آشنایی با قالب های مدولار

شاید اسم قالب های مدولار به گوشتان خورده باشد. قالب های فلزی از جنس بتن که در صنایع عمرانی و ساختمانی کاربرد زیادی دارند. قالب های مدولار نصب آسانی دارند و پانل های آن به راحتی با کمک پین و گوه و دیگر اتصالات ، به یکدیگر متصل یا اینکه از هم جدا می شوند. به جرات می توان گفت قالب فلزی مدولار بیشترین استفاده را در قالب بندی قسمت های مختلف دارد و از آنجا که در اجزای تمام سازه های بتنی مانند فونداسیون ، دیوار ، ستون ، تیر و… نقش مستقیم دارد ، استفاده از این سیستم قالب بندی بسیار اقتصادی است. برای آشنایی بیشتر قالب های مدولار و ویژگی های آنها ، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قالب های مدولار

مدولار در معنای لغوی و به اصطلاح « مطابق مقیاس و اندازه » است ; یعنی متناسب با سازه بتنی که قرار است ساخته شود ، قالب های مدولار هم نیز قابل ساخت هستند. به عبارت بهتر ، وقتی صحبت از این قالب های فلزی می شود ، به این معنی است که آن سازه بر مبنای یک پیمانه یا قالب تنظیم شده.

قالب های مدولار در ابعاد و اندازه های گوناگونی طراحی و تولید می شوند و بتن ریزی در ساختمان های بلند به کمک این قالب ها خیلی راحتر شده. در واقع قالب های مدولار  ، چارچوبی مشخص هستند که به شکل موقت در زمان ساخت یک ساختمان یا هر سازه دیگری استفاده می شوند و پس از اینکه عملیات بتن ریزی انجام شد و بتن سفت شد ، برداشته می شوند. همچنین با کنار هم قرار گرفتن این قالب ها و سایر تجهیزات ، صنعت ساختمان سازی رشد فوق العاده ای پیدا کرده و پیکره مشخصی را در محل پروژه به وجود می آورند.

دو ویژگی مهم سیستم قالب بندی مدولار که باعث شده در ساختمان سازی بسیار محبوب باشند ، اول قابل استفاده بودن به تعداد بالا و دوم کاربرد در بخش های مختلف سازه بتنی است.

آشنایی با مشخصات و ویژگی های قالب فلزی مدولار

این قالب ها به طور دارای ارتفاع 1 متری ، 1.5 و 2 متری هستند و عرض های 10 تا 50 سانتی متر دارند. توجه داشته باشید عرض های قالب مدولار ، مضرب های عدد 5 هستند یعنی به این صورت : 5 ، 10 ، 15 و…

سیستم قالب بندی مدولار محدودیتی در ابعاد و اندازه ندارد و بر اساس سفارش کارفرما و ابعاد هر قسمتی از سازه ، با مونتاژ پانل و متعلقات قالب بندی قسمت مورد نظر انجام می شود. ورقه فولادی که قالبهای مدولار از آن ساخته می شوند ، سطح بدنه ای 3 میلی متری دارد و معمولا ST – 37 می باشد. در پیرامون این پانل ، 4 تسمه پانچ شده در لبه قرار می گیرد و ضخامت این تسمه ها 4 یا 5 میلی متر است. برای استحکام بیشتر قالب مدولار ، در بعضی از بخش ها تسمه های تقویتی به کار گرفته می شود که ضخامت آنها 3 تا 4 میلی متر است. همچنین در تسمه های کناری سوراخ هایی تعبیه گردیده به فاصله محور 5 سانتی متر که پانل های مدولار توسط آن سوراخ ها به وسیله پین و گوه دوخته می شود.

شرکت قالب گستر سپنتا ، قالب های مدولار را به سه حالت قالب بتن تسمه 5 ، قالب بتن تسمه 6 و قالب بتن لبه خم طراحی و تولید می کند. قالب فلزی مدولار لبه 5 یعنی اینکه بین خود پانل های قالب به اندازه 5 سانتی متراز روی ورق اصلی بالا آمده و در قالب مدولار لبه 6 این اندازه 6 سانتی متر است. استفاده از قالب های لبه خم بسیار رایج تر از دو نوع قبلی است ; به دلیل اینکه یکپارچگی پانل های مدولار و سطوح پیرامون فوق العاده است و در ساخت این قالب های فلزی از ورق دوبله در حاشیه کناری استفاده می شود.

