مزایای داربست مثلثی

داربست ها انواع مختلفی دارند. از سیستم داربست مدولار گرفته تا داربست چکشی و داربست سنتی که با استفاده از لوله داربست و گیره تنظیم می شوند. در این پست می خواهیم درباره مزایای داربست مثلثی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

سیستم داربست مدولار (داربست مدولار مثلثی) چیست؟

برای کرکره ‌بندی انواع دال ‌های بتنی تکراری و سقف ‌های عریض و سنگین به ‌ویژه در مکان‌ های بالاتر مانند پل‌ ها، می ‌توان از سیستم داربست مدولار (داربست مدولار مثلثی) استفاده کرد. بنابراین محدوده بهره مندی از مزایای داربست مثلثی بسیار گسترده است. جالب است بدانید که قطعات این سیستم توسط کارگر ساده  باز و بست می شود. به عبارت دیگر بدون نیاز به آچار باز و بسته می شود و نیاز به آموزش خاصی ندارد.

 

اجزای اصلی داربست مثلثی

اجزای اصلی این سیستم عبارتند از:

  • قاب در ابعاد 50-75-100 سانتی متر
  • پای داربست
  • مهاربند های زاویه ای و مورب
  • پین داربست
  • پیچ Jak U-Head

 

 

مزایای داربست مثلثی چیست؟

نصب آسان و راحت

همانطور که گفتیم اتصال قطعات داربست مثلثی بسیار راحت و آسان است. سیستم داربست مدولار را می توان به راحتی نصب کرد. پس از رسیدن به ارتفاع مربوطه، داربست مثلثی را در محل های تعیین شده قرار دهید و با استفاده از چوب مربع، پروفیل، لوله داربست، می توان چارچوب بندی را در زیر سقف انجام داد. توجه داشته باشید که ظرفیت باربری هر جعبه مونتاژ شده از نظر فاصله از یکدیگر و چیدمان آنها تا 14 تن بر متر قابل افزایش است. پس از قرار دادن پایه‌ های داربست در فاصله 120 سانتی‌ متری از یکدیگر، مهار بندهای افقی با استفاده از سنجاق داربست به یکدیگر متصل می‌ شوند، نصب مهاربند های اریب می ‌تواند از شکل ‌گیری لوزی پلان جلوگیری کند.

 

ظرفیت باربری بالا

سیستم داربست مدولار از قاب های مثلثی تشکیل شده و به راحتی قابل نصب می باشد. این داربست به لحاظ کارایی ساده ترین و رایج ترین انواع داربست های موجود می باشد. یراق آلات این داربست نر و ماده بوده و نیازی به متخصص ندارد. سیستم داربست مدولار ظرفیت باربری بسیار بالایی دارد.

 

استحکام و مقاومت بالای داربست مثلثی

یکی دیگر از مزایای داربست مثلثی، استحکام و مقاومت بسیار بالای آن است. در حقیقت این نوع داربست به دلیل وجود بادبند های مورب جوش داده شده بر روی قاب های آن دارای مزایای بسیار متنوعی است که یکی از آنها این است که تنها یک جعبه از این سازه دارای مقاومت بالایی است که به تنهایی برای سازه هایی با ارتفاع قابل توجه به اضافه استهلاک داربست مدولار اجرا می شود. سیستم داربست مثلثی بسیار محکم و مقاوم است و در صورت سقوط از ارتفاع به سختی تغییر شکل می دهد.

 

دسترسی به ارتفاعات بلند

از دیگر مزایای داربست مثلثی که آن را در تجهیزات ساختمانی بسیار محبوب ساخته است، قابلیت قرار گیری در ارتفاعات بلند می باشد. سیستم داربست مدولار (داربست مدولار مثلثی) موقتی است و برای رسیدن به ارتفاع بالاتر و مکان‌ های غیرقابل دسترس استفاده می ‌شود. به علاوه گاهی اوقات می ‌توان از آن برای حمایت از ساختمان استفاده کرد.

 

کاربرد گسترده در صنعت ساختمان

استفاده از سیستم داربست مدولار در اکثر پروژه های ساختمانی از مهمترین مزایای داربست مثلثی به شمار می آید. در حقیقت سیستم داربست مدولار نقش مهمی در صنعت ساختمان دارد. به طور مثال یکی از کاربردهای اصلی سیستم داربست مدولار در کرکره کردن دال های بتنی می باشد.

 

تنوع در طراحی

از دیگر مزایای داربست مثلثی می توان به تنوع در طراحی اشاره کرد. داربست چکشی نمونه دیگری از داربست های مثلثی هستند که ویژگی ها و امتیازاتی مشابه مزایای داربست مثلثی دارند. داربست چکشی از یک سری عناصر عمودی (ستون داربست) و یک سری عناصر افقی (بند بند های افقی داربست) تشکیل شده است. مهاربند ها در ابعاد 0.5، 0.75 متر، 1 متر، 1.5 متر، 2 متر، 2.5 متر و 3 متر و ستون ها در ابعاد 0.5 متر، 1 متر، 1.5 متر، 2 متر، 2.5 متر و 3 متر ساخته می شوند. ستون ها را می توان با استفاده از پین ها به صورت عمودی وصل کرد، اما مهار بندی ها در اندازه های ثابت تولید شده توسط کارخانه، ستون ها را به هم متصل می کنند. با توجه به نیروهای تحمیلی، اندازه مهاربند ها و فاصله آنها از یکدیگر در جهت عمودی باید محاسبه شود. بر روی این داربست ها یک Screw Jak U-Head تعبیه شده است و در صورت نیاز به جای پایه داربست می توان از پایه جک قابل تنظیم در قسمت زیرین داربست استفاده کرد.

