قالب های مدولار – مشخصات ، ویژگی ها و مزایا

آیا می‌دانید این ساختمان‌های بلند و سر به فلک کشیده که در اطراف ما هستند به واسطه چه ابزار‌هایی احداث و ساخته می‌شوند؟ شاید اسم قالب های مدولار به گوشتان خورده باشد. قالب های فلزی از جنس بتن که در صنایع عمرانی و ساختمانی کاربرد زیادی دارند. قالب های مدولار نصب آسانی دارند و پانل های آن به راحتی با کمک پین و گوه و دیگر اتصالات ، به یکدیگر متصل یا اینکه از هم جدا می شوند. به جرات می توان گفت قالب فلزی مدولار بیشترین استفاده را در قالب بندی قسمت های مختلف دارد و از آنجا که در اجزای تمام سازه های بتنی مانند فونداسیون ، دیوار ، ستون ، تیر و… نقش مستقیم دارد ، استفاده از این سیستم قالب بندی بسیار اقتصادی است. برای آشنایی بیشتر قالب های مدولار و ویژگی های آنها ، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

قالب های مدولار

مدولار در معنای لغوی و به اصطلاح « مطابق مقیاس و اندازه » است ; یعنی متناسب با سازه بتنی که قرار است ساخته شود ، قالب های مدولار هم نیز قابل ساخت هستند. به عبارت بهتر ، وقتی صحبت از این قالب های فلزی می شود ، به این معنی است که آن سازه بر مبنای یک پیمانه یا قالب تنظیم شده.

قالب های مدولار در ابعاد و اندازه های گوناگونی طراحی و تولید می شوند و بتن ریزی در ساختمان های بلند به کمک این قالب ها خیلی راحتر شده. در واقع قالب های مدولار  ، چارچوبی مشخص هستند که به شکل موقت در زمان ساخت یک ساختمان یا هر سازه دیگری استفاده می شوند و پس از اینکه عملیات بتن ریزی انجام شد و بتن سفت شد ، برداشته می شوند. همچنین با کنار هم قرار گرفتن این قالب ها و سایر تجهیزات ، صنعت ساختمان سازی رشد فوق العاده ای پیدا کرده و پیکره مشخصی را در محل پروژه به وجود می آورند.

دو ویژگی مهم سیستم قالب بندی مدولار که باعث شده در ساختمان سازی بسیار محبوب باشند ، اول قابل استفاده بودن به تعداد بالا و دوم کاربرد در بخش های مختلف سازه بتنی است.

این قالب از یک ورق و چهار تسمه ساخته می‌شود و معمولا  تولید آن‌ با قطعاتی از جنس فولاد صورت می‌گیرد. قالب ‌مدولار در نوع و اندازه‌های متفاوت تمهید شده و در مراکز مختلف فروخته می‌شود. این قالب‌ها برای سازه‌های بتنی ورای آنچه تصور می‌شود کارساز و پرفایده هستند.

قالب های مدولار از نظر ابعاد بسیار گوناگون هستند؛ به این صورت که حتما می‌توانید قالب با اندازه دلخواه‌تان را‌ پیدا کنید و یا آن را سفارش دهید

قالب گستر سپنتا

از قالب فلزی مدولار در چه مواردی استفاده می شود؟

  این قالب از یک ورق و چهار تسمه ساخته می‌شود و معمولا  تولید آن‌ با قطعاتی از جنس فولاد صورت می‌گیرد. قالب ‌مدولار در نوع و اندازه‌های متفاوت تمهید شده و در مراکز مختلف فروخته می‌شود. این قالب‌ها برای سازه‌های بتنی ورای آنچه تصور می‌شود کارساز و پرفایده هستند.

قالب های مدولار از نظر ابعاد بسیار گوناگون هستند؛ به این صورت که حتما می‌توانید قالب با اندازه دلخواه‌تان را‌ پیدا کنید و یا آن را سفارش دهید.

استفاده از قالب مدولار زمانی معنا پیدا می‌کند که با پین، کلمپس، گیره قالب، سولجر، میان‌بلت، مهره‌ و ابزار‌آلات جانبی یک مجموعه را تشکیل دهد؛ در این صورت عملیات بتن‌ریزی عملی و ساخت سازه‌تان با سرعت قابل توجه‌ای پیش خواهد رفت. در ادامه موارد استفاده از قالب مدولار را برای‌تان بیان می‌کنیم.

