داربست ساختمان مثلثی

داربست ساختمان مثلثی یک ابزار کار رایج در صنعت ساختمان است. با نیازهای مختلف ساختمانی سازگار می شود، به کارگران و ابزار و تجهیزات آنها اجازه می دهد تا به ارتفاعات بالاتری از پروژه ساختمانی دسترسی داشته باشند. ضمن اینکه نسبت به نردبان ها، محافظت بیشتری ارائه می دهد. داربست ساختمان مثلثی همچنین وسیله ای همه کاره و مقرون به صرفه برای تکمیل کار در ساخت و ساز فراهم می کند. در ادامه به طور مفصل تر به این سازه کاربردی و نقش مهم آن در ساخت و ساز اشاره می کنیم. در حقیقت این مقاله حاوی اطلاعاتی در مورد الزامات قانونی عمومی برای استفاده و نصب و داربست ساختمان مثلثی است که مطمئنا خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

داربست ساختمان مثلثی  چیست؟

داربست مثلثی به معنای یک سکوی مرتفع موقت و ساختار نگهدارنده است که برای پشتیبانی از کارگران و ابزارهای دستی و یا  تجهیزات و مواد طراحی شده است. همانطور که می دانید، انواع مختلفی از داربست ها وجود دارد که همگی دارای مزایای منحصر به فردی هستند. در حقیقت آنچه که در انتخاب انواع داربست ها به ویژه داربست ساختمانی مثلثی، تاثیر گذار است، توجه به میزان خطر تهدید کننده ایمنی است. به عبارت دیگر هر بار که یک فرد برای انجام کار در ارتفاع مجبور به استفاده از داربست می شود، باید ارزیابی خطرات انجام گیرد تا مناسب ترین نوع داربست مشخص شود.

نکته: کارفرمایان، پیمانکاران، مالکان، تامین کنندگان و کارگران، همگی در رابطه با استفاده، نصب، تخریب، بازرسی و نگهداری داربست های ساختمانی مثلثی و اجزای آن مسئولیت های متمایز دارند. هر گونه کوتاهی در این مورد می تواند امنیت کاربران را به خطر انداخته و پیامد های ناگواری به دنبال داشته باد.

 

داربست ساختمان مثلثی

 

الزامات کلی به هنگام استفاده از داربست ساختمان مثلثی

 • هر داربست مثلثی باید برای تحمل بار تعیین شده طراحی و ساخته شود. به طور مثال در پروژه های ساختمانی با مساحت و حجم کم به طور طبیعی از داربست های مثلثی سبک تری استفاده می شود. این در حالی است که پروژه های سنگین به داربست های محکم تر و مقاوم تری نیازمند هستند زیرا سازه باید وزن بیشتری را تحمل کند.
 • هر داربست ساختمانی مثلثی باید طوری طراحی، ساخته، نصب، استفاده و نگهداری شود تا هر کاری را که برای انجام آن لازم است، ایمن انجام دهد.
 • داربست های مثلثی باید به گونه ای مونتاژ شوند که قادر به تحمل بارهای سنگین باشند. هر چقدر قدرت تحمل بار بیشتر باشد مقاومت و پایداری سازه نیز بالاتر خواهد بود.
 • اطمینان حاصل کنید که داربست مثلثی از واژگونی با استفاده از چرخش یا وسایل مناسب دیگر جلوگیری می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که داربست از سطح زمین یا سطح دیگری ساخته شده است. به عبارت دیگر توسط پایه ای با سطح و استحکام کافی برای اطمینان از ثبات پشتیبانی می شود.
 • در جایی که داربست مثلثی ساختمانی به طور کامل یا جزئی محصور شده است، تمام اجزاء و اتصالات باید برای تحمل بار اضافی ناشی از باد یا سایر عوامل کافی باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که کارگران دارای حداکثر بار کاری داربست مثلثی و سایر اطلاعات تجویز شده هستند.

اگر داربست بیش از 6 متر ارتفاع دارد، یک  بازوی بالابر یا سایر وسایل بالابر مناسب برای بلند کردن مواد از زمین نصب کنید.

