قالب های لارج پنل

قالب های لارج پنل چه ویژگی هایی دارند؟ در چه سازه هایی از قالب های لارج پنل استفاده میگردد؟ ضرورت استفاده از قالب های لارج پنل در چیست؟

 سازه های پانل بزرگ( قلبی لارج پنل) یکی از پیشرفته ترین انواع المان های سازه ای صنعتی هستند. در ساخت و سازهای مدرن از آنها در ساخت خانه های آپارتمانی، ساختمان های عمومی و صنعتی، جاده ها، میدان های هوایی، سدها و کانال ها استفاده می شود. آنها در ساخت و ساز های مسکونی و عمرانی در مقیاس بزرگ بسیار رایج شده اند، جایی که برپایی ساختمان ها از پانل های بزرگ ساخته شده در ساخت و ساز مسکن و کارخانه ها باعث کاهش زمان ساخت به میزان 1.5 تا 2.0 در مقایسه با نصب ساختمان ها می شود. این در حالی است که استفاده از قالب لارج پنل باعث  کاهش 30 تا 40 درصدی در هزینه های نیروی کار در محل ساخت و ساز نیز شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با موارد فوق تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اهمیت قالب های لارج پنل

امروزه به دلیل مزیت های زیاد قالب های لارج پنل در اکثر پروژه ها استفاده میگردد.این قالب ها نقش مهمی را در افزایش مقاومت ساختمان دارند، به گونه‌ای که در تمام دیوارهای خارجی و داخلی هنگام بتن ریزی استفاده می گردند و می توان گفت که استفاده کردن از این قالب ها باعث افزایش تحمل در مقابل تنش های وارد شده به ساختمان می گردد.

که خوشبختانه امروز استفاده کردن از این روش جایگزین فوق العاده عالی برای سیستم های قالب بندی مدولار می باشد.

در این متد به جای استفاده نمودن از پنل های قالب مدولار و انجام اتصال  به صورت چند قطعه خیلی راحت می‌توان به صورت یک یکپارچه از یک تکه قالب استفاده نمود، که این مورد باعث کاهش یافتن درز ها هنگام اجرای کار می گردد و اهمیت فوق العاده زیادی را در افزایش مقاومت و همچنین اتصال و حمل آسان و مونتاژ سریع در ساختمان را دارد.

بررسی قالب های لارج پنل

ساختار قالب لارج پنل مشابه با سیستم تونل فرم می باشد به گونه ای که همه دیوارهای خارجی و داخلی در یک مرحله ساخته می شود و گفت که این موضوع باعث میگردد تا تمام سازه حالت یکپارچه داشته باشد.

و در واقع جزو بهترین متد ها برای اجرای پروژه های مختلف می باشد که قالب های مجزایی برای تمام دیوارها به صورت جدا و یکپارچه در این روش ساخته می‌شود که مسلم است این مورد هم باعث افزایش مقاومت بنا در مقابل فشار و یا نیروهای وارد شده می گردد.

ایده ساخت و ساز مسکن با استفاده از قالب لارج پنل

ایده ساخت و ساز مسکن با استفاده از قالب لارج  پنل یعنی استفاده از عناصر بزرگ مانند پانل برای دیوارها و دال های کف – توسط تعدادی از مهندسان در دهه گذشته ارائه شد. با این حال، در آن زمان، چنین پیشنهاداتی صرفاً نظری بود، به عنوان یک نتیجه از سطح ناکافی توسعه فن آوری ساخت و ساز. به تدریج، اصول تئوری طراحی و سیستم ساختمان‌های پانل بزرگ  توسعه یافت و روش ‌های ساخت و مونتاژ پایه و چند شکل و همچنین مشخصات اولیه ایجاد گردیدند.

مراحل قالب بندی دیوارها در قالب لارج پنل چگونه میباشد؟

روش کار بدین صورت است که در مرحله نخست بعد از انجام فونداسیون و آرماتوربندی قالب ها آماده برحسب پلان مشخص شده در جای خود نصب می گردند، که تمام قالب ها به صورت یکپارچه ساخته شده‌اند.

 سپس در مرحله بعدی قالب باز شده و سقف در روی قالب پیاده می گردد.

در مرحله سوم نیز بعد از آرماتوربندی قالب به وسیله جرثقیل منتقل می‌شوند و دیوارهای خارجی شروع به مونتاژ می گردد.

در واقع مهمترین مزیت قالب بندی لارج پنل در این می باشد که باعث افزایش سرعت کار و کیفیت فوق العاده بالا می شود و همچنین بهترین گزینه جهت افزایش مقاومت و کاهش هزینه ها میباشد.

همچنین از مهمترین مزیت های دیگر این متد در این است که امکان تعبیه کردن و نصب چهارچوب درب و پنجره نیز برحسب پلان به راحتی امکان پذیر است و هیچ گونه محدودیتی در رابطه با مونتاژ ها و پیشبرد پروژه وجود ندارد.