 

تنوع در چیدمان

مزیت این نوع داربست تنوع چیدمان، امکان استفاده در رمپ و داربست نما می باشد. داربست مثلثی یا چکشی را می توان با ضربه زدن به دو سر مهار بند با چکش محکم کرد و با ضربه در جهت مخالف آن را باز کرد و نیازی به نیروی حرفه ای نیست. قابلیت چیدمان راحت و بدون دردسر بارزترین مزایای داربست مثلثی و چکشی محسوب می شود.

 

تحمل بارهای مختلف

و اما در ادامه بحث مزایای داربست مثلثی باید به قدرت تحمل بار های مختلف اشاره کرد. داربست چکشی تمامی مزایای سیستم داربست مدولار را دارا می باشد و به دلیل عدم وجود لوله های اریب می تواند برای داربست بندی نمای ساختمان یا سایر سازه های بتنی استفاده شود و با افزایش یا کاهش بادبند افقی یا ستون عمودی می توان از آن در ارتفاعات مختلف استفاده کرد.  در این سیستم اتصال یا جداسازی قطعات با ضربه چکش به قفل انجام می شود و نیازی به پیچ و پیچ و گیره و سایر اتصالات نیست و کارآمد ترین و پرفروش ترین داربست مدولار در صنعت ساخت و ساز ساختمانی می باشد.

 

مزایای داربست مثلثی

 

خلاصه ای از مزایای داربست مثلثی

  • سادگی در اجرا و حمل و نقل
  • رایج ترین نوع داربست در اجرای سقف های بزرگ و مرتفع
  • در ابعاد 120*120 مربع یا مثلث با زوایای 120 مونتاژ می شوند.

 

چگونه از داربست چکشی یا داربست مثلثی استفاده کنیم؟

در ادامه بحث مزایای داربست مثلثی و چکشی باید بگوییم که این نوع داربست ها  به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند. این داربست ها بر اساس چسبندگی آنها در یک سیستم فشار استفاده می شود که می تواند با استفاده از چکش و قفل انجام شود. بنابراین پیمانکاران و مجریان پروژه نیازی به استفاده از پیچ و یا سایر اتصالات ندارند و می تواند به کار آنها سرعت ببخشد. در حقیقت یکی دیگر از مزایای داربست مثلثی، تنوع در اندازه های آن و عدم وجود الگوی استاندارد خاصی برای نصب آن ها است. به عنوان یک پیمانکار، مدیر پروژه یا مهندس سازه می توانید اندازه آنها را بر اساس بار تحمیلی روی داربست تغییر دهید. این ویژگی پیمانکاران را قادر می سازد تا برای پروژه های بزرگ و کوچک خود گزینه های متفاوتی داشته باشند. داربست های چکشی و مثلثی سریع و در دسترس هستند.

 

مزایای داربست مثلثی

 

عوامل مهم در اجرای داربست مثلثی

در پاراگراف قبل بحث شد که مقدار بار تحمیلی تعیین کننده اندازه داربست چکشی است. این موضوع بر سایر عوامل نیز تأثیر می گذارد. اما این داربست دارای اجزا و ملحقات دیگری نیز می باشد که از مهمترین آنها می توان به ستون و مهار بندی اشاره کرد. با توجه به اینکه الگوی استانداردی در مورد اندازه این قالب ها وجود ندارد، بنابراین می توان اندازه ستون ها و مهار بند های آنها را تغییر داد، بنابراین از نظر طول و وزن متفاوت هستند.

 

نتیجه گیری

داربست مثلثی و داربست چکشی دو نوع داربست مدولار هستند که به لحاظ طراحی و استفاده بسیار شبیه به همدیگر می باشند. مزایا یداربست مثلثی  و چکشی در صنعت بسیار گسترده بوده و در اکثر پروژه های ساختمانی استفاده می شوند. جالب است بدانید که عرض قاب های به کار برده شده در داربست مثلثی 120 سانتی متر است و در سه ارتفاع 100 سانتی متری، 75 سانتی متری و 50 سانتی متری ساخته می شوند. فاصله بین برج ها باید بر اساس نیروی تحمیلی محاسبه شود.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


شركت قالب گستر سپنتا فعاليت خود را از اواسط دهه 80در زمینه اجراي پروژهاي عمراني اغاز نمود ودر اوايل دهه90 کارخانه تولید ملزومات ساختمانی با ظرفیت های لازم را ایجاد و در حال حاضر بزرگترین تولید کننده انواع قالب های فلزی بتن  در صنعت ساختمان با زیر بنای لازم و وسیع را دارا میباشد به گونه ای که علاوه بر تولید برای بازار داخل ایران قادر به صادرات به کشور های همسایه با هر ظرفیتی نیز میباشد.

آخرین مقالات


خرید جک سقفی

خرید جک سقفی

تماس