 

 • ساخت دیوار‌های تک و چند بعدی
 • ساخت دیوار‌های برش‌دار
 • ساخت پایه و کف سازه
 • ساخت ستون
 • فونداسیون
 • دال و تیر

 

 

آشنایی با مشخصات و ویژگی های قالب فلزی مدولار

این قالب ها به طور دارای ارتفاع 1 متری ، 1.5 و 2 متری هستند و عرض های 10 تا 50 سانتی متر دارند. توجه داشته باشید عرض های قالب مدولار ، مضرب های عدد 5 هستند یعنی به این صورت : 5 ، 10 ، 15 و…

سیستم قالب بندی مدولار محدودیتی در ابعاد و اندازه ندارد و بر اساس سفارش کارفرما و ابعاد هر قسمتی از سازه ، با مونتاژ پانل و متعلقات قالب بندی قسمت مورد نظر انجام می شود. ورقه فولادی که قالبهای مدولار از آن ساخته می شوند ، سطح بدنه ای 3 میلی متری دارد و معمولا ST – 37 می باشد. در پیرامون این پانل ، 4 تسمه پانچ شده در لبه قرار می گیرد و ضخامت این تسمه ها 4 یا 5 میلی متر است. برای استحکام بیشتر قالب مدولار ، در بعضی از بخش ها تسمه های تقویتی به کار گرفته می شود که ضخامت آنها 3 تا 4 میلی متر است. همچنین در تسمه های کناری سوراخ هایی تعبیه گردیده به فاصله محور 5 سانتی متر که پانل های مدولار توسط آن سوراخ ها به وسیله پین و گوه دوخته می شود.

شرکت قالب گستر سپنتا ، قالب های مدولار را به سه حالت قالب بتن تسمه 5 ، قالب بتن تسمه 6 و قالب بتن لبه خم طراحی و تولید می کند. قالب فلزی مدولار لبه 5 یعنی اینکه بین خود پانل های قالب به اندازه 5 سانتی متراز روی ورق اصلی بالا آمده و در قالب مدولار لبه 6 این اندازه 6 سانتی متر است. استفاده از قالب های لبه خم بسیار رایج تر از دو نوع قبلی است ; به دلیل اینکه یکپارچگی پانل های مدولار و سطوح پیرامون فوق العاده است و در ساخت این قالب های فلزی از ورق دوبله در حاشیه کناری استفاده می شود.

 

جدول وزنی قالب های مدولار

مشتریان این امکان را خواهند داشت تا توسط جدول وزنی قالب مدولار، اقدام به انتخاب قالب جوشی یا قالب لبه خم کنند.

شایان ذکر است که بدانید؛ استفاده از قالب فلزی بتنی تنها به ساختمان‌سازی‌های معمولی منتهی نمی‌شود. برای ساخت پروژه‌های سنگینی چون پل‌سازی هم از این قالب‌های سودمند استفاده‌های‌ وافری می‌شود. وزن قالب های بتنی مدولار به طور کامل در جدول زیر مشخص شده است. همانطور که گفته شد قالب های بتنی در دو نوع لبه خم و تسمه ای ( جوشی ) تولید می شوند و ابعاد و اندازه های گوناگونی دارند. در این جدول وزنی ، وزن های نوشته شده تقریبی هستند و وزن نهایی قالب مدولار روی باسکول مشخص می شود.

 
قالب گستر سپنتا

مزایای استفاده از قالب های مدولار

کاربرد قالب فلزی مدولار

قالب های مدولار استحکام و دوام بالایی دارند و اگر از جای معتبر و با سابقه خریداری کنید ، به تعداد بالا می توان از آن استفاده کرد.  این قالب ها به دلیل استحکام بالایی که دارند، می توانند در تمام بخش های ساخت یک سازه بتنی استفاده شوند مثل فونداسیون ، دیوار ، ستون ، تیر و دال. همچنین قالب های مدولار علاوه بر کاربرد در ساخت و بتن ریزی در منازل مسکونی ، در بتن ریزی سایر سازه ها مثل پروژه های سخت عمرانی ، سوله سازی و… کاربرد دارد. البته اینم بگم که قالب های مدولار خود به تنهایی تاثیری ندارند و برای کاربرد نیازمند یکسری قطعات و تجهیزات هستند که در مجموع به آن سیستم قالب بندی مدولار می گویند.

 

قالب های مدولار از چه بخش هایی تشکیل شده اند؟

1. کنج خارجی

همانطور که بیان کردیم؛ برای اتصالات نود درجه اما برای پوشش بخش‌های خارجی سطح دو بتن از کنج‌های خارجی استفاده می‌شود. کنج‌های خارجی غالبا برای ایجاد قالب‌بندی‌های ستونی و درج آویزها  به کار گرفته می‌شوند.

اندازه کنج خارجی

 • 5*5
 • 10*10
 • 5*10

 

الف) نبشی پانچ شده

برای اتصال پانل های مدولار که با زوایه های قائم ساخته می شوند و بیشتر برای اجرای ستون ها کاربرد دارند ، نبشی های پانچ شده که عرض 5 سانتی متری دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

ب) پخی 2.5 

از این نوع قطعه جهت اتصال پانلهای مدولار با زوایه قائم استفاده می شود که کاربرد آن مانند نبشی پانچ شده می باشد با این تفاوت که به علت ایجاد یک مثلث 2.5 در 2.5 درون این قطعه فرم سازه قالب بندی شده پس از بتن ریزی دارای پوشه های پخ دار به طول 3.5 سانتی متر می شود.

