحله عمل بتن ریزی صورت گیرد. برای این کار می توان از چند روش استفاده کرد:

الف) سیستم قالب بالارونده

ب) سیستم قالب لغزنده

سیستم قالب بالا رونده

در این سیستم در هنگام قالب بندی مرحله اول می بایست تجهیزات لازم در حفره ای در انتهای دیوار پیش بینی شود قالب های خاص ساختمانی تا در مرحله بعدی پس از باز کردن قالب ها قطعه ای به نام براکت که در دو اندازه کوچک و بزرگ ساخته می شود استفاده کرد. با این کار در دیوارهای دو طرفه از سوراخ آخرین بولت استفاده می شود و در دیوارهای یکطرفه از متعلقات براکت (پیچ درونی، مخروطی، بادامک و پیچ درونی) قالب های خاص ساختمانی استفاده می شود به طوریکه پس از بتن ریزی یک پیچ درونی در بتن مرحله قبلی مدفون شده و مابقی متعلقات، قابل استفاده مجدد می باشند. برای آشنایی بیشتر با قالب بتن پیشنهاد می شود حتما مقاله ” قالب فلزی بتن ” را بخوانید.

سیستم قالب لغزنده

این سیستم بیشتر در سازه های مرتفعی به کار می رود قالب های خاص ساختمانی که دیوار نقش اصلی را در می کند مانند سیلوها، دودکش ها و سیستم اجرای قالبهای لغزنده بسیار پیچیده است و نیاز به پشتیبانی بسیار را اجرا دارد. اجزای این سیستم تشکیل شده از قالب های خاص، یوک مخصو میمونی بالارونده و … که با توجه به مشخصات فنی سازه مورد نظر طراحی کار می رود.

قالب های بالارونده دیواره سد با توجه به اینکه ارتفاع سازه های بتنی دیواره و سرریز سدها بیش از حد متعارف برای یک مرحله بتن ریزی می باشد، می بایست بتن ریزی در ارتفاع در چند مرحله انجام گیرد. از آنجا که سیستم بالارونده قالب های مدولار جوابگوی این نوع بتن ریزی نیست،قالب های خاص ساختمانی از مقیاس بسیار بزرگتر آن که به قالب های طرح دوکا معروف می باشد، استفاده می شود.

در این سیستم ابعاد قالب ها به مراتب بزرگتر و معمولا حدود ۴×3m می باشد. ضخامت پوسته این قالب ها 5mm و از ورق های Z شکل به عنوان سخت کننده در پشت قالب ها استفاده می شود.

سولجرها از 160-U ساخته شده و براکتها تقریبا ۲ برابر براکت های معمول طراحی و تولید می گردند قالب های خاص ساختمانی و در پشت قالب ها از جکهای دو بازویی سنگین استفاده می شود. براکت توسط انكر بولت هایی که طوری طراحی شده اند که قادر به تحمل فشار هیدرواستاتیک بتن تازه باشند،قالب های خاص ساختمانی به بتن متصل شده است. در صورت نیاز، در رویه این قالب ها می تواند از پلای وود به جای فلز استفاده کرد.

قالب های خاص ساختمانی

قالب های ستون

قالب ستون متشکل از دو جزء اصلی است؛ رویه و یوغ.قالب های خاص ساختمانی در این شکل چند سیستم مختلف یوغ نشان داده شده است. یوغ در حقیقت پشت بند قالب ستون است و همانند یک کلاف رویه را در بر می گیرد. از لحاظ سازه ای، یوغ یک قاب خود تعادل است و تحت اثر فشار داخلی قالب، تحت نیروی کششی و لنگر خمشی قرار می گیرد. قالب سنتی ستون و در انواع مختلف قالب های مدرن ستون نشان داده شده است.