مزیت های استفاده از قالب لارج پنل چیست؟

یکپارچگی، مهمترین ویژگی این سازه ساختمانی به شمار می رود. در حقیقت سطح مسطح و یکپارچه قالب لارج پنل، امکان ایجاد هر گونه درز یا شگافی را در سازه از بین می برد. در نتیجه کیقیت ساخت به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می کند.
از دیگر فواید استفاده از قالب لارج پنل این است که، نیاز به پشت بند و متغلقات قالب ریزیی را به حداقل می رساند. این ویژگ در تسریع روند اجرا نیز بسیار تاثیر گذار است. زیرا اقدامات ابتدایی برای جا گذاری و اتصال تجهیزات جانبی در هنگام قالب بندی کاهش چشمگیری پیدا می کند.
در روش های سنتی معمولا فرایند نصب در ها و پنجره ها بعد از عملیات قالب بندی انجام می گرفت. این در حالی است که قالب لارج پنل، فرصتی را برای مهندسان و کارگران ساختمانی فراهم آورده تا قبل از بتن ریزی، اقدام به نصب در و پنجره کنند.
از دیگر مزایای انحصاری قالب لارج پنل، حذف کامل میان بلت ها و کاهش تعداد بلت ها در پروژه های ساختمانی است.

دلیل استفاده از قالب لارج پنل چیست؟

از مهمترین ویژگی های این متد در این می باشد که در همه سازه ها اعم از ساختمان و تونل ها قابل استفاده می باشند که در این

از مهمترین ویژگی های این متد در این می باشد که در همه سازه ها اعم از ساختمان و تونل ها قابل استفاده می باشند که در این متد تمام دیواره ها اعم از دیواره های داخلی و خارجی به صورت خیلی سریع ساخته شده و مونتاژ می گردد.

و همچنین باعث افزایش سرعت در مرحله بتن ریزی می گردد که این مورد باعث می شود تا مدت زمان مورد نیاز جهت اتمام پروژه بسیار کاهش پیدا کند.

از قالب لارج پنل در کدام سازه ها استفاده می گردد؟

این متد از بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها جهت استفاده در پروژه های خاص می باشد که سبب می شود تا فقط در یک مرحله بتوان قالب ریزی را انجام داد.

در واقع بهترین گزینه جهت یکپارچه سازی و هماهنگی قسمت‌های مختلف می باشد.

به گونه ای آماده شدن دیواره های داخلی و خارجی سبب می شود تا تنها سقف بر حسب نیاز و به روشهای مختلف پیاده شئد.

و خوشبختانه امکان استفاده از این قالب ها در تمام پروژه‌های کوچک و بزرگ اعم از ساخت انواع اماکن مانند مدارس، هتل ها سدها، نیروگاه‌ها تونل ها و… امکان پذیر می باشد.

بدین ترتیب تمام کسانی که می‌خواهند یک مکانی با کیفیت فوق العاده بالا و مقاومت بسیار بالا و همچنین هزینه مناسب را پیاده کنند، به راحتی می‌توانند از قالب لارج پنل استفاده نمایند که خوشبختانه مزیت های خاص این متد سبب شده است تا در تمام پروژه‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.

طراحی قالب لارج پنل

سازه های پانل بزرگ برای دیوارهای خارجی از پانل هایی به ارتفاع یک یا دو طبقه و عرض یک یا دو اتاق تشکیل شده است. پانل ها ممکن است کور (بدون باز شو) یا دارای بازشو های پنجره یا در باشند. از نظر طراحی، پانل های دیوار ممکن است تک لایه (جامد) و چند لایه (ساندویچ) باشند.

پانل های جامد: از موادی ساخته می شوند که دارای خواص عایق هستند و در عین حال می توانند عملکرد های پشتیبانی را انجام دهند. به عنوان مثال، بتن سبک، بتن سلولی و سنگ سرامیکی توخالی.

 پانل های ساندویچ دیواری با دو یا سه لایه ساخته می شوند. ضخامت آنها به شرایط آب و هوایی منطقه و خواص فیزیکی و فنی مواد مورد استفاده برای لایه عایق و برای لایه های خارجی (حمایت کننده) بستگی دارد. لایه‌ های بیرونی پانل‌ ها معمولاً از بتن سیلیکات سنگین، سبک یا جامد یا از آجرکاری یا ورق (آزبست سیمان، فولاد یا آلومینیوم) ساخته می‌ شوند. فوم پلی استایرن، صفحات پشم سنگ سفت و نیمه سخت یا سلولی، مثال هایی واضح برای این مورد هستند.

درباره ما


شركت قالب گستر سپنتا فعاليت خود را از اواسط دهه 80در زمینه اجراي پروژهاي عمراني اغاز نمود ودر اوايل دهه90 کارخانه تولید ملزومات ساختمانی با ظرفیت های لازم را ایجاد و در حال حاضر بزرگترین تولید کننده انواع قالب های فلزی بتن  در صنعت ساختمان با زیر بنای لازم و وسیع را دارا میباشد به گونه ای که علاوه بر تولید برای بازار داخل ایران قادر به صادرات به کشور های همسایه با هر ظرفیتی نیز میباشد.

آخرین مقالات


خرید جک سقفی

خرید جک سقفی

تماس