جدول وزنی قالب های مدولار

وزن قالب های بتنی مدولار به طور کامل در جدول زیر مشخص شده است. همانطور که گفته شد قالب های بتنی در دو نوع لبه خم و تسمه ای ( جوشی ) تولید می شوند و ابعاد و اندازه های گوناگونی دارند. در این جدول وزنی ، وزن های نوشته شده تقریبی هستند و وزن نهایی قالب مدولار روی باسکول مشخص می شود.

قالب های مدولار از چه بخش هایی تشکیل شده اند؟

1. کنج خارجی

این قطعه از قالب های فلزی مدولار که کاربردی زیادی دارد و بیشتر در اجرای ستون ها و دیوار ها نقش دارد. حال در ادامه به سایر تجهیزاتی که در کنار کنج خارجی استفاده می شود ، اشاره می کنیم:

الف) نبشی پانچ شده

برای اتصال پانل های مدولار که با زوایه های قائم ساخته می شوند و بیشتر برای اجرای ستون ها کاربرد دارند ، نبشی های پانچ شده که عرض 5 سانتی متری دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

ب) پخی 2.5 

از این نوع قطعه جهت اتصال پانلهای مدولار با زوایه قائم استفاده می شود که کاربرد آن مانند نبشی پانچ شده می باشد با این تفاوت که به علت ایجاد یک مثلث 2.5 در 2.5 درون این قطعه فرم سازه قالب بندی شده پس از بتن ریزی دارای پوشه های پخ دار به طول 3.5 سانتی متر می شود.

پ) کنج پخی

یکی از قطعات مهم پانل های مدولار که در 4 ابعاد 5 * 5 ، 5 ، 10 * 10 و 15 * 15 * 15 با طول های 1 ، 1.5 و 2 متری تولید می شوند.

 

2. کنج داخلی

این قطعه یکی اجزای مهم تشیکل دهنده قالب های مدولار هست که معمولا با ابعاد 10 * 10 تولید می شود و در محل شکستگی سازه کاربرد دارد و استفاده از آن نسبت به کنج خارجی کمتر است.

 

مزایای استفاده از قالب های مدولار

ماندگاری بالا و داشتن عمر مفید

باز و بسته کردن آسان

استحکام بالا و ایمنی کافی در برابر فشار

نامحدود بودن ابعاد و اندازه

دسترسی سریع و خرید و فروش راحت

ایجاد سطحی صاف در سازه بتنی

قیمت مناسب و اقتصادی بودن

کاهش زمان ساخت پروژه

کاربرد قالب مدولار

قالب های مدولار استحکام و دوام بالایی دارند و اگر از جای معتبر و با سابقه خریداری کنید ، به تعداد بالا می توان از آن استفاده کرد.  این قالب ها به دلیل استحکام بالایی که دارند، می توانند در تمام بخش های ساخت یک سازه بتنی استفاده شوند مثل فونداسیون ، دیوار ، ستون ، تیر و دال. همچنین قالب های مدولار علاوه بر کاربرد در ساخت و بتن ریزی در منازل مسکونی ، در بتن ریزی سایر سازه ها مثل پروژه های سخت عمرانی ، سوله سازی و… کاربرد دارد. البته اینم بگم که قالب های مدولار خود به تنهایی تاثیری ندارند و برای کاربرد نیازمند یکسری قطعات و تجهیزات هستند که در مجموع به آن سیستم قالب بندی مدولار می گویند.

قالب بندی فونداسیون با مدولار

خب همانطور که گفته شد برای قالبندی فونداسیون از قالب فلزی مدولار استفاده می شود. انواع فونداسیون منفرد ، مرکب ، نواری ، گسترده و ترکیبی با این سیستم قالب بندی قابل اجراست و تمامی تجهیزاتی که در بالا گفته شد ، در محل پروژه مونتاژ می شوند. انتخاب قالب بندی مدولار برای فونداسیون مناسب ترین گزینه است.

 

 

 

 

 

درباره ما


شركت قالب گستر سپنتا فعاليت خود را از اواسط دهه 80در زمینه اجراي پروژهاي عمراني اغاز نمود ودر اوايل دهه90 کارخانه تولید ملزومات ساختمانی با ظرفیت های لازم را ایجاد و در حال حاضر بزرگترین تولید کننده انواع قالب های فلزی بتن  در صنعت ساختمان با زیر بنای لازم و وسیع را دارا میباشد به گونه ای که علاوه بر تولید برای بازار داخل ایران قادر به صادرات به کشور های همسایه با هر ظرفیتی نیز میباشد.

آخرین مقالات


خرید جک سقفی

خرید جک سقفی

تماس