پ) کنج پخی

یکی از قطعات مهم پانل های مدولار که در 4 ابعاد 5 * 5 ، 5 ، 10 * 10 و 15 * 15 * 15 با طول های 1 ، 1.5 و 2 متری تولید می شوند.

2. کنج داخلی

مانند کنج‌های خارجی برای اتصال دو قالب بتنی در زاویه نود درجه به کار می‌رود؛ کنج داخلی برعکس کنج خارجی، سطح داخلی بتن را پوشش می‌دهد. معمولا کارایی آن بیشتر در قالب‌بندی دیوارهای گوشه‌دار به چشم می‌خورد. این کنج‌ها به طور معمول در ابعاد 10*10 موجود هستند و ارتفاعی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده مانند ارتفاع کنج‌های خارجی است.

 

 

استفاده از قالب تونلی فرم برای بتن‌ریزی

به کارگیری چنین سیستمی هنگام بتن‌ریزی بسیار مفید و سودمند است؛ چرا که در این فرآیند کلیه دیوارها و سقف به شکل یک‌باره به عمل می‌آیند. از این رو یک سازه مرتب و سازمان‌یافته در اختیار خواهید داشت.

مزایا

 • شاهد سرعت قابل توجه‌ای در فرآیند ساخت سازه خواهید بود.
 • با قالب تونلی فرم، هدف افزایش کیفیت، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و نیروی کار برای‌تان تحقق ‌یافتنی خواهد بود.
 • با بهره‌گیری از قالب تونلی فرم در اجرای پروژه، نیازی به انجام نازک‌کاری و طراحی ساختار داخلی نیست.
 • تمامی ابعاد منظم، یکپارچه و هماهنگ به عمل آمده و مشاهده می‌شوند.
 • به علت اجرایی شدن عملیات به صورت یک‌باره، ایمنی و مقاومت بسیار خوبی در مقابل حوادث طبیعی از خود نشان می‌دهد.
 • وجود سادگی در روند استفاده از آن
 •  

قبل از اقدام به خرید قالب مدولار چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

در ابتدا قبل از خرید محصول، کیفیت و میزان نوع بودن آن را بررسی کنید؛ این عوامل بر هزینه‌ای که باید متحمل شوید بسیار تاثیر می‌گذارند.

 • دقت داشته باشید که محصول در چه تاریخی تولید شده است. در دنیای امروز ما به جز موارد استثنا، معمولا هر چه پیش می‌رویم بر کیفیت و کارایی محصولات افزوده می‌شود. در‌باره این قالب‌های مخصوص بتن‌ریز هم این حرف صادق است، هرچه محصول جدید‌تر باشد میزان رضایت مشتری از نتیجه کار بتن‌ریزی بیشتر خواهد بود.
 • از مکانی قالب فلزی بتنی را بخرید که مجوز ساخت داشته و با استاندارد‌های لازم تولیدات خود را به ثمر رسانده باشد.

اگر قیمت قالب فلزی بتنی را از چند فروشگاه جویا شوید، متوجه تفاوت قیمت‌گذاری این محصول در مراکز عرضه آن خواهید شد. علت این تفاوت قیمت جنس و کیفت قالب است.

غافل نشویم که عواملی مانند نوع تحریم‌ها، شرایط تهیه مواد پایه، جابه‌جایی و نیروی کار نیز بر قیمت نهایی قالب فلزی بتنی تاثیرگذار هستند.

می‌توانید با توجه به سال‌های سابقه‌کار فروشنده، کیفیت محصولات و نظر مشتریان دیگر اقدام به خرید قالبی مناسب از یک مرکز مطمئن کنید.

 

نتیجه گیری

قالب فلزی بتنی یک کشف مطلوب و کارآمد برای افراد ساختمان‌ساز است . در این مقاله به صورت کامل در مورد قالب های مدولار و ویژگی های آنها توضیح داده شد.

چنانچه شما مخاطبین، سرمایه‌داران و ساختمان‌سازان گرامی تجربه استفاده از قالب فلزی بتنی را دارید و درمورد قیمت قالب مدولار حرفی دارید، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


شركت قالب گستر سپنتا فعاليت خود را از اواسط دهه 80در زمینه اجراي پروژهاي عمراني اغاز نمود ودر اوايل دهه90 کارخانه تولید ملزومات ساختمانی با ظرفیت های لازم را ایجاد و در حال حاضر بزرگترین تولید کننده انواع قالب های فلزی بتن  در صنعت ساختمان با زیر بنای لازم و وسیع را دارا میباشد به گونه ای که علاوه بر تولید برای بازار داخل ایران قادر به صادرات به کشور های همسایه با هر ظرفیتی نیز میباشد.

آخرین مقالات


خرید جک سقفی

خرید جک سقفی

تماس