داربست مثلثی – مشخصات ، ویژگی ها و مزایای داربست مثلثی

تکنیک داربست مثلثی یکی از متداول ترین روش هایی است که در طول ساخت و ساز دیده می شود. در این مقاله می خواهیم به نقد و بررسی داربست مثلثی بپردازیم و ویژگی های انحصاری آن را برای شما بازگو کنیم. خواندن این مقاله چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد پس تا پایان با ما همراه باشید.

 

داربست چیست؟

این یک پلت فرم موقت است که برای حمایت از کارگران ساختمانی در حین انجام پروژه های ساخت و ساز و مهندسی استفاده می شود. داربست ها را می توان در هر شکلی از ساخت و ساز از تعمیر و نگهداری گرفته تا تعمیر ساختمان ها، پل ها و سایر سازه ها استفاده کرد.

 

داربست مثلثی چگونه است؟

این نوع داربست از قاب های مثلثی تشکیل شده است که به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می شوند و در خمش دال یا تیر و همچنین پل ها کاربرد دارند. قاب های این نوع داربست در سه نوع 0.5، 0.75 و 1 متری تولید می شود که با تعبیه سیرک های قابل تنظیم در بالای این داربست ها، برای هر ارتفاع قابل استفاده خواهند بود. عرض قاب قاب مثلثی 120 سانتی متر است که می تواند دارای برش های افقی یا مثلثی یا مربعی باشد.

 

داربست مثلثی

 

خطرات استفاده از داربست مثلثی

اگرچه داربست مثلثی در بین انواع متعدد داربست های موجود در بازار و صنعت ساخت و ساز، یک گزینه بسیار مناسب به حساب می آید، اما مهم است که نگرانی های ایمنی و امنیتی را در مورد استفاده از هر کدام از انواع داربست ها، مد نظر قرار دهید. اگر با احتیاط رفتار نشود، می تواند باعث تصادفات وحشتناک و صدمات جدی شود. از آنجایی که استفاده از داربست ها به ویژه به کار گیری داربست مثلثی، یکی از بخش های جدایی ناپذیر صنعت ساختمان است، توصیه میکنیم دقت لازم را در زمان نصب آن، داشته باشید زیرا کوچکترین سهل انگاری و یا اشتباه ناخواسته، می تواند پیامد های ناگواری داشته باشد و جان کارگران را به خطر بیاندازد.

 

مزایای استفاده از داربست مثلثی در صنعت ساختمان سازی

اگر چه استفاده از داربست ها به طور کلی، روند ساخت و ساز را برای کارگران ساختمانی، راحت تر می کنند، اما این فقط یکی از مزایای بی شمار استفاده از داربست ها محسوب می شود. اجازه دهید به چند مورد از مزایا ی مهم استفاده از داربست مثلثی در ساخت و ساز نگاه بیاندازیم.

 

مزایای داربست مثلثی در ساختمان

دسترسی آسان

یکی از مزایای قابل توجه انجام این فرآیند، دسترسی راحت به آن است. در نتیجه، اشکال کمتری از اختلالات وجود دارد و همچنین به ایجاد یک فضای کاری امن کمک می کند. به واسطه نصب و استفاده از داربست مثلثی، توسعه طرح به هم پیوسته آسان تر است و دسترسی کامل به کل منطقه را تضمین می کند.

 

تعادل کامل

داربست مثلثی، همچون سایر داربست ها، جای محکمی را برای کارگران فراهم می کند. به کارگران کمک می کند تا در موقعیت های مختلف تعادل خود را حفظ کنند. همچنین می تواند به اجرای عملکرد های خاص و قرار گیری کار گران در زاوایای ویژه کمک نماید.

 

ایمنی

یکی از مهمترین مزایای داربست مثلثی این است که می تواند به افزایش بهره وری کمک کند. کارایی کارگران را افزایش دهد و فرآیند ساخت و ساز را ایمن سازد. به طور کلی، از آنجایی که ساخت و ساز از نظر فیزیکی یک کار سخت است، استفاده از داربست مثلثی، می تواند به ایجاد فضای کاری بهتر کمک کند.