 در قالب های سنتی ستون، رویه از الوارهای ۲۰ تا ۲۵ میلی متر و عرض ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلی متر تشکیل می یابد که به پشت بندهایی در فواصل ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر میخ می شوند.قالب های خاص ساختمانی این پشت بندها در هنگام واداشتن ستون مقابل یکدیگر قرار گرفته و توسط میلگردهایی با دو انتهای رزوه شده به صورت دو به دو به یکدیگر متصل شده و تشکیل یوغ می دهند. فاصله بین پشت بندهای دو قالب مقابل با میلگرد، توسط گوه پر می شود. بدین ترتیب یوغ همانند تنگ، چهار سطح قالب را در بر می گیرد.

یک نمونه از قالب فلزی یکپارچه ستون نشان داده شده است. روی این قالب از ورق ۳ تا ۴ میلی متر می باشد که توسط سخت کننده هایی در پشت قالب، تقویت شده است. یوغها نیز از قوطی با سایر پروفیل سبک می باشند قالب های خاص ساختمانی که به کمک بولت هایی به یکدیگر کلاف می شوند. برای تنظیم شاغولی بودن ستون از جک هایی در وجوه ستون استفاده می گردد و برای عملیات بتن ریزی و ویبراتورزنی، سکویی در بالای ستون نصب گردیده است. قابلیت تکرار چنین قالب هایی زیاد است و سطح بتن حاصل نیز بسیار صاف و یکدست به دست می آید. پیشنهاد میشود حتما مقاله قالب بتن  را بخوانید! 

قالب ستون با استفاده از پانل های مدولار نشان داده شده است.قالب های خاص ساختمانی در این سیستم، رویه متشکل از پانل هایی می باشد که توسط بست های خاص به یکدیگر متصل شده اند. نمای ظاهری چنین ستون هایی هماهنگ با ابعاد پانل های مورد استفاده، دارای خطوطی افقی و قائم خواهد بود.

اجرای ستون ها در چند مرحله به کمک کمربندهای تکیه گاهی نشان داده شده است.

 اجرای ستون های پایه پل با استفاده از قالب های ستون بالارونده نشان داده شده است. توجه شود که این ستون های بلند بدون استفاده از داربست در حال اجرا می باشند. در هر مرحله در قسمت فوقانی قالب، کمربندی از قالب تحتانی برجای می ماند که قالب نحنائی بعد از جدا شدن از بتن، به روی آن بسته شده و یک لیفت قالب بندی انجام می گردد.

 قالب ستونی به ارتفاع ۳ / ۶ متر را نشان می دهند.قالب های خاص ساختمانی در صورتی که ستون در یک ساعت پر شود و درجه حرارت بنن ۱۰ درجه سانتی گراد باشد، ستون را کنترل نمایید.

 

قالب های ساختمانی

قالب های ساختمانی سقف ( دال ) از چه اجزایی تشکیل شدند:

اجزای قالب سقف که عبارتند از: .. صفحه رو به که می تواند از الوارهای چوبی با ضخامت ۱۵ تا ۲۰ میلی متر و یا ورق چندلایی و با پانل های فلزی باشد.قالب های خاص ساختمانی پشت بند که صفحه رویه بر آن متکی است و باعث سختی صفحه رویه می شود. تیرک که صفحه رویه و پشت بندها بر آن متکی است و بار وارده را به شمع ها و یا پایه های موقت انتقال می دهد.قالب های خاص ساختمانی شمع ها که بار کل مجموعه را به زمین منتقل می نمایند.با تکامل سیستم های قالب سازی، اجزای چهارگانه فوق به صور مختلفی تکامل یافته اند که در ادامه مورد بحث قرار می گیرند.