 

داربست ساختمان مثلثی

نحوه نصب داربست ساختمانی مثلثی

مرحله اول نصب داربست مثلثی ساختمانی، انتخاب پایه

در ابتدا، پایه ای مطمئن را انتخاب کنید که روی آن داربست مثلثی خود را بسازید و تنظیم کنید. برای چسباندن داربست به منظور استحکام بیشتر پایه از صفحات پایه ای محکم و مقاوم استفاده کنید. یکی از نگرانی‌های اصلی در اینجا، داشتن سطح داربست  روی زمین امن است. اگر در زمینی ناهموار هستید، نیاز به حفاری است تا سطح خاک در هر گوشه یکسان شود. همچنین می توانید برای تراز کردن سازه از پیچ های تنظیم داربست ساختمانی مثلثی استفاده کنید. اگر قصد دارید داربست خود را برای کار در نقاط مختلف جابجا کنید، چرخ‌کننده‌ها را در مجموعه داربست خود قرار دهید. البته به یاد داشته باشید که وقتی چرخ‌ها را در جای خود قرار دادید قفل کنید.

 

مرحله دوم نصب داربست مثلثی ساختمانی، محکم کردن قاب داربست

یک قطعه انتهایی را بلند کنید و بریس متقاطع بالایی را وصل نمایید. دقت داشته باشید که این بریس باید از قطعه انتهایی پشتیبانی کند. در حالی که قطعه انتهایی دوم را بلند کرده و بریس متقاطع بالایی آن را وصل می‌کنید، انتهای مهاربند های متقاطع را به پایین قاب انتهایی مقابل محکم کنید. در این مرحله مطمئن شوید که داربست پایدار است. داربست را در موقعیت مورد نظر خود حرکت دهید و از تراز و ایمن بودن آن مطمئن شوید.

 

مرحله پایانی نصب داربست مثلثی ساختمانی، بازرسی

داربست را برای اطمینان از ایمنی بازرسی کنید. تنظیمات داربست را به طور کامل بررسی کنید تا مطمئن شوید همه قطعات ایمن هستند. سیستم داربست را هر بار که محل را ترک می کنید مجدداً بررسی کنید و به آن برگردید تا مطمئن شوید که هنوز سالم است.

 

مزایای خرید داربست ساختمانی مثلثی

 • خرید داربست های مثلثی باعث روند ساخت و ساز با کیفیت تری می شود زیرا کارگران قادر به دسترسی به ارتفاعات بیشتری خواهند بود. این امکان برای کاربران فرام می شود تا به سطوحی دسترسی داشته باشند که به واسطه سایر بالابر هم امکانپذیر نیست. در نتیجه ساخت و ساز با کیفیت بهتری انجام می گیرد.
 • می توان با استفاده از چنین داربست هایی، راه حل سفارشی برای هر نوع ساختمان ایجاد کرد، به عنوان مثال چنانچه در طراحی نقشه ساختمان، زوایای خاصی در نظر گرفته شده است به واسطه داربست های مثلثی به راحتی می توان آن را اجرا نمود.
 • با توجه به ماهیت مدولار داربست های مثلثی، مونتاژ و بسته بندی قطعات به راحتی امکان پذیر است که در نتیجه منجر به چرخه ساخت سریعتر می شود.
 • داربست های ساختمانی مثلثی، طراحی ساده ای دارند به گونه ای که حتی کارگران ساده نیز می توانند به سهولت با آن مشغول شوند. این امر در صرفه جویی زمان و جلو افتادن روند ساخت و ساز تاثیر بسیار زیادی دارد.
 • نصب اجزای مورد استفاده در سیستم داربست ساختمانی مثلثی به صورت دستی انجام می شود و بنابراین نیازی به تجهیزات مکانیکی پیچیده ای برای جابجایی و نصب نیست.

 

نتیجه گیری

نصب داربست مثلثی در کیفیت استفاده بهینه از ان تاثیر مستقیمی دارد.علاوه بر اینکه می تواند باعث دسترسی به ارتفاعات شود به دلیل عدم نصب صحیحی  مکن است منجر به حادثه ای جدی شود. راه اندازی داربست جایگزینی برای استفاده از نردبان است. مزیت استفاده از داربست ساختمانی مثلثی، فضای کار بزرگتر و تحرک آسان بر روی آن است. این یک پلت فرم برای راه رفتن و برای تنظیم تمام ابزار شما فراهم می کند. همچنین زمان کار را به شدت کاهش می دهد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


شركت قالب گستر سپنتا فعاليت خود را از اواسط دهه 80در زمینه اجراي پروژهاي عمراني اغاز نمود ودر اوايل دهه90 کارخانه تولید ملزومات ساختمانی با ظرفیت های لازم را ایجاد و در حال حاضر بزرگترین تولید کننده انواع قالب های فلزی بتن  در صنعت ساختمان با زیر بنای لازم و وسیع را دارا میباشد به گونه ای که علاوه بر تولید برای بازار داخل ایران قادر به صادرات به کشور های همسایه با هر ظرفیتی نیز میباشد.

آخرین مقالات


خرید جک سقفی

خرید جک سقفی

تماس