 

 مونتاژ  آسان و راحت

ساختار مونتاژ و برچیدن داربست ها به ویژه اگر از نوع داربست مثلث باشند، بسیار ساده و آسان است. بنابراین، این باعث صرفه جویی در زمان و سرعت فرآیند می شود. قرار دادن و پایین آوردن قطعات، کمترین مقدار را می طلبد. به این ترتیب روند ساخت و ساز ساختمان ها و یا سایر پروژه های مهندسی، با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

 

داربست مثلثی

 

ماندگاری طولانی ساختار داربست مثلثی

مهمترین مزیت این فرآیند ماندگاری ساختار آن است. چنانچه قطعات سه گانه داربست مثلثی که به شکل نر و ماده بهم متصل می گردند، با دقت و تمرکز لازم انجام گیرد تا پایان انجام پروژه ساختمانی، استحکام خود را حفظ خواهد کرد. بدین ترتیب از اتلاف زمان و انرژی برای بازسازی مجدد آنها، جلوگیری به عمل خواهد آمد. به عبارت دیگر، نصب مستحکم و مقاومت بالای داربست مثلثی، باعث صرفه جویی در زمان و انرژی کارگران می شود. همچنین از آنجایی که ماندگاری بالایی دارد، ایمن بودن فرآیند را نیز تضمین می کند.

 

نکات مهم در زمان نصب داربست

اگرچه این فرآیند دارای حداقل معایب و خطرات است، اما آگاهی از نکات مهم در زمان نصب این نوع داربست ها به جهت حفظ سلامت کارگران، ضروری و مهم است. لازم است با اتخاذ تدابیر ایمنی مناسب، این فرآیند مفید به کار گرفته شود.

از بار آگاه باشید: آگاهی از بار ضروری است زیرا باقی ماندن مواد روی داربست مثلثی می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد. ممکن است در نتیجه بار اضافی بیفتد.

کیفیت داربست مثلثی: بررسی کیفیت داربستی که می‌ خرید قبل از استفاده بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که از پلتفرم هایی که آسیب دیده و بی کیفیت هستند استفاده نکنید. برای تعمیر آن یا خرید یک مورد جدید با متخصصان مشورت کنید.

به درستی مونتاژ شده: باید دستورالعمل های نصب به ویژه در مورد اینکه قطعات به شکل نر و ماده بهم متصل شوند را به طور دقیق رعایت کنید تا فرایند اجرا به درستی تکمیل شود. کارگران باید قبل از استفاده از داربست مثلثی به درستی در مورد نصب و استفاده از داربست آموزش ببینند.

 

ویژگی های متمایز داربست مثلثی

داربست مثلثی از اتصال عناصر و قطعات مثلثی شکل ساخته می شود. ویژگی بارز داربست های مثلثی، عدم نیاز به ابزار خاص و تکنسین های متخصص جهت مونتاژ است. به نحوی که در عین سادگی، بسیار محکم و مقاوم هستند.  این نوع داربست به دلیل وزن کم اجزای خود، نصب آسان و ظرفیت باربری بالا، کاربرد گسترده ای در اجرای انواع سقف های بتنی پیدا کرده است. به طور کلی داربست مثلثی با توجه به مزیت های اجرایی و اقتصادی آن برای هر سازه ای که نیاز به سطح باربر در ارتفاع دارد توصیه می شود.

 

داربست مثلثی در چه ارتفاعی به کار گرفته می شود؟

اجزای داربست مثلثی در ارتفاع های 75، 50 و 100 سانتی متر تولید می شوند و بنابراین می توان از این سیستم داربست در هر ارتفاعی استفاده کرد. اجزای داربست مثلثی به اشکال مربع و مثلث در طرح قابلیت اتصال متناسب با هر شرایط جغرافیایی موجود است و می تواند بارهای متفاوتی را تحمل کند.