 

انواع قالب های سقف

همانند قالب های دیوار، قالب های سقف نیز بر اثر مرور زمان و نیازهای قالب های خاص ساختمانی سازندگان تکامل یافته و شکلی امروزی با سرعت نصب بسیار زیاد پیدا کرده اند. انواع مختلف قالب سقف عبارتند از:

 1.  قالب های سنتی
 2. قالب های پائلی
 3. قالب های یکپارچه
 4. قالب های میزی
 5. قالب های تونلی

 

قالب های یکپارچه دال

در صورتی که ابعاد دال به صورت تیپ بوده و جرثقیل برای حمل قطعات سنگین مهیا می باشد و نیاز به سرعت زیاد داشته باشیم،قالب های خاص ساختمانی از قالب هایی که یک چشمه دال را به صورت یکپارچه قالب بندی می نمایند، استفاده می گردد. در شکل ۸- ۴، چند نمونه از قالب های یکپارچه دال نشان داده شده است، به تکیه گاه های قالب های یکپارچه که در روی دیوار نصب شده است، توجه داشته باشید.

 

قالب های رومیزی

یکپارچه تورین و در نتیجه سریعترین سیستم قالب بندی سقف، قالب های میزی است  در قالب های میزی، اجزای مختلف قالب شامل رویه، پشت بند، تیرک، و پایه یکپارچه بوده و به طور یکپارچه حمل و نقل و نصب می گردند. این سیستم سریعترین سیستم قالب بندی سقف است و در انبوه سازی ها از آن استفاده می شود.قالب های خاص ساختمانی حمل و نقل این قالب ها را توسط جرثقیل های برجی (تاورکرین) ، به نمایش در آمده است، اصطلاحا پرواز قالب ها می گویند.نحوه بیرون کشیدن قالب میزی از زیر سقف در حالتی که در لبه دال تحتانی دست انداز وجود دارد، به نمایش در آمده است.

 

قالب های ساختمانی

قالب های تونلی فرم

از اشکال نوین قالب های سقف، قالب های تونلی است. در این سیستم قالب بندی که قالب دیوار و سقف یکپارچه بوده و پس از نصب قالب در محل خود، آرماتوربندی و بتن ریزی دیوار و سقف به صورت یکپارچه انجام می شود.قالب های خاص ساختمانی با توجه به همزمانی اجرای دیوار و سقف، سرعت این قالب ها نسبت به قالب های میزی بیشتر است، لیکن قالب برداری آن نیاز به زمان بیشتری دارد و نسبت به قالب های میزی دارای محدودیت اجرایی است.قالب های خاص ساختمانی نشان دهنده سیستم قالب بندی چوبی دال می باشد. اجزای قالب دال به ترتیب اولویت باربری و محاسبه عبارتند از:

 1.  صفحه رویه  
 2. پشت بند اول 
 3. پشت بند دوم یا تیرک 
 4. شمع 

 

قالب های تیر

عناصر اصلی قالب تیر عبارتند از:

 1. قالب کف
 2. قالب بدنه 
 3. شمع 

قالب های کف و بدنه متشکل از قالب رویه،قالب های خاص ساختمانی پشت بند و وادار می باشند.

قالب های کف و بدنه متشکل از قالب رویه، پشت بند و وادار می باشند.

قالب فلزی تیر نشان داده شده است که به صورت یکپارچه و همراه با شمع های فلزی یکپارچه با آن، در حال پرواز می باشد.

عناصر اصلی سیستم قالب تیر عبارتند از:

 1. قالب کف
 2. قالب بدنه
 3.   شمع

قالب سقف نیز از طرفین به سیستم قالب تیر متصل می گردد.قالب های خاص ساختمانی ابعاد و مشخصات قالب تیر بتنی نشان داده شده است که هدف از آرایه این مثال، کنترل قالب فوق می باشد.

قالب پله متشکل از اجزای زیر است:

 1.  قالب کف
 2. پله  قالب بدنه
 3.   قالب پیشانی

وقتی که ارتفاع دال بتنی نسبت به زمین بلند باشد،قالب های خاص ساختمانی برای فراهم آوردن شرایط مناسب برای قالب بندی دال از داربست بندی استفاده می شود.داربست بندی سنتی عبارت است از شمع های چوبی که دارای مهاربندی هایی در ارتفاع می باشند.قالب های خاص ساختمانی دار پست های امروزی سیستم های مدولاری می باشند که به سادگی روی یکدیگر نصب شده و ارتفاع مورد نظر را به وجود می آورند.

تحلیل و طراحی داریست طراحی دار پست همانند یک ستون مشبک می باشد که در آن پایداری موضعی اعضا در حدفاصل گره ها و پایداری کلی سیستم باید مورد توجه قرار گیرد. أساس کنترل پایداری موضعی اعضای داربست را نشان می دهد. در این کنترل طول آزاد هر عضو، فاصله بین دو گره مهار شده است.قالب های خاص ساختمانی به عنوان مثال طول آزاد عضو AB مساوی 4 و طول آزاد عضو BD مساوی 2a می باشد. توجه شود که گره C یک گره مهار شده کامل نیست.قالب های خاص ساختمانی اعضای داربست ها لوله های توخالی می باشند که سطح مقطع و شعاع ژیراسیون آنها از روابط زیر قابل محاسبه است.

 

قالب های ساختمانی

 روش اجرای قالب و مونتاژ میلگردها

دیوارها را با اندازه ی مشخص شده در نقشه ها، با پیوند بلوکی، با رعایت اصول فنی بچینید.قالب های خاص ساختمانی ارتفاع دیوارها در کار واقعی بیشتر از ارتفاع نوشته شده در نقشه است ؛ اما چون این یک کار آموزشی است، به منظور جلوگیری از مصرف زیاد چوب برای شمع بندی، دیوارها را کوتاه و با اندازه های مندرج در نقشه اجرا کنید. کف قالب پاگرد پایین را با کمک چارتراش و گوه و الوار زیر گوه، در ارتفاع مورد نظر تراز کرده گودها را میخ کنید تا ارتفاع تغییر نکند. صفحه ی قالب کف پاگرد بالا را با شمع مربوط، به وسیله ی گوه تراز کرده و گوهها را میخ کنید. شمع ها را پس از شاغول کردن، از طریق چپ و راست ها، در دو جهت کاملا تثبیت کنید.صفحهی قالب رامپ پله را، به وسیله ی شمع مربوط، به صفحات قالب پاگردها متصل و تنظیم کنید ؛ سپس شمع ها را از طریق چپ و راست کاملا محکم و ثابت کنید.قالب های خاص ساختمانی صفحات قالب گونه ی پاگردهای پایین و بالا را در محل خود مستقر کرده با استفاده از گونیای فلزی آنها را گونیا کنید و برای جلوگیری از حرکت آنها، پین کمرکش گونه ها و پایبند خارجی صفحه ی کف قالب، دستکهای مناسب قرار دهید. صفحه ی قالب جلوی پاگردها (پایین و بالا) را به وسیله ی پشت بند مربوط، به گونه های پاگرد متصل کنید. صفحهی قالب گونه های پله را به وسیله ی کمرکش و پابند خارجی صفحه ی قالب رامپ و دستک های مناسب مستقر و گونیا کنید .

۱۵- پس از استقرار و کنترل صحت قالب و تثبیت کامل آن،قالب های خاص ساختمانی روی صفحات گونه های پله (قسمت داخل)، خطوط پیشانی و کف پله را با استفاده از تراز دقیق و گونیا، رسم کنید. پشت بندهایی در سطح داخلی گونه های پله، کاملا به صورت قائم، نصب کنید. این پشت بندها وسیله ی نگه داری صفحات قالب پیشانی پله ها هستند.قالب های خاص ساختمانی فاصلهی البهی صاف آنها از خط ترسیم شده ی عمودی (پیشانی پله)، به اندازه ی ضخامت صفحه ی قالب پیشانی است .

حتما پیشنهاد می شود مقاله قالب تونل فرم و متعلقات قالبندی را بخوانید.