 

طریقه نصب داربست مثلثی

در قاب بندی دال ها، تیر ها و سازه های سنگین،  قاب بندی با دال های بتنی مشخص و بلند( به دلیل وزن نسبی سنگین دال ها) استفاده از داربست ضروری است. استفاده از داربست های مدولار، اجرای کار را تسهیل می کند. نصب این نوع داربست ها ساده است. این داربست از اجزای کم ساخته شده و به دلیل وزن سبک می توان آن را سریع و آسان نصب کرد. این نوع داربست به دلیل شکل ساختاری خود ظرفیت بار گذاری و استحکام بالایی دارد. و به راحتی قابل تنظیم است. علاوه بر این، این قطعات را می توان به راحتی و سریع جدا کرد.

 

چرا خرید داربست مثلثی از قالب گستر سپنتا ؟

ما معتقدیم که جدای از تجهیزات کاملاً آزمایش شده و نوآورانه، بهترین راه حل برای یک کار ساخت و ساز همیشه نیازمند خدمات مناسبی است که برای بهبود و افزایش بیشتر مقرون به صرفه بودن اجرا طراحی شده است. ما با طیف گسترده ای از سیستم های قالب و داربست و همچنین خدمات تکمیلی گسترده، به مشتریان خود کمک می کنیم تا وظایف ساخت و ساز خود را به طور موثر و ایمن انجام دهند و در نتیجه مقرون به صرفه بودن را افزایش دهند. برای مشاهده صفحه اصلی سایت کلیک کنید.

  1. سهولت و سرعت در باز و بسته شدن قطعات نر و ماده داربست مثلثی و عدم نیاز به آچار برای متصل کردن اتصالات به همدیگر.
  2. تحمل بار بسیار زیاد برای دال بلوک بتنی به دلیل اتصالات مورب ثابت.
  3. عدم نیاز به کارگر ماهر(مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده و مبتدی انجام می شود)

 

نتیجه گیری

از آنجایی که داربست مثلثی برای آسان کردن کار های مربوط به ساخت و ساز شناخته شده است، می توانید از مزایای متعدد آن مطمئن باشید. داربست مثلثی در تجارت ساخت و ساز حیاتی است. با کوتاه کردن زمان ساخت، کارایی را به حداکثر می رساند و خطرات را به حداقل می رساند. ما یک شرکت پیشرو در زمینه داربست در کشور هستیم که انواع و اقسام داربست ها را با کیفیت  عالی و ایمنی بالا، تولید می کنیم. پرسنل ما در این صنعت با تجربه هستند و طیف وسیعی از خدمات از داربست خانگی تا داربست تجاری را ارائه می دهند. ما به نیازها و خواسته های سفارشی شما توجه ویژه داریم و نهایت تلاش خود را برای رضایتمندی شما، مشتریان عزیز به کار می بریم. با توجه به اینکه، ما نیز از وجود تورم در جامعه و افزایش قیمت اجناس مطلع هستیم؛ سعی می کنیم محصولات و خدمات خود را با قیمت مقرون به صرفه ارائه دهیم.

 

 

 

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


شركت قالب گستر سپنتا فعاليت خود را از اواسط دهه 80در زمینه اجراي پروژهاي عمراني اغاز نمود ودر اوايل دهه90 کارخانه تولید ملزومات ساختمانی با ظرفیت های لازم را ایجاد و در حال حاضر بزرگترین تولید کننده انواع قالب های فلزی بتن  در صنعت ساختمان با زیر بنای لازم و وسیع را دارا میباشد به گونه ای که علاوه بر تولید برای بازار داخل ایران قادر به صادرات به کشور های همسایه با هر ظرفیتی نیز میباشد.

آخرین مقالات


خرید جک سقفی

خرید جک سقفی

تماس