هزینه های قالب بندی برای انواع مختلف ساختمان ها حدودة ۳۰ تا ۷۰ درصد کل هزینه ی اجرای بتن را شامل می شود.قالب های خاص ساختمانی برای صرف چنین هزینه ای قطعا به نیروی ماهر و برنامه ریز نیاز است تا با برنامه ریزی درست و اجرای مناسب، هزینه ها به حداقل ممکن برسد.قالب های خاص ساختمانی در بتن ریزی های با حجم محدود که معمولا قالب ها برای دفعات مکرر بعدی مورد نیاز نیستند، استفاده از قالب های چوبی مناسب و توجیه پذیر است. در کارگاه های بزرگ بتنی چون بایستی از قالب های مشابه ( تیپ – مدولار) به طور مکرر و به دفعات استفاده شود، استفاده از قالب های چوبی، با توجه به محدودیت های نسبی چوب نظیر مقاومت کم در برابر نیروهای وارده، وجود خطر آتش سوزی،قالب های خاص ساختمانی امکان تغییر شکل در اثر جذب رطوبت های محیطی و… مقرون به صرفه نیست و بهتر است از قالب های «مدولار فلزی»، استفاده شود.

مزایای نسبی این نوع قالب ها به شرح ذیل است :

 1. عمر طولانی
 2. سرعت عمل در برپایی و جمع کردن قالب ها
 3. به وجود آوردن سطحی صاف برای بتن ریخته شده در قالب
 4. قالب های خاص ساختمانی ایمنی کافی، هم از جهت مقاومت در برابر نیروها و هم از نظر بروز آتش سوزی؛
 5. کاهش عملیات اجرایی به دلیل پیش ساخته بودن قطعات ؛
 6. امکان تغییر دادن سریع ظرفیت و مقاومت آنها ؛ ۷- تمیز نگه داشتن محیط کار نسبت به قالب های دیگر ؛
 7. داشتن مزیت اقتصادی بیشتر، به واسطه ی نداشتن وابستگی به واردات (۱۰۰٪ تولید داخل).

هدف های پیش ساختگی

در هر نوع پیش ساختگی، ضمن پرهیز از عجله و بی دقتی، باید با برنامه ریزی و در نظر گرفتن کامل نیازها و نگرش دقیق به محدودیت های احتمالی که در هنگام مصرف قطعات ممکن است با آنها مواجه شویم،قالب های خاص ساختمانی اقدام به طراحی فراگیر قطعات و اتصالات مربوط نموده به طوری که با استفاده از قطعات با ابعاد متنوع،قالب های خاص ساختمانی امکان دسترسی هرچه بیشتر به اهداف مورد نظر فراهم شود.

قالب های خاص ساختمانی

محصولات و نمونه کار های قالب های خاص ساختمانی

قالب سرستون

قالب سرستون

توضیحات ... تماس با قالب گستر سپنتا آدرس شرکت ما ربـــــــاط کـــــریم میدان امام خمینی، جنب بازار آهن تلفن تماس ...

ستون گرد

ستون گرد

توضیحات ... تماس با قالب گستر سپنتا آدرس شرکت ما ربـــــــاط کـــــریم میدان امام خمینی، جنب بازار آهن تلفن تماس ...

اشتراک گذاری این مقاله

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


شركت قالب گستر سپنتا فعاليت خود را از اواسط دهه 80در زمینه اجراي پروژهاي عمراني اغاز نمود ودر اوايل دهه90 کارخانه تولید ملزومات ساختمانی با ظرفیت های لازم را ایجاد و در حال حاضر بزرگترین تولید کننده انواع قالب های فلزی بتن  در صنعت ساختمان با زیر بنای لازم و وسیع را دارا میباشد به گونه ای که علاوه بر تولید برای بازار داخل ایران قادر به صادرات به کشور های همسایه با هر ظرفیتی نیز میباشد.

آخرین مقالات


خرید جک سقفی

خرید جک سقفی

تماس